Provozovat vlastní společnost na rybolov a zpracování konzerv je řehole. Nejen že musíte uživit vlastní podnik, ale ještě se starat o dostatečnou biodiverzitu.
Kdo by si nepřál vydat se na malebné španělské pobřeží a pod všudypřítomným sluncem vyjíždět na lodi na širé moře a v poklidu vychutnávat rybářský život plný ryb a roztodivných hlavonožců či mlžů. Na papíře to ale asi zní lépe, než ve skutečnosti, protože taková starost o rybářskou firmu není zrovna med – musíte řídit svou malou flotilu, třídit úlovky, připravovat chutné konzervy, spravovat účty a navíc udržovat mořský život v neustálé rovnováze, protože pokud budete moc hamižní, budete lovit maximálně kameny. Jo, námořnický život umí být krásný i těžký a hra Olejovky od Fox in the Box vám všechny jeho stránky ukáže.
V téhle menší hře, minimálně na poměry vydavatelství, se v roli majitele konzervárny a rybolovecké společnosti vydáte na prosluněné španělské pobřeží a vaším úkolem je postupně (nebo jak budete chtít) splnit podmínky 12 měsíců – scénářů. Jedná se o čistě sólo záležitost od 12 let a s herní dobou okolo 20-30 min, za níž stojí známý Scott Almes, autor her jako je série Malá velká, Pivo a chléb nebo Trůn. Tak připraveni vyrazit na rybolov?
Zpracování
Olejovky mě hodně zaujaly hned na první pohled svou parádní grafickou stránkou, za níž stojí španělský autor Jorge Tabanera Redondo. Ostatně jeho graficky háv provází celou hru, ať už se jedná o kalendář či karty a hře nesmírně sluší.
Po otevření menší krabičky ve velikosti např. Čarodějnice, dostanete jako první do ruky pravidla. Ta nejsou vůbec dlouhá nebo složitá a dokonce obsahují kompletní přehled celého kola. Každopádně s nimi není žádný problém.
Celkově má hra až prémiové zpracování – velké karty lodí a vybavení, které nejen že jsou graficky odlišné a krásně zpracované, ale mají naprosto geniální ruby, které vypadají jako plechovky na „rybičky“. A zároveň mají lodě naprosto perfektní překlady názvů jako Karel Krill, Kapa Diem nebo má oblíbená Roztomilý žralůček. Dále najdete v krabici látkový sáček na losování žetonů s námořnickými pruhy, dřevěné potištěné žetony kořisti/konzerv a vody, pěkně zpracovaný „kalendář“ což jsou v podstatě scénáře rozdělené do jednotlivých měsíců se specifickými podmínkami, ať už v podobě podmínek výhry či zpracovaných konzerv a v neposlední řadě žetony peněz.
Zpracování hry je zkrátka moc hezké a kvalitní a na stole dělá doslova radost už při rozložení. Moc se mi líbí grafický styl, ať už u lodí či vybavení, ale i dřevěné žetony, které se zkrátka mnohem příjemněji losují, než obyčejný karton.
Jak na to?
Olejovky jsou sice scénářová hra, ale herní základ je stejný. Na stůl vyložíte kalendář s příslušným vybraným měsícem, který vám určí jak startovní, tak i vítězné podmínky, a to hned ve dvou variantách základní a vylepšené. Do sáčku přidáte počáteční žetony a vezmete si startovní peníze. Zbytek se rozloží bokem do zásoby. Zamícháte balíček lodí, dvě si doberete, jednu vyberete a s tou budete začínat hru. Nutno podotknout, že každá loď má určitě náklady na údržbu, které je potřeba v každém kole uhradit, ale také velikost úlovku, která udává, kolik žetonů loď z moře vyloví. Zbytek karet tvoří dobírací balíček, z něhož se vyloží 3 karty do nabídky, stejně jako v případě vybavení. Ještě se přidá karta širého moře a vzhůru do hry.
Každá partie je hrána na předem určený počet kol dle daného měsíce, kdy třeba v lednu jich je 7. Každé kolo je rozděleno do trojice hlavních fází – na moři, na souši a konec dne.
V první části postupně taháte žetony ze sáčku po pěti a rozdělujete je na své lodě a širé moře. Na každou kartu patří jedna sada. Na lodích se navíc žetony dělí na „ulovené“ na lodi a v „hlubině“ pod lodí. To je zásadní pro další fázi hry.
