Pikantní kočky

Hry recenze

3 velké kočky, 3 druhy ostrého koření, hromada karet a ještě více blufování. To je novinka Pikantní kočky od Blackfire.

Ve starých legendách se traduje, že se tři velké kočky přely o titul největší šelmy. Bojovaly, soupeřily a dohadovaly se, ale výsledek žádný. Nakonec musela rozhodnout kulinářská soutěž. Každý kočičák chtěl ovšem vyhrát tak moc, že velmi brzy došlo k podvádění. A tak vznikla blufovací karetní hra Pikantní kočky, v orig. Spicy.

Za hrou stojí maďarský designér Zoltán Gábor Győri a jeho výtvor je určený pro 2-6 hráčů od 10 let - dobře narovinu spíš 3-6 od 8 let, ale budiž - a herní doba jedné partie se pohybuje okolo 15 minut. Princip i cíl hry je velmi jednoduchý. Postupným tajným vykládáním karet se každý hráč snaží oblafnout své soupeře a na konci hry získat nejvíc bodů. Pojďme se už na to ale podívat blíž.

První co každého jistě zaujme je už samotná krabička se hrou. Jednak se jedná o poměrně minimalistické balení, jak jsme už u karetek zvyklí, ale hlavně je velmi, ale velmi graficky výrazná. Celá se totiž leskne zlatavými odlesky, doplněnými asijskou tématikou a jako celek to vypadá zhruba jako produkt ze stánku vietnamského obchodníka v příhraniční tržnici. A v podobném duchu se nese i obsah hry, skládající se z krátkých pravidel a dvou balíčků celkem 110 karet. Na rozdíl třeba od loňských Krabčáků ovšem nejsou všechny karty jednoho typu, ale dělí se na několik typů přehledně rozdělených odlišnými ruby. Respektive všechny jsou (opět) primárně zlaté, doplněné o druhou barvu - černé jsou karty koček a koření, bílé trofeje, červené „okořeň to!“ pro speciální variantu a modrá pro označení konce hry.

V podstatě hlavní jsou logicky herní černé karty. Těch je celých 100 a jsou rozdělené do čtyř barev dle koření chilli (červený okraj), wasabi (zelený okraj) a pepř (modré rámování) a jedna sada žolíkových. Kromě barvy a líbivých ilustrací koček s kořením, obsahuje každá karta ještě číslo od 1 do 10. Nejen tyto herní, ale všechny karty ve hře, působí velmi hezky a kvalitním dojmem. Dobře, uznávám, že pro někoho se může jednat o klasický asijský kýč, ale na druhou stranu proč ne, a kolik podobných her v tomhle designu jste viděli nebo vůbec máte doma?

Herně je hra velmi jednoduchá. No v základu dokonce skoro až triviální. V základní variantě vezmete celý balík černých herních karet, zamícháte ho a každému hráči se rozdá 6 karet. Zbytek karet tvoří dobírací balíček, ve kterém ještě musíte nastavit konec hry. A tohle je přátelé vážně originální prvek, protože vezmete modrou kartu konce světa, postavíte jí vedle balíčku karet, odměříte si zhruba výšku podle počtu hráčů, a tam kam vám ryska dosahuje tuhle kartu umístíte. Karty trofejí se položí doprostřed stolu poblíž balíčku a šup do hry.

Hráči se střídají v jednoduchých tazích, přičemž mají dvě možnosti. Hrající hráč buďpassuje a vezme si novou kartu z balíčku do ruky nebo vezme jednu kartu z ruky a aniž by jí někomu ukázal, lícem dolů jí položí doprostřed stolu, přičemž řekne, o jakou kartu se jedná - např. 5 wasabi. Podmínkou je, že tvrzení se musí shodovat jednak s druhem koření, ze kterého hromádka karet uprostřed stolu je a číslice musí být vyšší než předchozí, tedy mít stoupající hodnotu. A schválně píšu, že tahle podmínka platí pro tvrzení hráče, nikoliv pro zahranou kartu, protože ta může být v podstatě jakákoliv. Ano, někdy přiložíte správnou kartu a pravdivě prohlásíte, co jste zahráli, ale velmi často budete blufovat a karta s tvrzením se shodovat nebude. 

