Ostrovy titánů

Hry recenze

Mocná Atlantida se blíží svému zániku ve vlnách oceánu a je čas najít pro její obyvatele novou domovinu. Vydejte se vstříc neprozkoumaným ostrovům a získej ideální místo pro život.

Víte, co je orichalcum? Tedy kromě původního názvu nové hry od Tlama Games. Jedná se o tajemný kov, o jehož složení se dodnes historici a vědci přou, o kterém se zmiňují staré svitky, a kterým údajně disponovala bájná vyspělá a legendami opředené civilizace Atlantidy, která zmizela pohřbená ve vlnách moře. Pravděpodobně se jedná o slitinu zlata a mědi, ale kdo ví. Ve hře Ostrovy titánů si ho ovšem můžete vytěžit sami. Být občanem a hrdinou Atlantidy má zkrátka své nesporné výhody.

Ostrovy titánů jsou hrou s umisťováním dílků a výběrem akcí, postavená na velmi zjednodušeném 4x (průzkum, boj, správa a těžba zdrojů, stavění), za kterou stojí známý Bruno Cathala a Johannes Goupy, kteří svou hru vytvořili pro 1-4 hráče (byť pro sólo je třeba rozšíření) od 10 let a s herní dobou okolo 45 min na partii. Hráči se stávají vyslanci národa Atlanťanů, kteří se snaží najít, prozkoumat nový domovský ostrov a zajistit na něm bezpečí než se stihne Atlantida vydat vstříc hlubinám. Jen ten kdo jako první dosáhne pěti bodů, se může stát vítězem.

 

Osidlovací výbava

Hru najdete v klasické větší čtvercové krabici, které dominuje poměrně barevná a výrazná grafika, která zaujme v poličce i mladší hráče. Po odklopení víka na vás čekají v první řadě pravidla a přehledový list. Pravidla je třeba pochválit za jasné vysvětlení všech aspektů a skvělé příklady. Jedno přečtení a jste ve hře.

Dále tu máme stylové dřevěné meeplíky hoplítů (řeckých bojovníků), krystaly orychalky, kostky, velké karty akcí a desky z tvrdého kartónu pro hráče ale i pro nabídku karet a žetonů. Za to jsem upřímně rád, protože představa, že bych hrál další hru se skládáním dílků na měkkém papíře, který se klouže po stole, mě upřímně děsí.

Pod touhle výbavou už najdete několik plat různých žetonů k vyloupání. Kromě dílků krajiny o velikosti 1-3 políčka zobrazujících jednotlivé typy krajiny (hory, vodu, lesy, pouště a sopky) a startovních dílků s počátečním městem, dominují platům zejména velké dílky chrámů a žetony vítězství, které mě svými rozměry skutečně překvapily. Dále tu najdete čtveřici titánů a ještě monstra, se kterými budete muset v rámci osidlování soupeřit o své místo na slunce. Nebo spíš na ostrově.

Musím říct, že zpracování hry mne příjemně překvapilo. Všechny žetony a kartónové dílky jsou z pěkně tvrdého materiálu a něco vydrží a velmi příjemně se s nimi hraje. Navíc i grafika zaujme a postupně tvořené, nebo chcete-li objevované, ostrovy vypadají pěkně. K tomu si připočtěte i jednoduchou a naprosto přehlednou ikonografii, díky níž během pár tahů odložíte pravidla. Je fajn, že v krabici jsou rovnou i plastové držáčky na standees monster a vychytávky jako látkové sáčky na žetony. Karty akcí bych doporučil přeci jen obalit (12 x 80x120 mm), což není problém přímo u Tlamy. Snad jen ta krabice by mohla být ve finále o něco menší.

 

Osidlování neprobádaných ostrovů

Herně jsou Ostrovy titánů v podstatě strašně jednoduchá, ale přitom přemýšlivá taktická hra. Na počátku partie rozdělíte všechny společné komponenty do nabídky, na desku akcí vyložíte karty dle počtu hráčů a připravíte počáteční nabídky destiček budov. Každý hráč dostane jednu desku ostrova a počáteční dílek metropolis jakož i počáteční zdroje.

Hra je v podstatě řízená kartami, kdy ty určují dostupné dílky krajiny a akce k nim přiřazené. Vyloží se vždy na začátku kola do nabídky a na ně se umístí dílek dle zde uvedené velikosti. Případně monstrum, pokud je zde speciální pole vulkánu.

A jak se to hraje? Předem neurčený počet kol probíhá v tazích hráčů, kdy ten aktivní vždy projde 4 (ve dvou hráčích 5) jednoduchými fázemi. Jako první si vždy vybere akční kartu z nabídky, a to buď zdarma, nebo za příslušný poplatek v podobě hoplítů. Následně podle pravidel umístí dílek krajiny na svůj ostrov. V další části může vykonat akci vyobrazenou na kartě – těžit orichalkum ze svých dolů, verbovat hoplíty z kasáren, bojovat s monstry či stavět budovy. Případně je možné za drobný poplatek (dvě orichalky, hoplíti nebo poražená monstra) vykonat další akci navíc. Pokud hrají dva hráči, ještě se odhodí jedna karta z nabídky, aby docházelo k dostatečné variabilitě a zvýšily se možnosti. Snadné, že? Pojďme trochu podrobněji na jednotlivé fáze.

Výběr karty a přikládání dílků je jednoduchý, ale je důležité si uvědomit několik omezujících pravidel. Předně – některé karty jsou zdarma, některé za hoplíty. A protože vojáky pak potřebujete i na boj s monstry, případně na dodatečné akce. Zároveň je třeba neustále sledovat soupeře, protože přikládáním dílků vznikají větší oblasti (3 a víc) a ty vábí titány, což jsou speciální destičky, které přinášejí jednak další bonus, ale hlavně vítězné body. Přikládané dílky pak musíte umístit na ostrov (žádné přesahy) a spojit je s již existujícími částmi. Navíc během hry rychle zjistíte, že ne vždy se vám hodí kombinace dílek/akce a musíte si tak dobře rozmyslet, čemu dáte přednost.

A pak tu máme akce. Ty jsou sice „jen“ čtyři a jednoduché, ale dokáží pořádně zavařit hlavu. Je dobré stavět a využívat budovy, ostatně bez dolů a orichalky nevyhrajete, ale musíte myslet na to, že vám „zaťápnou“ políčka krajiny a lehce tak můžete přijít o těžce nabyté titány. Také je dobré zmínit, že nelze stavět jen tak někde, ale žetony vždy v každém kole vyžadují specifický terén. Stavění ovšem neslouží jen na budovy, ale i na tvorbu medailonů pro vítězné body. Těžbu a výcvik asi není třeba nic vysvětlovat. No a boj s monstry je důležitý zejména protože s nimi na ostrově nelze vyhrát. Boj samotný je pak snadný – máte jednu kostku, případně další za každého z 1-3 přidělených hoplítů.

Pokud pak chcete využít další bonusovou akci, musíte odhodit dvojici surovin a můžete si zvolit libovolně (dobře s menším omezením), co lze dělat.

Asi by se hodilo napsat, o co ve hře jde, že? Tedy kromě nalezení nového domova pro národ. Inu o body. Hra je totiž zároveň takový skrytý závod o 5 bodů – kdo je získá, jako první vyhrává, žádné další počítání nebo vyhodnocování. Body lze získat za titány, medailony orichalky a žetony vítězství za chrámy. Ono se to zdá jednoduché, ale! Titáni jsou přelétaví a přeskočí k hráči ve chvíli, kdy vytvoří území o 3 a více daných políčkách. Klidně jen přiložením jednoho dalšího dílků a nezáleží na tom, že druhý hráč má dané území větší. Body za orichalku vypadají jednoduše, ale musíte zaplatit rovných pět nugetů cenného kovu. No a chrámy? Ty vyžadují, aby pod jejich čtyřdílnou podstavou byly 4 různé typy krajiny (byť vulkány jsou aspoň žolíky).

Jak tedy asi vidíte, hru je jednoduché pochopit a vysvětlit, ale dokáže pořádně zavařit mozkové závity, protože na jednoduchém a lehkém pravidlovém rámci se skrývá poměrně komplexní a široká strategie.

 

Jaká je?

Ostrovy titánů se v popiscích prezentovali jako „light 4x strategie“, což bych jim asi úplně nepřisuzoval, už jen proto, aby z nich nikdo nebyl zklamaný a zároveň se jich nebál. Oni jsou totiž velmi hezkou, spíše rodinou a abstraktní hrou, kterou zvládnou i méně zkušení hráči. I když nemůžu tvrdit, že rozhodnutí a jistých 4x prvků by v ní nebylo dost.

