Příběhy města sutin

Hry recenze

This War of Mine byla jedna z nejlepších her roku 2017. Obsahem doslova našlapaná krabice se strhující atmosférou a hratelností. Rozšíření ale posouvá herní zážitek ještě o (pořádný) kus dál. Nevěříte?

Obležení, 15. den – Emira je nemocná, ale nemáme žádné léky na zmírnění její chřipky a je to každý den horší. Zima z vysklených oken bez zabednění vůbec nepomáhá. Pavel se snaží, seč může, ale bez cigaret a kafe se propadá do stále větší deprese. Chodí jak tělo bez duše, prázdný výraz ve tváři a neustále něco blábolí. Ráno zkusím sestoupit do městských stok a uvidím, kam se dostanu a zda něco najdu. Určitě to nebude bezpečné, ale alespoň se vyhnu odstřelovačům na střechách okolo.

This War of Mine od autorské dvojice Michał Oracz a Jakub Wiśniewski u nás vydalo Albi v roce 2017 a troufnu si tvrdit, že se jedná o zcela jedinečný deskoherní počin. V této kooperativní hře pro 1-6 hráčů je vaším úkolem prožít osud válečných přeživších v obleženém městě, přičemž hra má neskutečnou atmosféru, která vás dokonale vtáhne, a které pomáhají i velmi složitá morální rozhodnutí. Ostatně více i v naší recenzi – zde. Koncem roku 2018 přineslo Albi na náš trh rozšíření s názvem Příběhy města sutin. No, i když rozšíření – spíš jde o kompilaci několika rozšíření a modulů spojených v jednom balení. Základní hratelnost v podstatě zůstává. Hra je stále pro 1-6 hráčů s doporučeným věkem 18+, ale každé rozšíření přináší specifické změny hry. Takže pojďme postupně.

 

Obsah krabice

Krabice je opět laděna do temných depresivních odstínů černé a šedé a opět je vybavena výborným insertem pro uložení komponent, ze kterého by si ostatní mohli vzít příklad. A že ten prostor budete nutně potřebovat. Nové karty, figurky – a to včetně roztomilé kočky!, žetony – to vše tak nějak čekáte. Ty se vztahují k novým modulům. Co lze vypíchnout jsou zapečetěné obálky označené písmeny, která do hry vnášejí jistý moderní legacy prvek, neboť k jejich otevření vás hra vybídne ve chvíli, kdy uspějete v jednom z nových pěti scénářů, ale jejich obsah je vám pak trvale dostupný pro další partie. Když už jsme u scénářů, tak kromě nového deníku, na který jste zvyklý ze základní hry, a který je tentokrát zhruba poloviční naleznete v balení krátké „brožury“ popisující příběh a herní odlišnosti jednotlivých příběhů. A podotýkám, všechny jsou opět hodně silné, ale jejich zahrání doporučuji, ostatně stejně jako celé rozšíření, až po dostatečném nahrání základní hry.

 

Hratelnost

Jak jsem již psal výše, rozšíření lze rozdělit na nové moduly a scénáře. Jako první se zaměříme na moduly, kterými jsou:

- nová postava Emira

- kočka

- zoufalá opatření

- mimořádné události

- farmáři a tržiště

- stoky

Všechny moduly lze libovolně kombinovat a zařezovat dle libosti, ale opět je dobré upozornit, že se nejedná pro úplně začátečnickou záležitost. Všechny lze rozdělit do dvou kategorií – menší a větší. První čtyři v seznamu výše upravují hru řekněme lehce. Např. Emira je zkrátka nová postava s novými schopnostmi a potřebami, kočka slouží pro získání jídla a snížení nějakého toho stresu či deprese, ale zase vás připraví o jídle do začátku.

Úplně něco jiného jsou ale Farmáři s tržištěm a Stoky. První jmenované je něco pro moralisty. Tržiště je nové herní prostředí, kde lze získat některé tolik potřebné suroviny a vybavení, ale jak vás asi napadne, koupě není jediná možnost. Příběhově opět silná záležitost. Stoky vám umožní cestovat ve skrytu před světem a odstřelovači v relativním bezpečí a získat další suroviny, ovšem celou výpravu provádíte během dne a musíte si tak dobře rozmyslet koho poslat dolů a kdo musí pracovat na vašem úkrytu. Každopádně Stoky byl pro mě asi nejlepší modul rozšíření a postupný průzkum a rozhodnutí byl samotným příběhem v příběhu.

Druhou částí rozšíření je pět nových scénářů. A to je přesně to, co každý hráč This War of Mine chce, nebudeme si nic nalhávat. Každý příběh je odlišný, ale všechny jsou silné. Krvavý sníh, Ty a já, Bok po boku, Uprchlíci, Epidemie. Každý vás postaví před nové morální volby a zcela vás pohltí. Nechci toho zbytečně moc prozrazovat, ale např. u Uprchlíků vás čeká schovávání utečenců před vojáky – jak se k tomu postavíte? 

 

Vyplatí se?

Spoustu lidí asi zarazí cena rozšíření, protože za cca devět stovek si pořídíte celou novou hru často a ještě vám zbude na pivo (haha). Stojí tedy „pouhé“ rozšíření za koupi? Pokud se vám This War of Mine líbila, pak nesporně ANO. A to ano je třikrát podtržené a tučně zvýrazněné. Krabice je napěchována obsahem a atmosférou, všechny nové moduly a scénáře přinášejí něco nového a mění hru, a to je přesně to, co od rozšíření hry čekáte. Jasně, nelze nepodotknout, že musíte mít původní hru za prvé nahranou, jinak se do nových věcí nepouštějte a za druhé rozšíření není na to, vytáhnout ho jednou dvakrát za rok, to musíte intenzivně prožít a ponořit se do příběhu. Skoro bych si dovolil tvrdit, že tohle není klasická hra, ale spíš interaktivní kniha, ve které si můžete děj měnit částečně dle svého rozhodnutí, ale za investované peníze a čas opravdu stojí.

Plusy

- variabilita

- zpracování

- insert

- komponenty

- nové moduly a scénáře

- bezchybný překlad

- atmosféra

- legacy systém

 

Mínusy

- obtížnost

- nutnost mít něco nahráno

- pokud vás nechytla základní hra, zásadní změnu nečekejte

 

P.S. Překlad od Albi je opět vynikající a za to, s ohledem na množství textu a obsahu, smekám.

 

Koupit přímo u Albi!

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři