Zapomeňte na klasické piškorky, které jste hráli ve škole. Draci a jednorožci vám ukážou, že to jde i jinak a pěkně zábavně.
Čím déle hraju deskovky, tím častěji mám možná paradoxně chuť zahrát si něco menšího a přístupného. Je to jednak tím, že na větší hry je potřeba větší časová investice na nastudování pravidel a následné hraní, ale i tím že si deskovky chci brát všude možně sebou a velkou krabici si zkrátka rozmyslíte. A právě do kategorie „kamkoliv a s kýmkoliv“ spadá malá novinka vydavatelství Blackfire, nesoucí název PišK.O.rky: Draci vs Jednorožci.
Na úvod je nutné zmínit, že za hrou původně stojí Unstable Games, kteří mají na svědomí spolu s Blackfirem třeba Chlupaté zabijáky nebo Labilní jednorožce. Asi tak musí být každému hned jasné, že hra ani novinka se nebere nijak vážně a nese se v odlehčeném duchu.
Hra je určena pro 2-4 hráče s věkovým doporučením 8 let a herní dobou pohybující se okolo 30 min na partii. Hráči se rozdělí do týmů, kdy jeden se ujme Draků a jeden Jednorožců, a na klasické piškvorkové mřížce musí seskládat karty dle karty cíle. Úkol je pak zcela jednoduchý – splnit 3 karty cíle dřív, než druhý tým. Jenže to co vypadá jednoduše, je občas pořádná výzva, protože karty nejsou jen tak obyčejné a nesázíte je jen tak ledabyle jednu vedle druhé, ale plné speciálních schopností s dopadem na hru. Tak si to pojďme rozebrat.
Soubojová výbava
O co ve hře půjde, dává jasně tušit už menší obdélníková krabička, na které proti sobě výhružně stojí party draků a jednorožců. Pod víkem pak najdete krátká pravidla a herní plánek. K tomu se sluší dodat, že se s ním nehraje zvlášť dobře. Je z obyčejného papíru a několikrát přeložený a minimálně do prvních partií ho musíte rozložit a zatížit, aby držel rovně. Na druhou stranu je třeba uznat, že se v podstatě dá hrát i bez něj. Pod tím už najdete v jednoduchém plastovém insertu sadu karet. Ty jsou rozděleny mezi dvě sady po 40 – jedna pro každou frakci a k tomu 12 cílů. Jednotlivé karty v hráčských balíčcích zabírají postavy dané strany (základní a speciální), kouzla (jednorázové efekty) a karty s okamžitým efektem (takové efektivní reakční karty).
Nemůžu si pomoct, ale hra se mi hodně graficky líbí. Ilustrace jsou odlehčené, vtipné a prostě super. Navíc všechny karty jsou jiné (dobře, kromě dvojic) a herní materiál je přehledný a jasný. Pravidla mají všeho všudy asi dvě strany a jsou triviální, absolutně jednoduchá.
Zuby proti kopýtkům
Herně je hra opravdu jednoduchá. Ono ve finále s těma piškvorkama hra moc společného nemá. Hráči se rozdělí do dvou týmů – 1 vs. 1, 1 vs. 2 nebo 2 vs. 2 – rozesadí se kolem stolu, každý tým zamíchá celý balíček karet, který bude společný a doprostřed se rozloží herní plán a každý tým dostane jednu společnou kartu cíle, která udává, jak má obsadit pole plánu. V závislosti na počtu hráčů si následně každý vezme startovní sadu karet a vzhůru do hry.
Hráči se střídají na přeskáčku v tazích, které se vždy skládají ze dvou částí – dobrání karty do ruky a zahrání karty. Tu první asi není třeba vysvětlovat. V té druhé zkrátka zahraje hráč kartu, ať už postavu či kouzlo a vyhodnotí její efekt – a ano, i postavy mají často efekty, které míchají herním plánem nebo dávají hráčům další možnosti (třeba zahrání dalšího kouzla, odhození určitých karet atd.). Pokud by snad hráč kartu zahrát nechtěl, dobere si do ruky další kartu a hraje soupeř. Tedy předtím je možnost ještě vyhodnotit kartu cíle, pak hraje soupeř.
Konec hry nastává ve chvíli, kdy jeden z týmů splní třetí kartu cíle. Jediná jiná možnost konce hry je, pokud někomu dojdou karty v balíčku, tým kterému se to stane prohrává.
Piškvorková divočina
Tahle hra je krásný příklad toho, jak lze vytvořit malou, jednoduchou a přitom zábavnou deskovku, nebo chcete-li karetku, kterou si sbalíte kamkoliv sebou, zahrajete si jí s kýmkoliv a užijete si dostatek zábavy. A ještě to pěkně vypadá.
Zpracování je tak akorát. Pěkně malá krabička, fajn insert, vtipné ilustrace, jednoduchá a jasná pravidla. Pobaví české překlady jednotlivých karet postav. Jediné mínus je hrací deska, která se prostě kroutí a špatně drží.
Na krabici si přečtete, že hra je určena pro 2-4 hráče. Já bych si to dovolil upravit, hra je buď pro dva nebo pro čtyři. Ve třech se hrát dá, ale není to ono a hra ztrácí. Ve dvou je to jasná přetahovaná a o všem si rozhodujete sami. Ve čtyřech ve dvou týmech je ale hra nejzábavnější a záleží na kooperaci a interakci dvou hráčů v týmu.
Jasně, v zásadě se jedná o abstraktní hru, kde nějaké téma zcela absentuje a je úplně jedno, co na kartách je, ale zároveň jsou ilustrace pěkné a obě grupy pěkně odlišené.
Hra není jen o prostém vyhazování karet, ale dá se v ní docela dost vymyslet a prokombinovat na základě zvláštních schopností karet a jejich dopadu na hru. Díky nim se plán může měnit rychleji, než řeknete „jednorožec“ a je třeba na situace reagovat. Karet cílů je „pouhých“ 12 a poměrně rychle se naučíte odhadovat soupeře, co si tak zhruba na ploše připravuje a snažíte se (respektive musíte) mu kazit plány, jinak hra vezme rychlý konec.
Pokud hrajete základní variantu, stačí správně umístit 3 karty dle karty. Hra ale obsahuje i pokročilou variantu, kde je nutné umístit karty 4. Zdá se to jako jedna karta, drobná změna, ale ze hry se stává větší výzva.
Ve hře narazíte na vliv náhody. Ta je zastoupena zejména náhodným taháním karet. Musíte umně využívat to, co máte k dispozici, ale klidně se může stát, že jsou karty namíchané hodně špatně, soupeři naopak přijdou ty „správné“ a silnější karty a vy se jen koukáte, jak vaši základní jednorožci hoří v ohni mocných draků. Nebo naopak dráčky zašlapávají jednorožci svými kopyty do prachu.
Věc, která se nám při testování stala, a kterou lze brát jako negativum, je fakt, že může dojít k prostému přetahování o jedno dvě místa mřížky, protože prostě mají obě strany podobné úkoly a čeká se jen na chvíli, kdy druhé straně dojdou karty, které mohou situaci nabourávat. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že tohle není žádná hutná strategie, ale zábava na max. 30 min času, jejímž primárním cílem je se vyřádit a užít si odlehčenou zábavu.
Oproti tomu obrovskou výhodou je, že je hra rychlá a přístupná. Těch pár pravidel (asi tak 5 – nastavení hry, postup, dvě fáze a vysvětlení různých karet) vysvětlíte komukoliv během 2-3 minut a můžete hrát.
Draci vs. Jednorožci jsou jednoduchá, přístupná, vtipná a zábavná malá hra, která vám ukáže, že i klasické piškvorky lze povýšit na úplně novou úroveň.
Hru můžete koupit na Cechu hráčů zde!
PišK.O.rky: Draci vs. Jednorožci
Vydavatelství: ADC Blackfire
Rok vydání: 2023
Počet hráčů: 2-4
Věk: 8+
Herní doba: do 30 min
Autor: Adam Vondra Vondris