Vydejte se do vod a hlubin moří i oceánů a prozkoumejte úžasný podmořský život plný ryb a paryb.
Hra Na křídlech je bezesporu obrovský deskoherní fenomén a titul, který po letech hráče stále neskutečně baví a přivádí ke stolu mladší i starší, aby společně objevovali kouzlo ptačí říše. Hra svého času sbírala jedno ocenění za druhým a patří nejen do top100 her žebříčku boardgamegeek, ale dokonce na 3. místo mezi rodinnými hrami (a nutno podotknout, že u nás je dlouhodobě v top10 a mezi rodinnými hrami trůni na první místě). Na křídlech dostalo řadu rozšíření přinášejících ptáky různých kontinentů a koutů světa, ale i zcela samostatný fantasy titul pod názvem Na křídlech draků. Leckdo si mohl říct, že jde jen o vytěžování značky, ale pravdou je, že upravená varianta se dočkala úspěchu a i v českém prostředí dotisku. Jenže ne všichni mají rádi ptáky a už vůbec ne draky. No a pro ty nyní přichází třetí, opět upravená, varianta Na ploutvích, která je tentokráte plná všech možných ryb a paryb a místo voliér bere hráče do zpěněných vod moří a oceánů. Takže šnorchly nasadit a jdeme na to!
Na ploutvích je rodinnou hrou postavenou na základních principech svých starších sourozenců, tedy opět 1-5 hráčů vykládá během cca 45-60 min herní doby karty na svou připravenou desku a během hry aktivuje jejich schopnosti a sbírá vajíčka, potěr či hejna a hlavně vítězné body. Za titulem stojí dvojice David Gordon a Michael O´Connell, kteří si dali za úkol vytvořit o něco přístupnější a lehčí titul, než je Na křídlech. Nutno podotknout, že se jim to v mnoha ohledech povedlo.
Zpracování
Na ploutvích boduje svým zpracováním. Krásná barevná krabice s rybím zástupcem na víku v sobě skrývá množství komponent plných nádherných ilustrací, hlavně v případě desek a karet ryb.
Pravidla hry jsou přístupná (pokud znáte předchozí hry, nebudete mít nejmenší problém) a uchopitelná i pro méně zkušené hráče. Vše je detailně a přehledně vysvětleno a popsáno a samotná hra se ve své podstatě skládá zejména z pochopení karet ryb a čtveřice akcí. Zvláštní sešit pak má sólo, které je jak už to bývá u Stonemaier games dobrou tradicí, dobře vymyšlené.
Herní materiál se skládá zejména z pětice velkých hráčských desek oceánů rozdělených na obdélníková pole a trojice zón dle světelných podmínek (osluněná, soumračná a půlnoční), ale také celých 135 karet ryb, respektive 125 „klasických“ a 10 startovních. Každá karta obsahuje skutečného zástupce rybí říše s povedenou ilustrací, ale i českým a latinským jménem a množstvím herních i faktických údajů. Zajímavé je, že karty jsou vyřešeny orientací naležato, což ale kompenzuje fakt, že karty ve hře nedržíte v ruce, ale vždy je všechno na stole.
Kromě toho najdete v krabici oboustrannou desku úkolů a připomínek, destičky veřejných úkolů, žetony vajíček/potěru, žeton hen a přehledové listy pro hráče a k nim roztomilé hráčské figurky v pětici barev. A nesmím zapomenout ani na plastový box na karty a žetony/figurky.
Celkově je hra krásně zpracovaná, plná nádherných ilustrací a kvalitních komponent. Vše je velmi přehledné a funkční mechanicky i herně.
Jak na to?
Na začátku hry se připraví deska úkolů a připomínek, zásoby žetonů a balíčky karet rozdělené na základní a herní. Každý hráč si vezme herní desku, na ní vyloží základní žetony vajíček a potěru na určená místa a k tomu 6 figurek vybrané barvy a 5 karet (2 základní a 3 klasické). Všechny karty si hráči vyloží vedle svých desek na levou stranu. Ano, zvláštností hry, že zde neexistuje žádná skrytá ruka a vše je neustále viditelné. A může se hrát.
Na ploutvích se hraje ne čtyři kola (týdny), ve kterých má každý hráč přesně šest tahů (dle počtu figurek). Po odehrání poslední kola se spočítají všechny body a určí vítěz.
Jakmile je hráč na tahu má dvě možnosti – vyložení nové ryby na svou desku za uhrazení jejích nákladů v podobě odhození karet, žetonů vajíček či potěru nebo hejna. Každá ryba může být vyložena na volné místo na herní desce (případně může za určitých okolností sežrat/překrýt rybu menší) a do příslušné sluneční zóny či jednoho ze tří sloupců. Karty ryb mají určené body, které přinášejí na konci hry, ale i schopnosti, ať už aktivované při vyložení či při aktivaci nebo na konci partie. Každopádně schopnosti karet nemusí být vázány čistě na hráče, ale leckdy z nich těží všichni.
Druhou možností je ponor. Aktivní hráč si vybere jeden ze svých sloupců a postupně vyhodnocuje dostupné akce/ryby shora dolů. Zkrátka jako při ponoru do hlubin. Jednotlivé sloupce přinášejí hráčům bonusy za jednotlivé zóny, pokud obsahují již vyloženou rybu, ale zároveň dochází k aktivaci příslušných ryb a rybek. Tímto způsobem se hráči dostávají k novým kartám, žetonům či akcím, díky kterým mohou dříve vyložené žetony přesunovat mezi kartami, což je velmi zajímavý herní prvek.
Jakmile skončí kolo/týden, vyhodnotí se veřejný úkol, zapíšou za něj body a hraje se buď kolo další, nebo nastane konec hrdy, kdy se vyhodnotí efekty s časováním „na konci hry“ a spočítají body za ryby a žetony či sežrané (překryté) ryby.
Dojmy
Na ploutvích je povedeným titulem, který možná trochu těží ze známé značky, ale zároveň jde na celkovou hratelnost jinak a přístupněji, byť se stále nejedná o žádný triviální titul a stále spadá do kategorie středních rodinných her. A ani nemusíte mít rádi ryby, abyste si tuhle hru užili. Tak postupně.
Zpracování hry, zejména po stránce ilustrací je velmi povedené a hezké a všechny ryby vypadají jak z obsáhlé obrazové encyklopedie zvířat. Hodně se nám líbilo jiné otočení karet a fakt, že je zde nedržíte v ruce a mohou být volně položené vedle desky. Ostatně uhlídat efekty všech ryb všech hráčů je stejně v podstatě nesmysle a otevřená informace tedy ničemu nebrání. Ikonografie hry je velmi pěkně přehledná a přístupná a pomáhá svižnému hraní.
Možná trochu překvapivě se mi u hry líbí rozhodnutí omezení různých surovin a náhody v podobě kostek. Nemusíte sbírat potravu, nemusíte přemýšlet, co vám padne či nepadne, ale v podstatě neustále jste schopni všechny karty z pomyslné ruky vyložit na svou desku.
Spíš než že by hra byla vyloženě rychlejší, než Na ploutvích platí, že je svižnější. Tahy mají lepší plynulost a rychlost a množství věcí lze plánovat dopředu.
Líbila se nám manipulace s žetony potěru a hejn a jejich seskupování na desce pro zisk více bodů.
Trochu jsem se obával, aby Na ploutvích nebyl jen čistý destilát předchozích her zase v novém hávu, ale musím říct, že hra (i když základ je pocitově takřka stejný) nabízí celou řadu nových možností a nápadů a změn od shora uvedené absence potravy, přes otevřenou ruku až po potápění a využívání bonusů jednotlivých zón. Zároveň odpadá třeba nutnost řešit, kam kartu umisťujete a jaké dodatečné náklady musíte platit, protože ryby lze umisťovat kamkoliv (za splnění jejich podmínek). Ono to trochu svádí k chaosu a náhodnému rozmisťování, ale pravdou je, že tedy musíte celkem solidně své tahy a rozložení plánovat i kvůli bonusům, ale také kvůli pohybu žetonů.
Na ploutvích nabízí nejpřístupnější a nejlepší vstup nejen do série „Na …“ ale celkově i do rodinnějších a lehčích engine building her.
Na ploutvích si užijete s celou rodinou, ať už hrajete rádi ve dvou nebo v pěti, hra je díky svižným tahům příjemně plynulá a funkční a i v plném počtu hráčů jsme měli do hodiny odehráno.
Na ploutvích sice staví na svých starších předchůdcích, ale zároveň přináší komplexnější, ucelenější, přístupnější a uhlazenější herní zážitek, který množství věcí upravuje. Jedná se o krásně vypadající a skvěle fungující titul, kterému paradoxně možná nejvíc ublíží jeho odkaz na herní sérii, který mnoho hráčů povede k jeho ignoraci, což je více než škoda. Ne, nemůžu říct, že se jedná pro mě osobně o lepší hru, než Na křídlech, ale zároveň se jedná o v některých ohledech vyhlazenější titul s pěkně fungujícími novými možnostmi. Rozhodně doporučuji Na ploutvích vyzkušet!
Hru můžete koupit ve Světě deskových her zde!
Na ploutvích
Autor: David Gordon a Michael O´Connell
Vydavatelství: MindOK
Rok vydání: 2025
Počet hráčů: 1-5
Věk: 10+
Herní doba: 45-60 min
Autor: Adam Vondra Vondris