U téhle hry se musíte připravit na docela velkou solitérnost. Každý si buduje svůj vlastní ostrov a interakce mezi hráči je omezena na přetahování titánů (které je ale nejvýraznější v plném počtu hráčů) a karetní nabídku. Jinak má ale každý hráč takový svůj ostrůvek, svůj píseček, na které buduje a likviduje monstra bez zásahů zvenčí. Navíc nezřídka se nám stalo (hlavně ve dvou), že prostě každý z hráčů cílil schválně na jiné titány, a tak i tenhle prvek vypadnul.

K titánům – subjektivně bych řekl, že ne všichni jsou stejně dobří. Přeci jen pořád nám přišlo lepší vytěžit dvojitou dávku orichalky, než úspěchy proti monstru.

Hodně se nám líbí zpracování. Na vše bylo dobře myšleno, včetně takových maličkostí jako ukládání vítězných bodů do výřezů v desce hráčů. Navíc grafika je pěkně barevná a přehledná a všechny komponenty vypadají opravdu dobře a kvalitně.

Další příjemnou věcí je velká variabilita a znovuhratelnost a s tím spojené vyrovnání mezi nováčky a ostřílenými hráči. Hráčské desky jsou oboustranné a obsahují tak nejen více možností, ale také lehčí a složitější stranu. S tím souvisí i velmi příjemná vyrovnanost partie. Každá hra většinou končí velmi vyrovnaně a doslova o poslední „tah“, kdy není problém uzavřít lehce dvěma body posledním rozhodnutím skoro nečekaně, ale tak, že soupeř by skončil hned v dalším kole. Ostrovy titánů se sice prezentují jako výše zmíněná 4x strategie, ale pocitově jde spíš o závod. O závod, který dokáže skončit nečekaně, dřív než řeknete Atlantida.

I když dokáží být Ostrovy velmi pěknou strategií, ve které je radost něco správně vymyslet, mají krásně svižné a plynulé tempo a netrpí na jakoukoliv paralýzu. Díky tomu hra perfektně funguje v jakémkoliv počtu hráči. Snad jedinou nevýhodou je, že ve čtyřech už potřebujete dost velký stůl, protože hra rozměrově není nejmenší.

Zapomeňte na to, že se zaměříte najeden vítězný aspekt – třeba těžba orichalky a její přetavení v body – a vyhrajete. To ani náhodou. Hra staví na vyrovnanosti cest k vítězství a většinou musíte dělat od všeho něco, jinak proti ostatním nemáte šanci.

Ano, je třeba počítat s jistou mírou náhody. Většina rozhodnutí záleží pevně na hráčích, ale jak karty, tak i dílky se losují náhodně, stejně jako monstra a někdy přijde zkrátka někomu lepší a vhodnější nabídka, než ostatním. No a pak tu máme samozřejmě ještě kostkové souboje. Ty se sice dají docela dobře dopočítat, ale i tak (když máte fakt smůlu), si můžete klidně vylámat zuby a zlámat kopí na těch nejprimitivnějších monstrech.

Ostrovy titánů jsou velmi povedenou a příjemnou rodinou strategií, která se neztratí ani mezi zkušenějšími hráči. Skoro se dá říct, že je to typická hra Bruna Cathaly – jednoduchá a přístupná pravidla, ale množství možností a takový ten pocit „easy to learn, hard to master“ podobně jako v jiných autorových hrách. Tady se kombinuje skvělé zpracování a příjemná grafika s parádní hratelností a různými cestami k vítězství. Osobně bych se jen bránil jakémukoliv označení 4x, když je hra místy spíše až abstraktní logickou skládačkou. Což jí ale nic neubírá na její kráse. Zkrátka pokud hledáte nějaké to příjemné rodinné budování a objevování neznámých ostrovů, doplněné o správu surovin a přiměřenou míru náhody, jsou Ostrovy titánů jasná volba.

 

Koupit se slevou přímo u Tlama Games!

 

Ostrovy titánů

Autoři: Bruno Cathala, Johannes Goupy

Vydavatelství: Tlama Games

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-4 (sólo s rozšířením)

Věk: 10+

Herní doba: 45-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři