Ohňostroje! Ohňostroje!

Hry recenze

Zábavná hra nemusí nutně znamenat velké výdaje. Ani se nejedná o epické výpravy za dračím pokladem nebo záchranu světa. Bohatě si vystačíte s dvěma stovkami, partou kamarádů a snahou potěšit obecenstvo tím nejúžasnějším ohňostrojem, který kdy viděli. To je Hanabi.

 Hanabi (japonsky "ohňostroj") je malá a nenápadná karetní hra, která ale svým vtipem předčí lecjaké větší (a nepoměrně dražší) stolní soukmenovce. Určená je pro 2 – 4 hráče, doba hraní je cca 30 minut a jak jsem již uvedl, jedná se o ohňostroje. Přesněji řečeno kooperativní tvorbu ohňostrojů vykládáním karet pěti různých barev o hodnotě 1 – 5. No jo, ale jak vyložit správné pořadí, když svoje karty nevidíte?

 

Čtete správně; Hanabi se hraje tak, že karty držíte na své ruce lícem od sebe. Ostatní hráči tak vidí barvy a hodnoty vašich karet na ruce a vám nezbývá než doufat, že nezkazíte ohňostroj pro kritické publikum. Ale nezoufejte; během jednoho kola můžete zahrát tři různé akce: nápověda, vyhození anebo vyložení karty.

 

Během nápovědy můžete použít jeden z osmi žetonů nápovědy z banku, abyste spoluhráčům prozradili, jakou hodnotu nebo barvu mají na ruce. Samozřejmě tak jednoduché to není, protože musíte prozradit všechny shodné barvy nebo hodnoty na ruce (např. "Máš dvě jedničky, nebo tři modré karty..."). Nápovědu můžete využít pouze pokud vám v banku zbývá nějaký z žetonů nápovědy.

 

Pokud se rozhodnete vyhodit kartu, náhodně si vyberete kartu z ruky, kterou odstraníte ze hry. Za to můžete vrátit jeden žeton nápovědy do banku. Pokud se ale rozhodnete vyložit kartu, buď kartou o hodnotě 1 rozjedete nový ohňostroj, nebo ji přidáte k již existujícímu (samozřejmě dle hodnoty již vyložené). Každá barva ohňostroje může být vyložena pouze jednou. Pokud tedy dáte do hry červenou o hodnotě 2 když červený ohňostroj ještě není vyložený (nebo červená 2 již vyložená je), vybouchl vám sud se střelným prachem a vy musíte dát jeden ze tří žetonů rachejtle do banku. A je to pech..

 

Hra končí v momentě, kdy všechny tři žetony rachejtle jsou v banku, nebo když je dobírací balíček prázdný. Poté nastane sčítání vítězných bodů. Maximum (25 bodů) vyžaduje opravdu velkou dávku strategie a přemýšlení. Hlavně když nemůžete mluvit... A právě mluvení (a nemluvení) mezi spoluhráči je v této hře zásadní. Pravda, pokud bysme brali pravidla ad absurdum, neměli by mezi sebou ohňotvůrci mluvit vůbec (s vyjímkou nápovědy). Celá hra se tak vyvíjí pomocí šklebů nebo všemožných citoslovců, když se chce spoluhráč vzdát nějaké cenné karty (každá barva hodnoty 5 je v balíčku pouze jednou!).

 

Hanabi má všechny atributy party her: rychlá, zábavná a ve své podstatě jednoduchá. Originální herní systém lze ještě ztížit přidáním šestého bonusového ohňostroje. Pokud máte zájem zkusit něco neotřelého a nového, Hanabi se vám určitě bude líbit!

 

Autor: Robin Podéšť RaptoR

Galerie:

Partneři