Pakal

Hry recenze

Vydejte se vstříc jihoamerické džungli do chrámů Mayských králů a božstev a objevte zde staletí ukryté poklady, které jsou schovány za nesčetnými tajemstvími. Pakal otvírá svá zákoutí!

Barvami doslova hýřící krabice hry Pakal vyšla pod hlavičkou Albi, a i když slibuje příběh dobrodruhů a hledačů pokladů ve stylu Indiana Jones uprostřed Mexické džungle, tak opak je pravdou a ve skutečnosti najdete v barevném hávu čistě abstraktní a logickou hru pro celou rodinu.

Pakal je určený pro 2-4 hráče s věkovou hranicí 8+ a herní dobou pohybující se okolo 20-30 min na partii. Úkolem hráčů je správně složit kostičky na své destičce a odhalit jen určené symboly a to vše v rychlém časovém presu.

Pod víkem krabice, která na první pohled jasně ztacenou aztéckou či mayskou civilizaci, najdete podobně barvami hýřící materiál ke hře. Herní vybavení se sestává z různých žetonů, stupnice, ale hlavně čtvercových desek na ukládání karet se symboly a plné a průhledné kameny, kterými je vyplníte. Hodně se nám líbil fakt, že díky pestrým barvám hra na první pohled zaujme, a to nejen zkušené hráče, ale celou rodinu, včetně dětí. Vše je udělané hezky a kvalitně a přehledně. Je škoda, že jsou ve hře jen 4 karty se symboly (byť oboustranné). Možná někoho nepotěší, že ke hře je doporučeno používat aplikaci. Ta slouží ale jen jako časomíra, aby se všichni snažili skládat co nejrychleji. A jde hrát i bez ní, třeba jen s hodinkami se stopkami.

Herně je to naprosto jednoduchá pohoda, což je více než příjemná zpráva. Na počátku partie si každý hráč vezme jednu kartu symbolů, umístí jí do rámečku a vyskládá do něj 11 plný a 4 průhledné dílky. Doprostřed stolu se připraví zbytek dílků, herní počítadlo s žetony hráčů a destičky cílů. Jo a ještě důležité žetony pokroku v počtu hráčů +3. No a může se hrát.

Na začátku každého kola hráč otočí jeden z žetonů cílů, který uvádí, kterou trojici žetonů se hráči snaží na své destičce odhalit (jen tyto tři a žádné jiné). Druhý hráč pak spustí odpočet a všichni se co nejrychleji snaží přeskládat průhledné a neprůhledné dílky na desce k docílení kýžené sestavy. Jakmile hráč doskládá (a nevypršel čas) popadne jeden z žetonů pokroku. Jakmile vyprší čas, hráči, kteří byli úspěšní (dokončili včas a mají vhodný žeton) posunou svůj žeton po desce směrem k cíli, a to tak, že se přesunou na nejbližší pole se shodným symbolem, jako je na žetonu pokroku, který si vzali. Ostatní si mohou jeden průhledný vyměnit za neprůhledný žeton, čímž si snižují obtížnost. Naopak ale když jste úspěšní a projdete kolem polí s pochodněmi, výměna je opačná, tedy neprůhledný za průhledný. Tím se vyrovnávají šance mezi hráči.

Jakmile jeden z hráčů projde celou stupnicí, až na pole s lávou, hra končí a daný dobrodruh slavně vítězí. Což se většinou povede maximálně do 30 minut čistého času.

Pakal je moc hezká logická rychlovka, která je postavená na známých hlavolamech z dětství, kdy jste museli v rámečku poskládat na kostičkách obrázek. Tady sice obrázky neskládáte, ale spíš hledáte, ale princip je podobný.

Hra je hezky zpracovaná a funkční. Vůbec se není třeba bát barevné grafiky, vůbec ničemu nevadí a vše je naprosto přehledné. Škoda omezeného počtu karet.

Herně je hra naprosto jednoduchá a vysvětlíte jí během okamžiku komukoliv. Pravidla jsou napsaná jasně a bez zádrhelů.

Nečekejte žádnou interakci mezi hráči. Maximálně si lze vzájemně uzmout žeton pokroku, protože je někdo rychlejší, ale jinak si každý skládá svůj hlavolam.

Pakal je zkrátka pohodová logická rychlovka pro každého, která vyniká svou chytrostí a jednoduchostí, stejně jako líbivým designem, který zaujme na první pohled. Herně se jedná o příjemně svěží a funkční koncept, který vám sice bude připadat povědomý, ale herně nový.

 

Koupit hru přímo u Albi v rámci Albi Exlusive!

 

Pakal

Autor: Luca Borsa, Luca Bellini

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-4

Věk: 8+

Herní doba: 20-30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři