Doba kamenná rozhodně nebyla jednoduchá. Když vás nesežrali vlci nebo nezašlápl mamut, přišla zima nebo vám zhasl oheň. O těžkostech přežití našich předků vás přesvědčí deskovka Paleo!
Život v pravěku nebyl žádný med. Žádné balené maso v chlaďáku, teplá voda z kohoutku a čisté záchody. Tady jste si museli vše tvrdě vybojovat a vypracovat. No a kdo nic nedělal, nic neměl, leda tak pazourek v čele nebo prázdný žaludek. No a stejně jako doba, která inspirovala hru Paleo, ani ona neměla do českého prostředí zrovna lehkou cestu a už to vypadalo, že se jí nedočkáme, když původně se její vydání datuje do roku 2020 a při dnešním tempu nových her se pár let zpátky jeví jako… no jako pravěk. Nakonec se ale pro vydání téhle zajímavé rodinné kooperačky rozhodly v Albi v jejich labelu Albi+, tedy hrách které vycházejí v omezenějším množství a hlavně speciálně pro interní obchody Albi a vybrané deskovkářské obchody.
A já musím hned na úvod přiznat, že zrovna Paleo mě nechalo docela chladným. Jako ano, slyšel jsem o něm, něco jsem si načetl, ale fotky na serveru boardgamegeek mne úplně nenadchly a další kooperačka k tomu? No ale tak zkusit se má všechno (díky Albi, díky Ondro za zaslání hry!) a když byla možnost hru vyzkoušet, sebrali jsme kyje a oštěpy a vydali se společně na mamuty. Tedy pardon, zahrát si Paleo.
Za hrou stojí Peter Rustemeyer, kterého asi zná málokdo, protože má za sebou pouze dvě hry a právě Paleo je takovým jeho vymodleným projektem. Svou hru postavil na scénářích, kartách a výběru akcí a kooperaci a určil jí pro 1-4 hráče (z nějakého důvodu skoro všude visí 2+) s věkovou hranicí 10+ a herní dobou zhruba 45-60 min na jednu partii/scénář. Hráči se ujímají společně kmene pralidí a snaží se ho provést scénáři v nelehké době kamenné, splnit podmínky a zvítězit dřív, než nastane pohroma a prohra. A víte, kde se Peter inspiroval nejvíc? Trochu nečekaně ve hře This War of Mine. Nevěříte? Uvidíte.
Pod mamutí srstí
Ve větší čtvercové krabici, které vévodí obrázek mamuta, vás čeká spousta herního materiálu. S jeho popisem už je to horší, protože hra je, minimálně při prvních partiích, postavena na zážitku z objevování a z toho, že přesně nevíte, co vás čeká. Můžu vám prozradit, že je tu pořádná hromada karet rozdělených do několika typů a balíčků – základní karty, které použijete vždy, pralidé vašeho kmene, sny, nápady a tajemství, ale hlavně několik balíčků modulů, které se používají v různých kombinacích v sedmičce předpřipravených her (a další si lze jakkoliv nakombinovat). K tomu zde najdete hromadu žetonů k vyloupání, několik herních desek a stojánky, ale také jednoduchý, ale přehledný papírový insert. No a samozřejmě pravidla, která jsou rozdělena do dvojice sešitů – samotná pravidla hry s vysvětlením a dodatek, který popisuje jednotlivé scénáře, zvláštní karty atd. Obecně můžu říct, že pravidla nejsou náročná, ale přeci jen to chce si zahrát aspoň první scénář v klidu a společně postupně (jinak hrají všichni zároveň) a klidu si ho probrat, aby vám vše pěkně zapadlo do sebe.
Co mě u zpracování hry překvapilo, a to trochu nemile, to je tvrdost krabice a karet. Tady bych opravdu doporučil hru obalit, a to to často nedělám. Předpokládám, že to není chyba Albi, ale spíš původního vydavatele a zvolený výrobní postup. Pokud si tedy chcete zachovat maximální životnost, vzhůru třeba do eshopu Albi. Jinak se nám zpracováním hra nakonec velmi líbí. Ilustrace působí trochu jako v počítačové hře, ale v reálu vypadají mnohem lépe než na fotkách, ikonografie je přehledná a jasná a celá hra je na stole velmi hezká. Navíc vše, i složené, pěkně uspořádáte do krabice a nehrozí tedy přílišná manipulace u kartónových stojanů, což je rozhodně plus. Také se nám líbilo, že všechny karty, které by mohly působit problémy, jsou detailně vysvětleny a třeba suroviny jsou rovnou 3D dřevěné vymodelované.
Lovíme, sbíráme, táboříme a občas společně umíráme
Celá hra začíná výběrem scénáře. Respektive takhle – je třeba říct, že hra se skládá z 10 modulů, které lze libovolně kombinovat, ale v dodatku pravidel najdete 7 scénářů doporučených kombinací a lze jen doporučit hrát je pěkně postupně, protože jednak přinášejí krátké příběhy, ale také se v nich pěkně rozvijí obtížnost a herní možnosti.
Každopádně po zvolené scénáře nebo kombinace modulů dle vaší volby připravíte desky, uděláte si zásoby žetonů a karet a můžete hrát. V kostce, ale o moc těžší to skutečně není. Cílem hry je jednoduše řečeno přežít a složit jeskynní malbu z pětice dílků dřív, než nasbíráte pět žetonů lebek a prohrajete. Každý z hráčů spravuje část kmene s rozličnými schopnostmi a dovednostmi a v průběhu několika kol se hráči musí snažit o přežití společně, přičemž hra je postavená na kartách a jejich několikerém využití.
Jakmile máte vše připraveno, smíchají se všechny zbylé karty (základní a modulové), které nepatří do zvláštních balíčků a rovnoměrně se rozdělí mezi hráče. No a nastává nový den.
V tom jsou na tahu hráči, kdy každý vezme tři karty ze svého balíčku a jednu si vybere. Vtip je v tom, že se vybírá podle rubu a předem nevidíte, co vás čeká. Sice jsou ruby různé a můžete tak zhruba odhadnout, co vás čeká – třeba v lese nebo horách nejspíš získáte suroviny a červený rub značí problémy – ale i tak se může lehce stát, že na vás mezi stromy vykoukne vlk nebo medvěd a z poklidného sběru bobulí se stává boj o holí život. Každopádně po výběru se karty otočí a hráči vyhodnotí jeden z dostupných efektů, kterými mohou být třeba zisk surovin, nápadů nebo lze kartu využít ke spolupráci s druhou částí kmene a společnému úsilí více hráčů na větší výzvě, což se často hodí pro zisk větší/lepší odměny. Pod denní následuje noční, údržbová fáze, kdy se musí zajistit jídlo, splnit úkoly a připravit na další den. No a takto znovu a znovu, dokud hráči buď nenakreslí společnou nástěnnou kresbu nebo společně neprohrají, přičemž to jak lze splnit daný scénář je vždy odlišné – někdy sháníte přístřeší, jindy si to jdete vyříkat s vlky nebo živíte cizí návštěvníky. Variability je dost.
Lovci mamutů pro 21. stol.
Jak málo jsem od Palea očekával a jak moc mne tahle hra překvapila. Ona je totiž naprosto skvělá a rozhodně se nedivím pozitivním ohlasům.
Tak předně téma. Ze hry je téma doby kamenné a pravěku cítit na každém kroku, opravdu máte v průběhu scénářů pocit starosti o kmen našich předků se všemi jejich starostmi a problémy – zajištění jídla, nové nápady, zima, boj s faunou, ale často i flórou a nepřízní osudu. Hra vás během prvního scénáře pohltí a troufnu si říct, že nepustí. Je to dáno i takovými detaily jako třeba funkčností karet – tak třeba máte kartu keře s bobulemi. Můžete si jen sesbírat bobule a kartu později využít znovu. No ale také můžete obrat keř úplně a rovnou ho pokácet a získat víc jídla a dřevo, ale keř, respektive jeho karta, úplně odchází ze hry a už se nevrátí. Je tedy lepší myslet do budoucna nebo se snažit maximalizovat zisk hned? A takových rozhodnutí hra nabízí spoustu.
Hodně se mi líbí práce s nejistotou. Nikdy přesně nevíte, co vás čeká na kartě a i zdánlivě nevinná volba může vést k problémům. A zejména z počátku hry, když je váš kmen slabý a nezkušený a jen se pomalu rozkoukává na světě.
Dalším kladným bodem je excelentně využitý ústřední mechanismus postupného ztenčování balíčku. Většina akcí totiž vyžaduje odhození určitého počtu karet z balíčku, čímž se vám zároveň ztenčuje počet možných akcí a jakmile balíček vyčerpáte je čas jít spát. To tak patří k důležité strategické hloubce hry – využít akci silnější, ale strávit nad ní více „času“ nebo pošetřit karty? Navíc pokud takhle odhodíte rudé karty nebezpečí, obdržíte zranění, které oslabuje váš kmen. No tak se zase rozmýšlíte, zda takové karty odhodit nebo raději výzvě čelit.
Ani když se hra rozjede a kmen nabírá na síle, neznamená to nějaký lehký průchod hrou a je to výzva až do konce a většinou jsme, pokud vůbec, vyhráli velmi těsně a strachovali se o úspěch až do konce.
Asi není třeba ani zdůrazňovat, že hra má vysokou variabilitu a znovuhratelnost. Kromě několika scénářů a modulů to zajišťuje navíc ještě několik variant obtížnosti – nebudete za srabi, pokud začnete na lehkou, věřte mi.
Ano, hra má i nějaké ty zápory. Tak předně, podobně jako většina kooperativních her, dost trpí na syndrom „alfa“ hráče, který nakonec převezme řízení kmene a hraje za ostatní. Bacha na něj, je to pěkný lotr a dokáže naprosto zkazit hru. Dalším neduhem, který nebudu mnoha hráčům po chuti je náhoda. Inu jste v době kamenné a tak se prostě může stát, že kombinace karet přijde velmi mrzutě a i přes maximální snahu a úsilí to k úspěchu nepovede.
No a také bych asi osobně neoznačil Paleo za úplně rodinnou hru. Ano, pokud máte něco nahráno a máte větší dítka, pak proč ne, ale osobně si rodinnou hru představuju o něco snažší, možná i s méně tvrdšími rozhodnutími (nechci spoilerovat). Jako není to nic drastického, ale už jen to koho necháme umřít, by někomu vadit mohlo.
Naopak ale, abych se vrátil k pozitivům – hra pěkně odsýpá. Zejména pokud už netápete v prvním scénáři, tak díky simultálnímu hraní máte do hoďky hotovo a hra netrpí na prostoje nebo čekání na ostatní a stále se něco děje. Noční údržba je pak díky pár jednoduchým krokům brnkačka.
V Paleu se skrývá velmi příjemné překvapení, které je v mém osobním deskoherním žebříčku roku 2023 už teď hodně vysoko a velmi pozitivně mě překvapilo, ať už se jedná o zpracování a vizuální stránku, tak ale hlavně hratelností a fungujícími mechanismy. Nedávno jsem si stěžoval, že jsou si hry poslední dobou nějaké moc podobné a nepřinášejí nic moc nového. A Paleo mě přesvědčilo o mém omylu. Svěží zábavné hratelnost plná výzev a snahy o přežití v nehostinné a drsné době kamenné pro hráče napříč skupinami a generacemi, přesně to je Paleo.
Hru můžete koupit přímo u Albi zde!
Paleo
Autor: Peter Rustemeyer
Vydavatelství: Albi
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 1-4
Věk: 10+
Herní doba: 60 min
Autor: Adam Vondra Vondris