A v tom je celý vtip hry, protože pokud hráče někdo ze soupeřů podezřívá z podvodu, může prohlásit buď špatné číslo nebo špatné koření. V tu chvíli se vrchní karta otočí a zkontroluje se pravdivost. Pokud hráč skutečně podváděl, prohrává, musí si vzít dvě karty a soupeř, který jeho lež odhalil získá celý hromádku karet ze středu stolu jakožto vítězné body. Pokud ovšem vyzyvatel chyboval a karta se s tvrzením shodovala, odměna a trest se obrátí.

Pokud se někomu úspěšně podaří vyprázdnit ruku, získá kartu trofeje znamenající 10 bodový bonus na konci a dobere si nových 6 karet a hra pokračuje dál. Konec pak může nastat třemi způsoby - jeden hráč získal druhou kartu trofejí, jsou rozebrány všechny 3 karty trofejí nebo je odhalena karta konce světa. V případě druhých dvou variant si každý spočte vítězné body za získané karty a trofeje, odečte body za zbylé karty v ruce a nejúspěšnější vyhrává.

V případě že chcete hru udělat pikantnější, můžete si za trest z prohraného testu na podvod líznout pěkné porce chilli (nebo wasabi či kajenského pepře). Nebo to zkombinovat s panákem něčeho tvrdšího. Každopádně tohle je varianta 18+ a já osobně jsem jí hrál jednou a naposled. Haha. Ale teď vážně, pro méně odvážné existuje ve hře zpestření v podobě šestice karet „Okořeň to“ měnící různým způsobem základní pravidla -  z šestek se tak stanou klidně devítky, s pětkou můžete odložit víc karet apod. Základní varianta mi ovšem stále přišla jako nejlepší a nejelegantnější hra.

Pikantní kočky nejsou žádnou velkou hrou. Je to zkrátka malá karetka v malém balení, ovšem ve velmi originálním designu a zábavné hratelnosti.

O celkovém zpravování asi nemá cenu se tady více rozepisovat. Hra se neztratí a zaujme na první pohled. Dominantní zlatá barva všude kam se podíváte, zábavné odlehčené ilustrace koček s kořením, přičemž výraz koček se „stupňuje“ se zvyšující se hodnotou působí zkrátka pěkně. Brblat asi trochu budou chroničtí obalovači, protože ve chvíli obalení karet tak úplně nefunguje mechanismus s kartou konce světa, tím jak vám balíček karet nabyde na objemu. Na druhou stranu karty působí v ruce dostatečně pevně a kvalitně a jejich brzké ohrání jen tak nehrozí.

Počet blufovacích her, které jsem v životě hrál už asi nedokážu ani spočítat. A počet malých karetek na tom bude podobně. Každý rok jich zkrátka vychází několik a všechny hry se v obou kategoriích snaží být něčím nové a inovativní. Ale nakonec jsou to jednoduše stále se opakující podobné vzorce. Ale překvapivě Pikantním kočkám se povedlo z davu vystoupit. Asi je to i tím, že se mi trefili do vkusu graficky, ale ta hra mě baví. Ve hře neustále sledujete soupeře, každý detail, kapku potu a zacukání očí a koutků, jen abyste mohli kohokoliv obvinit ze lži. A sami se naopak snažíte nedat na sobě nic zdát nebo nalákat vaše soupeře do pasti za špatné tipnutí vašeho vlastní (ne)podvodu.

Hra má prostě odlehčenou hratelnost, u které je hlavní se pobavit. Málo co potěší u téhle hry víc, než když můžete na soupeře vypláznout jazyk za špatně odhalenou lež a ještě tím získat hromadu bodů.

Osobně musím říct, že hra trochu trpí v nižším počtu hráčů. Zábava není taková a ve dvou rozhodně existují lepší hry. Neberme to jako výtku, ale jako konstatování faktu, kdy párty blufovací hry jsou zkrátka určené pro vyšší počty a Pikantní kočky nejlépe fungují ve 4 a více hráčích. Ale tohle je samozřejmě velmi subjektivní.

Pikantní kočky jsou příjemným malým překvapením, od kterého jsem toho mnoho nečekal, ale nakonec tu máme velmi hezkou blufovací hru, nabízející zase něco nového ve velmi povedeném grafickém kabátku, s množstvím koček a pikantního koření pro každého.

 

Více info přímo u Blackfire!

 

Pikantní kočky

Autor: Zoltán Gábor Győri

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 2-6

Věk: 10+

Herní doba: 15 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři