Ještě té pandemie a nemocí nemáte dost? Že si chcete vyzkoušet, jak se proti takovým chorobám bojuje? Čas vyzkoušet horkou půdu ve hře Pandemic: Epicentrum - Evropa.
Kdo by čekal, že v roce 2021 bude stále nejaktuálnějším tématem covid a jeho pandemie. Možná že kdyby se vědci, státnici a odborníci inspirovali ve hrách Matta Leacocka, mohli by se lecčemu přiučit a mohlo být už dnes po problémech. Vždyť první hra používající dnes už skoro legendární herní systém a zároveň hra, která se stala jedním z průkopníků kooperace v deskovkách vyšla už v roce 2008. Od té doby jsme se dočkali řady rozšíření, legacy verzí, větších či menších variací. Poslední novinkou ve světě Pandemicu je dnešní novinka, nesoucí podtitulek Epicentrum - Evropa.
Pandemic: Epicentrum - Evropa je menší kooperativní hra z dílny Matta Leacocka a Toma Lehmana. Hra je určena pro 2-4 hráče, s věkovým doporučením 8 let a s herní dobou okolo 30 min. Úkolem hráčů je v rolích jednotlivých odborníků společně čelit epidemii tří nemocí, řádících v Evropě a najít na ně lék, dřív než bude pozdě. Jak jednoduše to zní a jak obtížné to může být, to si asi už všichni dokážeme představit, že?
V kompaktních rozměrech
Už první pohled na krabičku dává jasně najevo, že tentokrát se jedná o menší hru. Oproti klasickému Pandemicu je Epicentrum zhruba poloviční. Ale zase se můžete na českém vydání pokochat siluetou Pražského hradu v pozadí.
Po otevření na vás kromě krátkých pravidel čeká herní plán zobrazující Evropu s vyznačenými metropolemi a stupnicemi na krajích.
Dále tu máme tři sady barevných kostiček pro vyznačení šíření nákazy jednotlivých nemocí, ukazatele nákazy a ohnisek a plastové ukazatele vynalezených léků. A nesmím zapomenou na čtveřici „člobrdových“ figurek pro hráče.
Poslední co pod víkem čeká je balíček karet. Pro ty byl zvolen mini formát, což jednak úplně stačí, ale hlavně to tak nějak sedí k celkově zmenšené hře. Karty jsou rozděleny do několika typů - role hráčů, přehledové karty, karty epidemií zhoršující situaci a hlavně karty měst, které v podstatě řídí co mohou hráči dělat. Specialitou hry jsou karty mutací, díky kterým si můžete velmi zajímavě měnit obtížnost hry a udělat si z rodinné zábavy docela slušnou výzvu.
Z produkčního hlediska není hře co vytknout. Zkrátka je to v podstatě ve všech směrech zmenšená klasika - menší mapa, menší karty, méně nemocí, míň rolí. Vše ale velmi hezky vypadá a působí víc než kvalitně. Paradoxně snad jen krabice na hru by klidně mohla být ještě o fous menší.
Malá velká hra a pár změn
Úkolem hráčů ve hře není nic menšího, než najít lék na trojici nemocí, které kosí obyvatele Evropy jako mouchy. Hra si zachovává svůj kooperativní princip a tedy všichni hrají společně proti hře a jen dobrou spoluprací mohou zvítězit. Nebo naopak společně prohrát.
Na začátku partie se připraví herní deska, ukazatele na počátky jejich stupnic, zamíchají se balíčky karet, náhodně se rozloží počáteční kostičky nemocí do tažených měst z balíčku a každý hráč si vezme jednu z rolí a svou figurku umístí do Ženevy, centra zdravotnického dění. Nakonec dostane každý hráč své dvě počáteční karty měst, které slouží jako jakási forma platidla ve hře a vzhůru do boje.
Hra probíhá ve velmi jednoduchém stále se opakujícím systému hráčských tahů. Aktivní hráč jako první může zahrát až 4 z dostupných akcí, mezi které patří:
- základní pohyb: přesun mezi městy po spojnici z města, kde právě je do sousedního
- přímý let: hráč odhodí z ruky města, do kterého se potřebuje dostat a přesune svou figurku,
- charterový let: hráč odhodí z ruky kartu města, kde právě je a přesune se na libovolné jiné na plánu,
- léčba nemocí: odstraníte kostičku nemoci z města, abyste mírnili nákazu. Navíc pokud už byl na danou nemoc objeven lék, můžete vyházet všechny kostičky nemocí naráz,
- předání zkušeností: hráči si mezi sebou mohou předat kartu města. ve kterém se oba nachází,
- objevení léku: cíl celé hry, kdy v Ženevě odhodíte čtveřici karet stejné barvy a vyvinete lék na jednu z nemocí,
- jako speciální akci mohou hráči jednak vyhodnotit kartu události z ruky či využít zvláštní schopnost své postavy, protože každý charakter je jiný a pomáhá ve společném snažení v jiné oblasti,
Jakmile hráč odehraje své akce, které chce či může, dobere dvě karty a nastává část mnohem nepříjemnější - hra vám začne házet klacky pod nohy a šířit nemoci napříč Evropou. Navíc pokud hráč mezi dvěma líznutými kartami najde kartu Epidemie, nemoc nabere na síle ještě více a rozšíří se do jednoho měst. Podle hodnoty stupnice nákazy se otočí karty nákazy a rozšíří se nich nemoci. Pokud by už někde byly tři kostičky a měla by se přidat další, dojde k vytvoření ohniska a nemoc se šíří i do měst okolo. A to klidně řetězově.
Hra končí ve chvíli, kdy hráči najdou léky na všechny tři nemoci. V tu chvíli nastává šťastný úspěch a Evropa je zachráněna. Jenže taky může nastat situace opačná a nákazy Evropu pohltí. To nastane ve chvíli, kdy dojdou kostičky jedné z nemocí, dojdou karty měst v balíčku nebo ukazatel ohnisek dospěje až ke svému finálnímu poli.
Pokud chcete hru pestřejší a obtížnější, přidali autoři do této verze modul, kterým jsou mutace. Ty hru hráčům ztěžují a představují skutečnou výzvu. Hra sice neztrácí na své přístupnosti a zábavě, ale zároveň dokáže potrápit i zkušené deskoherní harcovníky.
Drobné změny - aneb klasika vs. menší brácha
Asi každý si položí otázku, čím se menší Pandemic liší od původní hry.
Tak hlavně je rychlejší a kompaktnější. Partie zabere max. kolem 30 min a díky velikosti si hru lehce vezmete sebou. Navíc v základu je hra velmi, ale velmi přístupná a snadná na vysvětlení a zahrání.
V Epicentru je méně rolí. Maximum jsou 4 hráči a přesně i čtveřice rolí, za koho mohou hráči hrát.
Namísto čtyř nemocí řádících světem, Evropu sužují „pouze“ tři nákazy.
V této menší verzi nelze stavět výzkumné stanice po světě. Jediné centrální místo pro výzkum je zkrátka Ženeva a tečka, žádné jiné možnosti.
Na druhou stranu, na vynalezení léku potřebujete pouze čtveřici karet stejné barvy, oproti pěti v klasické hře.
Velkou variabilitu a možnosti přidávají hře už v základu karty mutací. Na druhou stranu je ve hře omezený počet karet epidemií, a nelze tedy hratelnosti upravovat jimi.
Evoluce pozpátku - aneb od většího k menšímu
Pandemic: Epicentrum - Evropa je vlastně stále ten stejný Pandemic. Jen menší, rychlejší, přístupnější a tak nějak učesanější verze klasiky.
Předně je třeba říct, že pokud byl Pandemic průkopníkem kooperativních her a dobrým vstupem do hobby deskovek, tak Epicentrum - Evropa tohle posouvá ještě víc a blíž novým hráčům. Krátká herní doba, jednoduchá pravidla, v základu i relativně jednoduchá obtížnost, to vše dělá ze hry skvělý stupeň po úplně jednoduchých hrách, při přechodu k těm složitějším. Hra sice nutí přemýšlet, ale neuvaří nikomu mozek.
Díky své velikosti a kompaktním rozměrům se jedná o hru, kterou si snadno sbalíte sebou, ať už na dovolenou nebo na rychlou návštěvu rodiny.
Pokud byste chtěli na hře hledat negative, tak i zde se samozřejmě nějaké ty mušky najdou. V první řadě je to náhoda. Zkrátka někdy se karty sejdou tak, že se vám nemoci rozjedou rychlostí blesku a silou epidemie na steroidech. A vy s tím moc neuděláte. Naštěstí to ale není zase tak častý a pravděpodobný jev, zvlášť pokud nepoužíváte karty mutací. Druhým negativem jsou role hráčů. Jakmile hraje méně než plný počet, některá ze specializací logicky vypadne. A zkrátka ne všechny postavy jsou stejně dobře využitelné a např. takového virologa byste chtěli v ideálním případě použít naprosto vždy.
Pokud máte rádi kooperativní hry a v záplavě těch větších hledáte nějakou rychlovku, pak je tahle hra přesně pro vás. Pokud si chcete vyzkoušet kooperativní hry a nejste si jistí, zda vás budou bavit, je to hra pro vás. Pokud hledáte doplněk sbírky, abyste měli zástupce žánru v kompaktním balení, je to hra pro vás. Pokud máte rádi Pandemic a hledáte nové výzvy, je to hra pro vás. Nejedná se jen o prosté osekání a zmenšení původní hry, ale o šikovně upravenou klasiku, u které je vidět, že si tvůrci dali záležet na všech aspektech.
Zkrátka Pandemic: Epicentrum - Evropa nepřináší vlastně nic převratně nového, ale to co dělá, tak dělá skvěle. Jedná se o ideální vstupní hru s vynikajícím poměrem cena/výkon a užijí si jí stejně noví hráči i ostřílení harcovníci.
Pandemic: Epicentrum - Evropa
Autoři: Matt Leacock, Thomas Lehmann
Vydavatelství: ADC Blackfire
Rok vydání: 2021
Počet hráčů: 2-4
Věk: 8+
Herní doba: 30 min
Autor: Adam Vondra Vondris