Ostrov pokladů

Hry recenze

Johohoho piráti, vy chásko jedna líná, to vám povídám, že John Silver ten poklad někde na ostrově zakopal, jen to z něj musíme dostat. Zlato, drahé kameny a další poklady čekají jen na nás. A ať nám ta krysa neuteče!

Kdo by neznal možná nejslavnější pirátský román Ostrov pokladů Roberta Louise Stevensona? Pirátský příběh Jima Hawkinse, ale hlavně Dlouhého Johna Silvera a tajně zakopaného pokladu pirátského kapitána Flinta na ostrově, který se všichni snaží najít. Nejen kniha z roku 1883, ale i množství filmů tuhle klasiku adaptují, a tak je jen málokdo, kdo by o ní aspoň neslyšel. A právě tento příběh se stal inspirací nové deskové hry, kterou u nás vydává Albi – Ostrov pokladů.

Za touhle částečně příběhovou, dedukční, bluffovací a prozkoumávací hrou stojí Marc Paquien (Yamatai), který si své dobrodružství připravil pro 2-5 hráčů od 10 let a s herní dobou okolo 45 min na partii. Jeden z hráčů se zhostí role Johna Silvera, který ví kde zakopaný poklad je, ostatní rolí pirátů snažících se poklad najít, kdy ale pokud se jim to dostatečně rychle nepovede, Silver uprchne i s truhlicí a ponechá zbytek posádky na ostrově svému osudu. Tak šavle do ruky, pistole za opasek, připravit kompasy a mapy a jdeme na to.

 

Vybavení pro hledače pokladů

Co musím hned na úvod ocenit, to je grafická stránka hry, protože kresby Vincenta Dutraita jsou opravdu skvělé a krásně se hodí k celé hře a jejímu zasazení. Mimochodem ho můžete u nás znát třeba ze hry Lewis a Clark nebo Robinson Crusoe.

Pod víkem na vás čeká hromada herního materiálu, který je opravdu velmi dobře vyvedený, až se chce říct luxusní a upřímně mne velmi mile překvapil – velký mazatelný herní plán, fixy, zástěny pro hráče, kompasy, kružítko, měřítka, minimapy pro hráče, karty poznámek a tipů, skutečná truhlička s pokladem nebo figurky pro hráče. Všechno je pak nejen opatřeno Dutraitovými kresbami, ale také stylizováno do pirátské tématiky se všemi jejími klasickými románovými proprietami – lebky a zkřížené hnáty, pásky přes oko, dokonce papoušek. Moje dětské srdce, které četlo Ostrov pokladů už někde na základní škole bylo ze zpracování hry doslova nadšené.

Co pro mě osobně tolik pozitivní nebylo, to jsou pravidla. Ne že by byla vyloženě špatně napsaná nebo v nich něco chybělo, ale jednoduše jsem měl problém se zorientovat a po dlouhé době jsem je musel číst asi 3x, než jsem si byl úplně jistý. To se mi dlouho nestalo, ale třeba je to jen můj problém, protože ve výsledku je hra jednoduchá a přehledná a hraje se bez problémů.

Celkově musím říct, že zpracování hry je dobré. Ne, je skvělé. Plno do detailu vyvedených komponent s parádní grafikou potěší nejen deskoherní nadšence, ale díky nim dostanete ke hře i mladší hráče a hra celkově skutečně navozuje atmosféru pátrání po pokladu na tajemném ostrově.

 

Kdo najde poklad?

Jak se to celé hraje? Inu jeden z hráčů se stane Dlouhým Johnem Silverem, který jako jediný od počátku ví, kde se poklad nachází, ostatní jednotlivými piráty, kteří se snaží skrytý poklad na ostrově podle získaných indicií a stop najít.

Na počátku si vyberete stranu herního plánu (barevný nebo sépiový mírnější), každý hráč dostane jednu zástěnu, figurku, malou mapku a poznámkový arch a fixku. John Silver si k tomu vezmu ještě truhlu a žetony spolu s kartami. Drobné změny vás čekají ve dvou a třech hráčích, kdy každý dostane více než jednu figurku. Piráti se následně rozmístí po ostrově a John „zakope“ tajně poklad na své mapě dle pravidlových omezení. Následně ještě hráči dostanou tipy kde se poklad není a vzhůru do hledání.

Následně se hraje řada tahů, dokud buď někdo nenajde poklad nebo John Silver neuprchne z vězení a s pokladem z ostrova. Každý tah se skládá z trojice kroků.

Jako první část Dlouhý John Silver aktualizuje kalendář – posune posledního piráta (nejvíce vlevo) na první pozici kalendáře.

Dále se vyhodnotí případná událost, která je v kalendáři uvedena – např. uvěznění Johna Silvera v ostrovním vězení, přidání tipu na stupnici či zisk žetonu blafování.

Třetí částí tahu je výběr akce či akcí a jejich vyhodnocení. V kalendáři je každém dni jedna nebo dvě tečky znázorňující počet akcí daného piráta v aktuálním tahu. Ty lze rozdělit mezi pohyb, hledání pokladu či speciální akce vlastní jednotlivým postavám. Všechny akce samozřejmě směřují ke snaze najít poklad ukrytý na ostrově. Hráči tak postupně sbírají nápovědy, indicie a tipy kde by poklad mohl být a Silver se snaží je zmást, blafovat a vydržet dost dlouho, než uplyne dostatečný počet dní, on uprchne a tryskem se vrhne k pokladu a zmizí z ostrova. Ale nejen že Silver se snaží poklad „uchránit“, ale i sami piráti bojují mezi sebou, nejde o žádnou kooperaci a vítěz může být jen jeden, a tak u hry často probíhá živá diskuze plná mlžení a lží, může se totiž diskutovat, ale nikoliv odhalovat komponenty.

A jak hra končí? No jednoduše buď piráti najdou poklad, tedy jeden z nich, nebo ho získá Silver a uprchne, je to snadné.

 

Jaké to je?

Velkou výhodou Ostrova pokladů je prostý fakt, že se jedná o originální a na trhu ojedinělou hru. Míchá v sobě dedukční hledání pokladu a zároveň závod mezi hráči, o jeho co nejrychlejší nalezení spolu s tajemným „fantomem“, tedy pardon Johnem Silverem, který hraje jinak a tahá hráče za nos po mapě a snaží se schovat svůj poklad před ostatními.

Zpracování je super. Dutraitova grafika je prostě vynikající a skvěle dotváří atmosféru celé hry, ať už se jedná o karty, zástěny nebo detailní herní plán simulující mapu ostrova se všemi pomrknutími směrem k tématu pirátů. Pokud byste se snad báli kvality komponent a jejich výdrže, tak po cca 10-15 hrách není vidět žádné opotřebení nebo zbytky barvy, což je rozhodně plus.

Hodně se nám líbilo hraní za Johna Silvera, byť to má ze všech hráčů nejtěžší. Na jednu stranu se chová jako jakýsi „pán jeskyně“, který částečně řídí hru, ale zároveň hraje sám za sebe proti všem a musí využít maximum z mu daných možností, tedy sice hráčům radit, ale zároveň blafovat a snažit se vydržet dostatečně dlouho, než zvládne uprchnout a vydá se za pokladem. A samozřejmě ani v tu chvíli nemá vyhráno, protože ho musí nejprve najít jako první.

Hezky funguje variabilita a asymetrie postav. Základ je sice stejný, ale každý pirát vyniká v něčem jiném a jejich styl hraní je tak odlišný a vždy chcete využívat vaše schopnosti, ať už se jedná o lepší pohyb nebo vylepšené hledání. Tenhle prvek motivuje k vyzkoušení více postav.

Variabilita a znovuhratelnost jsou v podstatě neomezené. Silver zkrátka poklad schová vždy někam jinam a radost ze hry a objevování se nevytrácí ani po několik partiích.

Velmi dobře funguje semikooperativní a blafovací prvek. Piráti mohou sdílet informace, ale jen ústně, nesmí si nic ukazovat. Stále tak panuje určitá nejistota, sice si můžete napovídat, ale pořád hraje každý sám za sebe a nechce prozradit moc, jen část.

Tahy jsou rychlé, hra plynulá, rozhodnutí není tolik, aby docházelo k nějaké paralýze nebo prostojům. V podstatě vše kromě výběru dvou akcí (a těch není mnoho) je automatizované a funguje na jedničku.

Téma. To je obrovské plus celé hry, protože nejen hra jako celek, ale i její jednotlivé prvky jsou parádně tematické a odkazují ke své předloze – Silver zavřený v cele sice musí postupně odhalovat své plány a tajemství, ale zároveň tahá piráty za nos. Každá hra píše svůj vlastní příběh a vtahuje hráče do děje.

Pravidlově hra není nijak složitá, i když pravidla jsou (subjektivně) poměrně kostrbatá a jejich naučení a vysvětlení není úplně intuitivní.

Druhá výtka, nebo spíš prostý fakt, směřuje k počtu hráčů. Na krabici se sice píše 2-5 hráčů, ale hra nejlépe funguje ve 4-5 hráčích a v méně pirátech kolem stolu už bych jí ani nezkoušel. Ve dvou je to doslova nesmysl, ve třech je hra trochu lepší, ale hráči za piráty musí mít více postav a zkrátka se ochuzujete o ten nejlepší zážitek ze hry.

Suma sumárum je Ostrov pokladů unikátní spojení kompetitivní, kooperativní, detektivní a závodní hry s pirátskou tématikou, která ve všech ohledech funguje. Na ve finále jednoduchých pravidlech přináší skvělou a zábavnou hratelnost, která přináší hodiny zábavy všem kolem stolu. Osobně mám rád hry, které přicházejí s něčím novým, nově pojatým, originálním, a přesně tohle jsem na Ostrově pokladů našel a je jedno, zda hrajete za někoho z řadových pirátů nebo samotného kapitána.

Tak mapy a krumpáče do ruky a vzhůru na poklad!

 

Hru můžete koupit se slevou na Albi zde!

 

Ostrov pokladů

Autor: Marc Paquien

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-5

Věk: 10+

Herní doba: 45-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři