Země už je lidstvu malá a nastal čas objevit obyvatelné končiny ve vesmíru. Staňte se pionýry a kolonisty šíření základů civilizace na Neznámých planetách.
Není to dlouho, co jsem se rozplýval nad hrou Fort jako nad jedním z mála opravdu přístupných titulů menšího vydavatelství Fox in the Box. A uběhlo jen pár týdnu a už tu máme druhou hru, která se řadí mezi lehčí tituly s liškou na logu – rozumějte v porovnání s Paxy, Tankovými duely či 18xx hrami.
Neznámá planeta (Planet unknown) je původně kickstarterovým projektem, který si svou velmi úspěšnou kampaň prožil již v roce 2020. Tam zaujal zajímavým konceptem klasického polyominového/tetrisového skládání dílků na osidlované planety za pomocí speciální otočné stanice. No a Davida Hanáčka z foxů hra zaujala natolik, že jí zařadil do svého portfolia a rovnou ve vylepšené verzi, díky které hra vypadá luxusně. Ale o tom všem až dále.
Neznámá planeta je budovací skládací hrou plnou polyominových, nebo chcete-li tetrisových dílků, v kombinaci s posouvání několika stupnic a využívání jejich bonusů. Určená je pro 1-6 hráčů od 10 let a s herní dobou okolo 60-70 min na jednu partii. Každý z hráčů se zhostí role jedné z korporací a vydá se vstříc dobrodružství v objevování a osidlování zcela nové planety v hlubokém vesmíru.
Vybavení vesmírné stanice
Čím mě osobně hra poměrně překvapila, to je velikost krabice. Je to sice klasický čtverec, ale pořádně vysoký a docela těžký. To má na svědomí ale hlavně Susan. Tedy S.U.S.A.N., neboli Soustředěná univerzální stanice s aktuální nabídkou, neboli velký otočný zásobník dílků, který slouží nejen na jejich uskladnění, ale i jako stěžejní prvek hry. Dílků, které do ní naskládáte je v různých tvarech a rozložení celých 144, aby si každý mohl při hře dostatečně a do sytosti vybrat. Zde je dobré upozornit, že hru v základu v podstatě nelze skladovat tzv. „na stojáka“, protože by vám popadaly dílky.
Po vyloupání všech možných dílků a označení hráčů a sekcí na vás čeká šestice (oboustranných) desek plane a šest dokonce trojvrstvých a opět oboustranných desek korporací. To je dobré hlavně kvůli sledování jednotlivých stupnic, po kterých posunujete ukazatele pokroku. V obou případech desek je vždy na jedné straně základní varianta a na druhé straně asymetrická planeta/korporace.
Dále pod víkem najdete žetony meteoritů a biokapslí, které se vyskytují na planetách a stylové miniatury roverů, kterými můžete brázdit povrch osidlované planety.
A aby toho nebylo málo, hra nabízí i hromadu více než 100 karet rozdělených mezi karty civilizace čtyř úrovní, karty misí a události, které využijete zejména pro sólovou hru.
No a samozřejmě tu máme i pravidla, která jsou více méně velmi jednoduchá a krátká a část z nich zabírá vysvětlení všech zvláštních planet a korporací (i těch z kickstarterové verze hry).
Celkově je tahle krabice opravdu napěchovaná obsahem až po okraj ve všech směrech. Hra je graficky, subjektivně, opravdu líbivá a podporuje ten správný teraformační nádech. Plastová otočná stanice na výběr dílků nejen dobře vypadá, ale i naprosto perfektně funguje. Navíc je dobrá zpráva, že středová část se dá vyjmout a otočit a lze tak různě namíchat kombinace velké/malé dílky. Plusem je pro nás i bodovací bloček. Navíc celá hra je bezchybně přeložena (nebo jsme nic nenašli) a naskočit do ní je otázka chvilky. Dílků podporujících variabilitu, stejně jako planet a korporací je dost. Jsem velmi rád, že liška vydala rovnou vylepšenou verzi a ne jen úplně základní.
Do nekonečna a ještě dál
Na Neznámé planetě se mi skutečně hodně líbí, jak jednoduchá má základní pravidla. V podstatě je to celé jen o tom vzít dílek, umístit dílek, posunout a vyhodnotit stupnice.
Na začátku hry si každý hráč vezme jednu planetu a jednu desku korporace, na kterou umístí své ukazatele pokroku na příslušné stupnice. Stačí se jen dohodnout, zda budete hrát všichni se základními nebo asymetrickými, které přidávají pár pravidel navíc (např. v limitaci umístění některých typů dílků apod.). Každý hráč pak obdrží biokapsle a základní rovery dle svých desek a doprostřed stolu se připraví obecné zásoby všech žetonů, karet civilizací a hlavně zásobníku dílků. Dle počtu hráčů se ještě připraví karty misí (úkoly) a může se hrát.
Ve hře hrají všichni současně. První hráč otočí stanicí buď dle svého výběru, případně přesně o jedno pole a všichni současně si ze své sekce (podle ukazatele) vyberou právě jeden dílek. Vždy mají na výběr menší nebo větší, vždy s dvěma barevnými sekcemi. Vybraný dílek přiloží na svou planetu, přičemž stačí zachovat pár pravidel – první k okraji, každý další musí navazovat a musí se vejít do vyznačené mřížky – následně hráč posune oba ukazatele odpovídajících barevných stupnic a případně vyhodnotí jejich efekty. No a může se hrát další kolo. Zdá se vám to strašně jednoduché? No jak jsem psal, v základu skutečně je!
Postupným umisťováním co nejvhodnějších dílků hráči plní své planety, snaží se splnit úkoly a umně využívat jednotlivé stupnice, neboť posun po nich přináší velmi důležité bonusy, ať už jsou to další rovery, jejich posun po planetě, zisk karet pokroku nebo třeba dílky výsadby. Stupnic je pět, druhů terénu šest, kdy jeden je „bonusový“ a dovoluje posunovat ostatní stupnice.
Hra je tak takový chytrý tetris (v tom nejlepším smyslu) v kombinaci s posunem po stupnicích. Společně to funguje naprosto skvěle.
Hra končí ve chvíli, kdy jsou buď vyčerpány oba sloupečky jedné sekce stanice s dílky na konci nebo hráč nemůže ze své sekce legálně dílek umístit na planetu. Každopádně nastává závěrečné bodování za obsazenou planetu, pokroky na stupnicích, biokapsle a meteority, případně za úkolové karty.
Hru nabízí několik variant. Tou první, která se nabízí je hraní s asymetrickými planetami a korporacemi. Nám se osvědčilo, když všichni hráli buď se základem nebo právě s těmi speciálními a nekombinovali je, ale rozhodnutí je na vás. Další možností je přidání karet událostí, které se odhalí vždy na začátku kola. Událostí je vždy 20 (libovolně namíchaných ze třech balíčků obtížnosti“) a zavádějí další podmínku konce hry – ano, dobrání událostí.
Další variantou je mód dvou hráčů. Zde je možnost otáčet stanici nikoliv libovolně, ale jen o jednu sekci, což podporuje taktizování a přemýšlení o pár tahů napřed.
Dále tu máme osobní mise. V klasické hře se mise používají mezi dva sousedy, v téhle variantě dostane každý navíc svůj osobní tajný úkol, který se snaží splnit. A pokud hrajete sólo, osobní úkoly jsou přítomny vždy.
No a tím se dostáváme k sólu, které je zde velmi jednoduché, čisté na ovládání a údržbu a skvěle funguje. Z postupného plnění planety máte opravdu dobrý a klidný pocit. Hraje se pak na překonání nastaveného skóre, které je modifikováno obtížností, která je určována balíčkem karet událostí a jeho obsahem.
Dojmy?
Osobně mám velmi rád hry s umisťováním dílků, ať už se jedná o menší Patchwork, Zoo New York, Llamaland nebo třeba Ostrov koček. Baví mě všechny, i když v jádru jde stále o to samé, vybrat a umístit dílky. Na Neznámou planetu jsem se proto sice hodně těšil, ale zároveň jsem úplně neočekával, že přinese něco zásadně jiného. No ale opak je pravdou. Postupně.
Tahle hra má naprosto skvělé zpracování. Graficky se všem u stolu prakticky vždy líbila, stanice na dílky je super nápad a vrstvené desky příjemný bonus. Vše odpovídá pěkné teraformační hře a podporuje pocit z osidlování a objevování neznámých vzdálených planet.
Hra nabízí obrovskou variabilitu a znovuhratelnost. Už při základních mapách a korporacích se dá ve hře dosyta vyřádit, protože nabídka dílku se v každé hře promíchá a lze zvolit jiné kombinace, ale jakmile do hry zařadíte asymetrické planety, korporaci či události, máte o zábavu postaráno na dlouhé hodiny.
Ve hře se nám nepodařilo objevit žádnou jednoznačnou techniku k vítězství a k úspěšné teraformaci a bodovému zisku vede několik směrů a je na každém, který zvolí i s ohledem na dostupný materiál. Ve hře nevolíte jen mezi nejvhodnějšími dílky a jejich umístěním, ale zároveň jsou pro vás životně důležité jednotlivé stupnice, protože posun na nich vede nejen k bodům, ale také k opravdu výhodným bonusům, bez kterých se neobejdete.
Co dělá hru naprosto skvělou, to je svižnost jednotlivých tahů a minimální prostoje. Tím jak všichni hrají současně, hra neskutečně rychle odsýpá a funguje. Není ale dobré si myslet, že by se jednalo o nějakou solitérní záležitost, protože naopak sledujete ostatní a často přemýšlíte, jak jim zhatit plány a hra je tak až nečekaně interaktivní. A pokud využijete asymetrické desky, stává se hra ještě interaktivnější, protože hráči se snaží splnit své specifické podmínky a ostatní jim do toho mohou (a skoro musí) házet „vidle“.
Dalším plusem jsou jednoduchá pravidla. Jako tohle si zahrajete s kýmkoliv, protože v podstatě stačí vysvětlit pár základních bodů a může se hrát. A co se nevysvětlí, dá se dohnat a ukázat během hry. I ikonografie se rychle zažije a hra bez problémů a zádrhelů běží.
Hra je příjemná skládací výzva, kdy na každém vašem kroku záleží, ale to neznamená, že vás jedno špatné rozhodnutí bude stát celou hru. I to je jeden z plusů, proč si tuhle hru můžete zahrát i s nováčky nebo méně zkušenými hráči, což u lišky rozhodně není běžné.
Pokud by mi snad na hře něco vadilo, je to závěrečné skórování, protože to je na můj vkus o něco delší, než by muselo být. To je ale moje jediná výtka k téhle hře.
Neznámá planeta je pro mě krásně zpracovaná, šikovně a chytře designovaná hra, kterou je uspokojující hrát a postupně si obsazovat svojí planetu a sledovat vývoj nejen na povrchu, ale i na jednotlivých stupnicích. Dostatečně přemýšlivá, přístupná a ve všech ohledech povedená. Zkrátka když už máte pocit, že v tetrisových – polyominových hrách jste viděli všechno, objeví se jejich nový král.
Hru můžete koupit se slevou u vydavatele Fox in the Box zde!
Nebo třeba na Cechu hráčů zde!
Neznámá planeta
Autor: Adam Rehberg, Ryan Lambert
Vydavatelství: Fox in the Box
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 1-6
Věk: 10+
Herní doba: 60-70 min
Autor: Adam Vondra Vondris