Z Kraje ke Skákavému poníkovi, dál až do Roklinky a temnotou Morie postupně směrem k Hoře osudu. Vydejte se spolu s Frodem a Společenstvem vstříc dobrodružství.
LCG nebo-li Living card game ze světa Pána prstenů už má pěkných pár šedin. Vždyť její vznik a uvedení na trh se datuje již do roku 2011. Kolik her se i po takové době těší neustávající popularitě a novému obsahu a podpoře? Zatímco začátkem loňského roku vyšla zrevidovaná, přepracovaná a doplněná základní sada, která jsme se dočkali díky vydavatelství Blackfire i v češtině, jeho konce pak vyšlo v češtině i dosud u nás nevydané rozšíření, nesoucí název Společenstvo prstenu. A ano, mapuje přesně to, co čekáte, tedy událostí první knihy trilogie.
Zatímco u nás se jedná o naprostou novinku, tak je třeba uvést, že v originále již tohle vyšlo, byť rozdělené do dvou krabic – The Black riders a Road darkens a až po reedici vychází Společenstvo spojené, stejně jako svázané prsteny moci.
Jen ve zkratce, co je ten Pán prstenů: Karetní hra? Jedná se o jedno z nejlepších a zároveň nejdéle vycházejících karetních LCG, ve které se hráči společně pouští do dobrodružství napříč Středozemí a snaží se splnit rozličné podmínky daných scénářů, ať už se jedná o boj s nepřáteli, proradné zrady či nebezpečné lokace. Hra má poměrně vysokou obtížnost a vyhrát v jakémkoliv úkolů je skutečná výzva, která vyžaduje nejen správně připravený balíček karet a vhodné hrdiny, ale i pořádný kus štěstí. Už základní sada přináší spoustu obsahu, ale v téhle hře čím více, tím lépe a zkrátka chcete neustále objevovat nová dobrodružství a kombinace karet.
No a jaké rozšíření by bylo lepší, než možnost prožít ten úžasný knižní příběh, že?
Společenstvo přichází v nachlup stejně velké krabici, jako revidovaný core set. Dokonce i se stejným insertem, akorát v jiných barvách. Po otevření na vás v podstatě čekají „pouze“ dvě věci. V první řadě pravidla s rozebráním nových prvků a šestice scénářů, v té druhé pořádná hromada více než 300 karet, rozdělených tradičně mezi karty setkání, úkolů, kampaně, ale také nové karty pro hráče a celé šestice nových hrdinů, mezi kterými najdete hlavně Gandalfa a celou čtveřici ústředních hobitů. Co se zpracování týká, musím pochválit nejen produkční kvalitu samotných karet, ale hlavně jejich grafiku. Na téhle karetní hře je krásně vidět, jak se postupně od roku 2011 vyvíjela a zlepšovala se výtvarná stránka. Ve společenstvo z každé karty naprosto úžasně dýchá atmosféra Tolkienova světa a příběhu, který ať už v knihách či filmech, uchválit miliony diváků po celém světě.
Z herní stránky je základ naprosto neměnný. To co znáte ze základní hry, to zde zůstává. Stále jde o to splnit zadání scénáře a vyhrát. Trojice v základní sadě ale přeci jen není žádný zázrak a spíš takový úvod do hry. Pro tuhle hru existují desítky různých expanzí, ale Společenstvo prstenu je jedno z nejlepších. V krabici najdete šest scénářů, mapujících začátek cesty Froda a jeho společníků, přes Skákavé poníka a Morii, až po střet se skuruty a rozpad Společenstva. Je famózní, jak je každý scénář jiný. Ano, mechanicky děláte to samé, ale vždy úplně jinak. Jednou se tiše plížíte a schováváte, jednou musíte bojovat, jiny utíkat před stíny Morie. Jednotlivé scénáře rozhodně nejsou snadné, ale zároveň nejsou frustrující a jdou vyhrát se snahou a štěstím i se dvěma předpřipravenými balíčky, které složíte dle návodu pouze z karet základní sady a právě společenstva. No a je tedy dobré poznamenat, že bez základního boxu si rozšíření nezahrajete.
Velkou novinkou tohoto rozšíření, respektive celé Ságy, je přidání další herní sféry. Zkrátka jeden prsten a jeho nositel – Frodo – zde musí být nějak zastoupen, a tvůrci z něj udělali zvláštního hrdinu, s vlastním sférou a pravidly.
Pokud jsem nakousl předpřipravené balíčky, tak ty jsou oba dosti odlišné. První je zaměřený na hobity a odkazuje tak zejména na první část příběhu, kdy se základ společenstva vydal z Kraje za Gandalfem. Druhý se pak točí kolem ikonického čaroděje, který je vskutku mocnou postavou. Oba decky jsou každopádně velmi funkční a v tom, co mají dělat i efektivní. A také velmi šikovně udělané tak, aby se dobře doplňovaly a daly hrát společně.
Stejně jako scénáře v revidovaném základu lze hrát v propojené kampani, je tato možnost i zde. Ono se to samozřejmě docela logicky nabízí, ale přišlo nám, že v téhle verzi je kampaň a význam jednotlivých, pozitivních i negativních karet, ještě o něco větší a dopady znatelnější. Ještě více tak prohlubují atmosféru a celkový zážitek.
Už jsem hrál hodně různých rozšíření a doplnění her, a to i v rámci karetního Pána prstenů, ale to co přináší Společenstvo, to je jedním slovem „bomba“ z povedené a velmi dobré hry dělá ještě lepší zážitek, zejména svou různorodostí, ale i přiblížením ke knižním/filmovým reáliím.
Šestice scénářů, ale i nové karty pro hráče, přinášejí velké prohloubení a zvýšení variability a znovuhratrelnosti. Zatímco základ je takový na „osahání“, tohle rozšíření ukazuje sílu téhle hry v její plné kráse. Každý ze scénářů je jiný a je třeba odlišného přístupu. Lze sice hrát vše s jedním balíčkem, ale pak je třeba počítat se střídající se obtížností. Zkrátka deckbuilding je silným aspektem téhle hry a žádný balíček není stoprocentně silný na všechno.
Ať už se jedná o kampaň nebo jednotlivé karty a obrázky či flavor texty nebo i schopnosti, vše je tematické a nějakým způsobem odpovídají knize a jejímu příběhu.
Nerad o něčem píšu, že se jedná o esenciální nebo must have přídavek, ale mám pocit že Společenstvo si to více než zaslouží. Jedná se o skvělé, obsáhlé, ve všech ohledech parádně vytvořené a zpracované rozšíření, které zážitek z karetní hry posouvá na zcela novou úroveň. Pokud bych si měl vybrat jen jedno rozšíření, bylo by to právě tohle, respektive celá trojdílná Sága. Zkrátka pecka a velký palec nahoru.
Rozšíření a další herní pecky můžete koupit třeba na Cechu hráčů zde!
Pán prstenů: karetní hra – Společenstvo prstenu
Autoři: Caleb Grace, MJ Newman, Nate French
Vydavatelství: ADC Blackfire
Rok vydání: 2022
Počet hráčů: 1-4
Věk: 14+
Herní doba: 30-90 min na scénář
Autor: Adam Vondra Vondris