Na souši totiž úlovky měníte za vybavení či je měníte na konzervy a zároveň můžete kupovat nové lodě. Inu s jednou kocábkou firmou nevybudujete. Každopádně je zásadní se rozhodnout, jak si žetony v první fázi rozložit i jak je využít. Jakmile totiž vyměníte žetony úlovku za konzervy, získáte sice peníze, ale žetony jdou mimo hru (zkrátka jste je využili). Stejně tak v případě vybavení. Jak ale tedy udržovat případné živé tvory v pytlíku a tedy „v moři“?
Inu k tomu dochází na konci dne. Zde musíte zaplatit za údržbu svých lodí, posunout se do dalšího kola a případně doplnit nebo aktualizovat nabídky karet, ale hlavně dochází k množení. Všechny úlovky na moři, které jsou v počtu 1+ se rozmnoží, a to systémem, že 2 žetony znamenají jeden nový, 3 žetony dva nové atd. musíte tak zkrátka přemýšlet nad tím, abyste stále měli vyváženo mezi lovem a vyděláváním peněz, tak dostatečnou biodiverzitou.
Cílem hry je mít po odehrání všech kol zvoleného měsíce splněny všechny podmínky, které se mohou skládat z určitého minimálního objemu peněz, lodí, vybavení, či správně udržitelné moře, tedy musí vám zůstat dostatečný počet daných žetonů v sáčku.
Dojmy
Olejovky jsou podle mě velmi povedená a příjemná sólovka, která disponuje mnoha pozitivy a klady a hodně se mi líbí. O tom ostatně vypovídá i to, že jsem jí v průběhu pár dní měl na stole v podstatě každý večer. Proč?
Tak předně zpracování. Krásná grafika, perfektně vytvořené a přehledné karty a povedené dřevěné žetony, se kterými se moc hezky hraje, stejně jako s knihou scénářů – kalendářem.
Kombinací lovení a řešení udržitelnosti se v žádném případě netahá jen o nějaké prosté tahání žetonů z pytlíku, ale je třeba neustále přemýšlet a rozvažovat jak který úlovek rozdělit a počítat/přemýšlet, co si ještě můžete dovolit ulovit a co musíte využít k rozmnožení žetonů. Zkrátka zisk je fajn, ale všeho moc škodí. Zároveň ale nemůžete jen od začátku prostě množit a nechat výdělek ladem, protože pak vám nezbydou prostředky na nové lodě či údržbu. Balanční mechanismus zde funguje výborně.
Co naopak může někomu vadit, to je vliv náhody. Jednak tu máte tahání z pytlíku, kdy se mi třeba stalo, že jsem vytáhl v prvním kole 5!!! žetonů vody, které jsem musel dát na svou loď a v podstatě mě to tak stálo celé jedné kolo, což nepotěší. Ale zároveň může mít na hru vliv i nabídka karet vybavení. Pocitově mi zkrátka některé přišly lepší, než jiné, zejména ty s automatickým množením úlovků, což mi obecně ve většině scénářů silně pomohlo k rychlejšímu výdělku a menšímu důrazu na udržitelnost moří. Na druhou stranu si ale nemyslím, nebo nemám pocit, že by náhoda byla natolik výrazná, aby s ní nešlo pracovat, a lze svou strategii přizpůsobit hře. Rozhodně to není tak, že jedno špatné kolo vás stojí hru.
Hra má pěkně škálovanou obtížnost. Leden nebo únor mi nečinili větší problémy, ale čím více jsem hrou postupoval, tím častěji jsem musel scénáře opakovat.
Hra je příjemně rychlá a pravidlově nenáročná. Dohráno máte standardně mezi 20-30 min a u pravidel se nezapotí ani méně zkušení deskovkáři nebo sólo hráči nováčci, což je velmi hezké. Zároveň má ale hra co nabídnout všem, i mnohem zkušenějším hráčům.
Možná mi málokdo dá za pravdu, ale u mě funguje hra i po tématické stránce. Zkrátka ten pocit, že vytáhnu sítě a snažím se v nich najít úlovek či pak naplnit správné konzervy dle objednávky je super a hra působí zábavně.
Olejovky jsou pro mě osobně velmi příjemná, skvěle fungující a odpočinkově kombinující hra, která v sobě kombinuje ekonomické a ekologické téma a pěkně nastavené mechanismy a výzvy, které mě celkově velmi baví. Pokud rádi hrajete sólo, hledáte chytrou menší hru a nevadí vám nějaká ta náhoda, tohle je skvělý tip!
Hru můžete koupit přímo u Fox in the Box zde!
Olejovky
Autor: Scott Almes
Vydavatelství: Fox in the Box
Rok vydání: 2025
Počet hráčů: 1
Věk: 12+
Herní doba: do 30 min
Autor: Adam Vondra Vondris