Noc se pomalu přikrádá a vesničané v podhradí hledají bezpečné přístřeší. Na hradě na kopci se totiž k nemrtvému životu probouzí místní upírská elita v touze po čerstvé krvi. Noc upírů přichází.
Když se řekne jméno Richard Garfield, okamžitě se mi vybaví nesmrtelná karetní hra magic. Třicet let a stále se jedná o dechberoucí fenomén a krále sběratelských karetních her. Přitom je ale škoda, že bývá autor spojován jen s touto jednou hrou, když toho na triku má mnohem víc – třeba Obludárium, King of New York, jedinečný Keyforge nebo originální Králíkovství alias Bunny Kingdom. No a taky právě dnešní novinku s názvem The Hunger alias českým názvem od Albi - Noc upírů.
Noc upírů je deckbuildingová hra, tedy o tvorbě balíčku, s pohybem po mapě, která je určena pro 2-6 ať už více či méně zkušených upírů zhruba 10-12 let věku a s herní dobou pohybující se v závislosti na počtu krvesajů u stolu okolo 60-90 min na partii. Hráči se tedy vtělí do rolí upírů, to už je asi každému jasné, a pomocí karet se rozutečou po mapě ve snaze nasát co nejvíc krve chutných vesničanů, posbírat co nejvíc bodů a také se dostat zpátky, než je spálí slunce nemilosrdně na prach.
V upíří hrobce
Jednou z předností hry Noc upírů je její zpracování. Po víkem čtvercové krabice s líbivou grafikou najdete velký oboustranný herní plán, desítky žetonů a karet. Vše nese originální grafický hábit, který působí velmi mile a svěže a je doplněn o velmi přehlednou a dobrou ikonografii, která vám po pár hrách vleze pod kůži jako párek upířích zubů a už ani nebudete potřebovat nahlížet do pravidel.
Samotná pravidla jsou dobře a srozumitelně napsaná a vše je zde jasně a s příklady detailně vysvětleno.
O každého upíra, respektive hráče je postaráno jako v sametem vykládané rakvičce – speciální deska, dřevěné žetony a startovní balíček karet. Ve výsledku se tedy vše liší jen grafikou, ale i tak je to super. Možná škoda, že třeba každý upír nemá alternativní verzi, kde by byli jednotlivé postavy odlišeny schopnostmi či jinými kartami do začátku. Co se mi naopak líbí je odlehčená, komiksově laděná kreslená grafika, která se nachází na všech komponentech.
Grafika nejvíc vynikne na kartách, na kterých najdete všechno možné od lidí k lovení, pomocníků, schopností či třeba cenných růží. Velmi povedený je v tomto ohledu ovšem i herní plán, který je oboustranný a tu či onu stranu využijete v závislosti na zvolené obtížnosti hry.
Pochvalu zaslouží též bezproblémový překlad vydavatelství Albi.
Noc padá a lov začíná
Hraní hry je poměrně jednoduché (na poměry deckbuildingových her) a v podstatě se jedná o závod. Závod s časem na trati ven z hradu, rychle nalovit a nasbírat co jde a zase se co nejrychleji dostat zpátky, protože kdo zůstane venku po východu slunce, skončí usmažený na prach. Na celou hru totiž máte pouhých 15, což rozhodně není dost na to, aby hráči stihli všechno, a nutí to k přemýšlení a vytěžení každého tahu na maximum.
Ať už si zvolíte obtížnost lehčí nebo těžší, jako první vás čeká příprava herního plánu. Ten se rozloží doprostřed stolu, na něj příslušné žetony a karty a bokem se dá stupnice lovu s počáteční nabídkou karet. Každý upír, pardon hráč, dostane sadu vybavení (základní karty, desku a žetony) a může se vyrazit na lov. Tedy ještě si každý dobere 3 karty ze svého startovního balíčku a vybere si jeden ze dvou úkolů.
Pokud se ptáte, v čem se liší obě varianty hry, tak v podmínkách na konci partie, kdy v té těžší musíte dojít zpět až do hradu nebo aspoň na hřbitov, v té lehčí vám úkryt poskytnou i hory. Také se lehce mění skladby karet.
Ať už hrajete jakoukoliv variantu, hra se skládá z 15 kol, rozdělených na 3 pevné a neměnné fáze. Respektive nejprve se musí určit pořadí hráčů. V první kole dle rychlosti na kartách v ruce, v každém dalším hraje první upír, který je plánu nejdále od hradu.
V první části hráč vyloží všechny karty z ruky a v libovolném pořadí může vyhodnotit jejich efekty. Následuje část pohybu a lovu, což je určeno dle hodnoty čísel v rozích zahraných karet. Vtip je v tom, že výsledná hodnota neurčuje pouze pohyb, ale právě i možnosti lovu a hráč si tak musí dobře rozmyslet, jak se svými body pohybu naloží a rozloží si je – více se hýbat a zaměřit se na levnější karty nebo naopak? V zásadě ve hře ovšem neexistují levné a drahé karty, protože na stupnici se postupně sunou dolů a zlevňují odbíhajícími koly. Důležité tak je správně načasovat nákup karet, aby je nevyfoukl soupeř.
Na konci tahu si hráč ještě musí uklidit – odhodit karty, dobrat nové a vyhodnotit případné zvláštní efekty.
No a takhle dokola přesně 15 kol, než dojde noc svému konci, nastane den a je čas spočítat body za „ulovené“ karty. I když tedy ne pro všechny, protože kdo se nestihne včas vrátit do hrobky (nebo se aspoň schovat v horách v lehčí variantě hry), ten shoří v paprscích slunce a nemá ani bod. Ostatní hráči sečtou všechny možné body a kdo má nejvíc, stává se hlavou upířího klanu do dalšího honu, gratulujeme.
Jak je tedy jasné, celá hra záleží na kartách. Vstupní podmínky jsou pro všechny stejné, ale hráči své balíčky postupně rozšiřují, a to nejen o karty pomocné, ale též o nalovené oběti, které balíček spíše „plevelí“ a zpomalují hráčské snahy o další postup a lov.
Jak nám chutná?
Hned na úvod musím říct, že jsem možná od Noci upírů čekal něco trochu jiného, než jsem ve výsledku dostal. Richarda Garfielda mám stále spojeného s Magicem, a proto jsem tak nějak předpokládal, že mě čeká dostatečně kombinační karetka a hra zaměřená více na zkušenější „hráče“. Ve výsledku ale dostáváte na stůl hru spíše rodinnějšího typu. Není to explicitně špatně, a asi by to mělo být jasně z grafiky, ale pro mě to překvapením přeci trochu jen bylo. Ale tak už postupně k hodnocení.
Zpracování a grafika hry je na dobré úrovni. Grafická stránka se nám hodně líbila a ve hře působí svěže a dobře. Hře hodně pomáhá přehledná a dobře rozdělená ikonografie.
Co se nám hodně líbí, to je systém „nákupu“ karet. Jednak je to tím, že si musíte dobře rozmyslet, jak si rozdělíte body mezi pohyb a nákup, ale i tím jak se posunuje nabídka karet a je důležité si rozmyslet okamžik nákupu, aby vám karty nevzal nikdo jiný, ale zároveň jste je nekoupili zbytečně draze.
Ve hře je důležité uvědomit si míru rizika a stanovit si, kam až je dobré zajít a kdy se už vrátit. 15 kol není tolik a je dobré si rychlost velmi dobře rozmyslet a promyslet a myslet i na to, kdy už které karty přidávat do balíčku, protože některé vás jen brzdí.
Hře sluší téma a za nás je v ní i dobře cítit. Upíří lov během noci, nutnost vrátit se včas, systém „zpomalování“, vše to dobře funguje jak herně, tak tematicky.
Abych jen nechválil, tak největší problém vidíme v počtu hráčů. Hra trpí na čekání na tahy, kdy ve větších počtech už je to poměrně markantní a než se dostanete znovu do hry, dost to trvá a hra tak ztrácí tempo, což je škoda. Ideální počet se nám tak nakonec ustavil na 3-4 hráče.
Kombinace pohybu po mapě a stavby balíčku je zde dobře propojena a vymyšlena, ale nelze se úplně ubránit pocitu, že po pár hrách se hra opakuje. To by podle nás do značné míry kompenzovali odlišné postavy a odlišné počáteční balíčky, které zde však nejsou. Byť věřím, že v rozšířeních bychom se jich dočkat mohli. Poslední výtkou je úplně minimální interakce mezi hráči.
Suma sumárum je Noc upírů příjemná, přístupná hra s pěkně propojeným pohybem po mapě a budováním balíčku. Upíří téma jistě mnoho hráčů ocení, stejně jako dobrou hratelnost, ale i variabilní obtížnost. Díky do Albi, že takovou hru na trh přinesli!
Koupit hru přímo u Albi! nebo u Cechuhráčů!
Noc upírů
Autor: Richard Garfield
Vydavatelství: Albi
Rok vydání: 2022
Počet hráčů: 2-6
Věk: 12+
Herní doba: 60-90 min
Autor: Adam Vondra Vondris