Port Royal – Big Box

Hry recenze

Vzhůru do víru obchodování, vítězství, bohatství a velkých risků, ale i zklamání a proher. Přístav Port Royal otevírá své brány a nabízí úžasné bohatství, i nezměrné ztráty. Usměje se štěstí právě na vás?

V poslední době je poměrně dobrým zvykem, že starší oblíbené a úspěšné deskoherní tituly dostávají nové edice, vylepšené nebo kompletní vydání či po anglicku „big boxy“. Můžete to mít rádi, můžete s tím nesouhlasit, ale pravdou je, že některé hry je obtížné sehnat a dostat pak základní hru i s řádným výčtem rozšíření, prom a expanzí není k zahození. Ostatně mnoho her díky tomu nezapadne a dostane se do srdcí i nových hráčů. I díky tomu se třeba ke mně dostala hra, která původně vyšla již v roce 2014 – Port Royale od Mindoku. A to rovnou v právě pořádně macatém vydání.

Než se vrhnu do samotné recenze, je asi třeba říct, proč tahle verze hry nese podtitulek „Big Box“. Inu původní základní hra byla v podstatě malá karetka o obsahu 120 karet v malé krabičce. K té postupně vyšla dvě rozšíření – Kontrakt a Dobrodružství začíná. No a dneska si jednoduše místo shánění tří dílků skládačky můžete koupit jednu krabici, kde najdete komplet všechno. Navíc doplněné o promo karty a nové rozšíření Napněte plachty. Dobrá nabídka, ne?

Tak a teď konečně ke hře.

Port Royal je menší svižná karetní hra, stojící na mechanismu pokoušení štěstí (push your luck), draftu a sbírání sad (set collecting). Hra je v základu určena pro 2-5 více než osmiletých hráčů, kdy s rozšířením si můžete střihnout i dnes velmi oblíbené sólo. Herní doba se pohybuje okolo 20 minut. Hráči se ujímají role obchodníků ve slavném přístavu Port Royal a snaží se postupným otáčením karet a chytrým nakupováním udělat co nejlepší obchod a sesbírat dostatek bodů. Nikdo ale nesmí příliš riskovat, jinak přijde o všechno. Pirátské vody Karibiku jsou nevyzpytatelné, plné pokladů, ale i nebezpečí.

 

Sebrat posádku…

Už při prvním pohledu na nové vydání hry vás trkne nejvýraznější změna – tedy krom toho, že máte vše na jednom místě – a tou je nová grafická úprava. Ta tam je klasická „německá euro“ grafika. Novinka dostala svěží, moderní, barevný, líbivý kabát, který se mi osobně líbí mnohem více, než ten původní. Karty mi přijdou hezčí a přehlednější.

Popsat obsah krabice je docela jednoduché. Jak jsem už psal, tak Port Royal je karetní hra, a to se nezměnilo. Hlavní komponentou je tedy více než 300 herních karet, šikovně rozdělených podle zařazení do přehledné insertu. A asi se právě tady hodí krabici trochu rozdělit

Základní hra – přesně to, co tu bylo vždy, to najdete i zde. Tedy hromadu 120 karet rozdělených mezi  50 lodí, 60 postav, 6 expedic a čtveřici daní. Vše v nové barevné a povedené grafice.

Napněte plachty! – jedná se zároveň o rozšíření i samostatnou hru. 60 karet rozdělených mezi lodě, postavy a daně, kdy lze hrát samostatně jednodušší a přístupnější hru (jakoby základ byl nějak složitý), ale zároveň jdou některé karty zařadit do základu a obohatit tak nabídku.

Kontrakt – rozšíření přinášející nové postavy a speciální karty kontraktů. Navíc lze hru hrát jak kompetitivně, tak i kooperativně.

Dobrodružství začíná – kampaňové rozšíření hry, které přináší do hry úplně nový zážitek, ale lze jej hrát pouze maximálně ve 4 hráčích.

Promo – máte těch karet málo? Tak nemusíte smutnit, protože v krabici je rovnou i promo karta Karbaník!

Kromě karet už v krabici najdete jen pravidla a přehledový list a doplňky k rozšíření – dřevěné kostičky a velké karty kontraktů.

Ono po produkční stránce hře není moc co vytknout. Nová grafika od skupiny Fantasmagoria se určitě nebude líbit všem, ale za mě osobně je to změna k lepšímu a modernějšímu stylu, který má šanci v současné době přeci jen oslovit více hráčů. Karty jsou kvalitní a jejich rychlé „ohrání“ nehrozí. Navíc mají standardní rozměr, takže není problém sehnat na ně obaly.

 

Vítr do plachet…

Rovnou vám říkám, že herně je hra naprosto jednoduchá, a že rychlém popisu hry rozhodně nemůžete hledat návod, a také že následující řádky míří čistě na základní hru.

Na začátku partie se zamíchá celý balík herních karet a položí se lícem dolů do jednoho velkého dobíracího sloupečku. Každý z hráčů obdrží tři karty lícem dolů, které slouží jako počáteční mince – ano, herní karty mají dvojí funkci, kdy jednak představují herní prvky, ale rubovou stranou fungují jako mince.

Hráči se střídají v tazích, které jsou složeny ze dvou fází – otáčení karet do nabídky a případného nákupu. Nejprve se tedy aktivní hráč snaží postupně otáčet karty a získat co nejlepší nabídku, kdy počet barev lodí (0-5) určuje, kolik karet si lze následně vzít/koupit (1-3). Jenže vtip je v tom, že na nenasyty nečeká nic! Jakmile totiž hráč otočí druhou loď v barvě, která už v nabídce je, ztrácí úplně vše. Hra obsahuje mechanismus, kdy pomocí postav se symbolem šavlí – námořníci a piráti – lze s loděmi „bojovat“ a odhodit je z nabídky. Jenže i tak se riskovat vyplatí vždy jen přiměřeně. Při nakupování si pak aktivní hráč může vzít 1-3 karty, přičemž lodě přinášejí zisk, postavy se najímají pro jejich schopnosti ovlivňující hry a daně a expedice mají speciální funkci, kdy jedny trestají za přílišné hamounění peněz, na ty druhé se lze vypravit a získat cenné body. Každý soupeř si pak může za malý poplatek také vzít jednu ze zbylých karet.

Takto hra probíhá až do chvíle, kdy jeden z hráčů získá 12 bodů na kartách postav a expedic. No a kdo bude první, stává se novým guvernérem přístavu.

V případě modifikace Napněte plachty! ze hry vypadávají některé složitější prvky a hra je celkově jednodušší. Skoro se dá říct, že je to takový Port Royal Junior.

Kontrakty přinášejí do hry nové zajímavé postavy a hlavně výše zmiňované kontrakty, za které lze získávat další body, ale zároveň je použít v kompetitivní i kooperativní hře.

Upřímně musím říct, že asi nejmenší smysl mi u téhle hry dávalo rozšíření Dobrodružství začíná, protože jsem úplně nechápal, proč si svižnou příjemnou karetku komplikovat kampaní nebo nějakou příběhovou hrou. Navíc jsem měl pocit, že to ani nemůže pořádně fungovat. Ve výsledku je to tak napůl – byl jsem příjemně překvapen a musím na jednu stranu uznat, že tvůrcům se povedlo pěkně skloubit jednoduché mechanismy hry s dostatečně zajímavým režimem, příběhem a herním prožitkem. Jasně, nečekejte nic strašně převratného, ale za zahrání rozhodně stojí – tedy pokud se na stranu druhou prokoušete pravidly a vysvětlováním. Přeci jen ta lehkost základu se trochu vytrácí.

 

Vítr ve vlasech, vůně moře a kapka rumu k tomu!

Port Royal mě ve své původní edici míjel a nikdy jsem si ho nezahrál. Nová verze tedy byla mojí premiérou a já můžu s klidem napsat, že to byla doslova láska na první zahrání. Ta lehkost, jednoduchost a skvělá hratelnost hry nám všem naprosto učarovala a stala se naším věrným společníkem na letní cesty a večery.

Nemohu samozřejmě mluvit za všechny ale grafiky od maďarské skupiny Fantasmagoria je za mě krokem vpřed. Přeci jen se doba posunula, a ač německý styl má něco do sebe, moderní háv hře sluší a pěkně dotváří atmosféru Karibiku a pirátské éry.

Hra má naprosto jednoduchá pravidla (v základu), díky čemuž jí vysvětlíte naprosto komukoliv, ale zároveň jsem nenašel nikoho, komu by se ve výsledku nelíbila. Jakmile se na stole rozjede kolo štěstěny, každý se do hry propadne. Navíc je velkým pozitivem hry nejen to, že funguje v jakémkoliv počtu, ale i to, že všichni jsou neustále ve hře, když i v tazích soupeřů mohou nakupovat a musí plánovat svou strategii.

Naprosto geniální je podle mě mechanismus mincí, kdy prostě využijete druhé strany karet. Opravdu si tak celou hru vystačíte s jedním balíkem a nic víc nepotřebujete, díky čemuž je Port Royal ideální i na cesty, byť Big Box je už o poznání větší, než předchozí vydání.

Herní doba je tak akorát. I ty nejdelší partie nám vyšly do 30 minut – tedy pokud nepočítám kampaň – a mohli jsme se vrhnout do další hry. A skutečně málokdy zůstalo u jedné partie.

Hra v podstatě není konfliktní, příjemně plyne a má ještě příjemnější průběh. Všichni napjatě sedí a čekají, co sami nebo druzí otočí za karty a přemýšlí nad svým herním stylem a možnostmi.

Ano, hra má poměrně velký podíl náhody, kdy se klidně stane, že pár kol si prostě nic nekoupíte, protože už v první trojici karet o všechno přijdete, ale tenhle fakt je vykoupen nadšením z toho, když vám štěstí přeje a riskování vyjde.

Ač se může na první pohled zdát, že v základu hra nabízí jen jednu přímočarou cestu k vítězství, tak tomu tak rozhodně není a možností je více. Ale to už si musíte sami prozkoumat.

Výhodou Big Boxu je samozřejmě ucelenost hry. Nemusíte nic shánět, nemusíte vymýšlet uložení, zkrátka máte rovnou všechno u sebe, včetně nového materiálu, což je podle mě skvělá zpráva. Navíc za cenu, za kterou se hra prodává asi ani není o čem přemýšlet.

Zkrátka Port Royal je letitá sázka na jistotu, která neztratila absolutně nic ze svého kouzla a všech pozitiv. Kompletní vydání jí sluší, stejně jako nový kabát, díky kterému hra vypadá moderně a skvěle.

 

Koupit se slevou přímo u Mindok!

 

Port Royal: Big Box

Autor: Alexand Pfister

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 1-5

Věk: 8+

Herní doba: 20-40 min (kampaň samozřejmě déle v závislosti na počtu her)

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři