Noctiluca

Hry recenze

V nové abstraktní logické hře od ADC Blackfire budete lovit tajemné svítilky. Že nevíte co to je? Tak si to pojďme říct, protože tady se skrývá víc, než si myslíte.

Přiznám se, že abstraktní hry mám hodně rád. Baví mě vymýšlet kombinace a kombinovat s cílem porazit všechny ostatní. A ta tam je doba, kdy tuhle kategorii zabírali tradiční hry jako šachy, dáma nebo go, naopak v dnešní době je tahle kategorie stále zajímavější a autoři produkují hry plné barev a komponent, které mají sice jednoduchá přístupná pravidla, ale zcela je ovládnout a vyhrát zabere nemálo přemýšlení. A přesně do této kategorie patří novinka Noctiluca od Shema  Phillipse. Tenhle autor u nás rozhodně není neznámí, ale asi ho máte spojeného spíš s euro workerplacementy jako Nájezdníci ze Severu nebo Architekti Západního království. Hra, o které dnes píšu, jako by vůbec nezapadala do jeho portfolia. A přesto se jedná o jednu z nejzajímavější her poslední doby. Máte rádi konkurenční Azul nebo Sagradu? Pak rozhodně zbystřete.

Tématem Noctilucy je, jak už jsem psal v nadpisu, lov svítilek. Tihle malí tvorové s léčivými účinky žijí v hlubokých jezírkách v džungli a vaším úkolem je nalovit je a umístit do nádob, podle náročných potřeb světových léčitelů. Hra je určena pro 1-4 hráče (ano, poslední dobou obligátní sólo varianta je samozřejmostí i zde) ve věku od 8 let a s herní dobou okolo 20-30 min na partii – ale u jedné nikdy nevydržíte.

 

Co najdete pod víkem

V tmavě modré až překvapivě ploché krabici s mnoha barevnými tvory na víku se kromě klasických pravidel a herního plánu nachází hlavně celých 104 krásných průhledných šestistěnných kostek ve čtyřech barvách reprezentujících vaše objekty zájmu a k tomu 1 černá pro sólo variantu. Dále 12 dřevěných figurek pro „lov“ a karty rozdělené do dvou kategorií – na jedněch jsou jednotlivé nádoby s rozličnými kombinacemi barev, na druhých je vždy jedna vybraná barva určující, která ze skupin svítilek přinese jejímu majiteli na konci hry bonusové body. A málem bych zapomněl na poslední komponentu – kartonové žetony bodů, které budete sbírat ve třech kategoriích podle barev na kartách nádob. To už se ale pomalu dostáváme k hraní.

 

Jak se hraje?

Pravidlově je Noctiluca naprosto jednoduchá hra, což je ale jen dobře, protože jí vysvětlíte během pár minut a můžete se vrhnout na hraní. Každý hráč si náhodně vylosuje jednu z barev svítilek pro bonusové body na konci, k tomu 3 karty nádob, z nichž si dvě vybere a jednu vrátí do společné zásoby a dle počtu hráčů dřevěné figurky – od 3 po 6. Doprostřed stolu se připraví herní plán zobrazující jezírka s břehy, na nějž se náhodně hodí kostky a rozdělí se po 5 do „vnějších“ a po 4 do „vnitřních“ polí. Vedle herního plánu se umístí žetony bodů a zbytek nádob. Oboje tvoří společnou zásobu, ze které si hráči budou postupně dobírat v průběhu partie. A můžete začít hrát.

Hráč na tahu vezme svojí figurku, postaví jí na jeden z vybraných (a zatím prázdných) břehů. Vybere ze dvou přímých linií, řekne číslo od jedné do šesti a sesbírá všechny svítilky, tedy kostičky, s uvedeným číslem nehledě na jejich barvu. Ty pak umístí, pokud může do svých nádob, přičemž v tu chvíli zase naopak ignoruje číslice, ale zajímá ho jen barva. Neumístěné kostky předá dalšímu hráči, který z nich může jednu použít a pokud něco zbude, pošle to dalšímu a tak dále. Kostky, které nelze umístit se vrací do krabice. V případě, že hráč naplnil podle schématu celou nádobu, vrátí kostky také do krabice, kartu lícem dolů si dá do své zásoby, vybere si novou nádobu z dostupných a nakonec si vezme vrchní žeton bodů příslušné barvy.  Stejným způsobem se pokračuje, dokud všichni nevyčerpají všechny své figurky. Kdo by však čekal konec hry, ten by se mýlil, protože každá partie se hraje na 2 kola a tudíž se vše znovu připraví a pokračuje se opačným směrem, tedy od posledního po prvního.

Po druhém kole se rozdělí zbytek žetonů bodů, a to tak, že ten kdo má nejvíc žetonů dané barvy, obdrží zbytek, ale otočený lícem dolů, což znamená 1 bod. A za co dalšího se skóruje? No logicky za žetony bodů, za samotné nádoby, které vám dají od 1 do 2 bodů, za vaše „favority“, tedy za počet svítilek v naplněných nádobách barvy, kterou jste si vytáhli na začátku a 1 bod dostanete i za každou nedoručenou svítilku v nedokončených nádobách. No a kdo má nejvíc, vítězí. Jak prosté že?

 

Klidné hraní se strategií

Noctiluca je naprostým a velmi příjemným překvapením. Hra, která přišla naprosto odnikud, bez jakéhokoliv hypu se sice zdá na první pohled primitivní, ale hned na ten druhý a po prvním zahrání objevíte její kouzlo. V zásadě se jedná o naprostou abstraktu, která vám nejvíc připomene právě zmíněné konkurenční hry jako Azul nebo Sagrada, ale ve zcela jiném kabátu a pokud vás tyto hry baví, tady budete nadšení. V tom málu pravidel a jednoduchosti se skrývá rozumná míra strategie a přemýšlení a úplně nejvhodnější bude asi pro rodiny s dětmi, kdy se snadno naučíte pravidla a budete se bavit a grafická stránka jistě děti zaujme. Nebál bych se ale ani dospělých hráčů, kterým může Noctiluca posloužit jako příjemný nenáročný filler – ono až budete poslední na tahu a budete se snažit vymyslet a vypozorovat kterou kombinaci čísel a barev pro vaše nádoby vybrat, dá vám to docela zabrat. A nevěřili byste, jak dokážou být osmiletí špunti všímavý. Navíc hra obsahuje i sólo variantu pro věčné samotáře a ta nečekaně dobře funguje a není jen ozdobou na okrasu. Suma sumárum Noctilucu lze jen doporučit, ať už máte rádi abstraktní jednoduché a přístupné hry, které rychle zahrajete a můžete si hned dát odvetu nebo hledáte hru pro příjemně strávené rodinné večery, u které se ani rodiče nebudou nudit a která na rozdíl od podobných her zaujme mladší hráče i tématem.  Zkrátka 4,5/5!

 

Více u Blackfire na hraj.cz!

 

Noctiluca

Autor: Shem Phillips

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2019 

Počet hráčů: 1-4

Věk: 8+

Herní doba: 20-30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři