První říše

Hry recenze

Pozvedněte meče, rozšiřte svůj vliv, změňte historii a veďte svou říši k prosperitě a vítězství v nové hře První říše.

Když se řekne hra s civilizační tématikou, většinou se všem vybaví něco velkého, monstrózního, se složitými pravidly a dlouhou herní dobou. Třeba taková Civilizace, Civilizace Nový úsvit nebo Střet civilizací. Zkrátka velká hra plná komponent, která vám zabere celý večer nebo spíš celý den. No a tohle se snaží trochu narušit mnohem přístupnější hra První říše. Byť to samozřejmě není úplně nějaká velká „civilizační hra“, ale přesto má téma budování civilizací. Inu podíváme se na ní postupně.

První říše jsou kostkovou area control (kontrola území) hrou designéra Erica B. Vogela pro 2-5 hráčů s věkovým doporučením 14+ - i když nám se osvědčilo číslo nižší a troufnu si říct, že klidně 8-10 - a herní dobou okolo 60 min na jednu partii. Každý hráč se ujme role vůdce jednoho z pětice národů a snaží se rozšířit vliv po mapě, ale i díky jednoduchému systému rozvíjet svou říše v cestě za vítěznými body a vítězstvím.

 

Zpracování na jedničku

Na krabici se hrou si můžete všimnou loga původního vydavatele, a to Sand Castle Games. Český vydavatel hry ADC Blackfire už u nás v minulosti vydal od stejného vydavatele parádní kombinační karetku Res Arcana a přesně s tou má novinka jednu věc společnou – naprosto parádní zpracování.

Vše začíná už líbivou grafikou na víku, ale pokračuje hned po otevření přehlednými a jednoduchými pravidly a velmi dobře navrženým insertem, do kterého celou hru rozložíte a uložíte a následně pomáhá s přípravou a úklidem.

Dále ve hře najdete oboustranný herní plán – jedna strana pro 2, druhá pro vyšší počet hráčů. Karty ke splnění a bodování, počítadlo kol a hromadu žetonů měst a pětice herních kostek.

Pro každého hráče, respektive pro každý národ, je připravena deska s dvojitého kartónu pro záznam postupu civilizace, dále sadu workerů, označovací kostičky a krabičku na uchování komponent.

A to všechno si naprosto dokonale rozdělíte do zmíněného insertu, kde prostě má každá komponenta své místo.

Zpracování hry nemám co vytknout. Od insertu, přes desky až třeba po speciální kostky. Všechno je zvládnuté na jedničku a hře to pomáhá. S čím by snad mohli mít starší hráči problém, to je trochu odlehčenější, až skoro dětská grafika říší a komponentů a pastelové výrazné barvy.

 

Vést říši k vítězství

Velkou předností Prvních říší je jejich přístupnost a pravidlová nenáročnost.

Každý hráč má na starost jeden z národů a jeho úkolem je dovést ho k vítězství. Národů je k dispozici 5, přičemž hráč si vždy vezme danou desku a komponenty v barvě. Hra se následně hraje na počet kol dle počtu hráčů a hráči se střídají ve velmi jednoduchých tazích.

Desky civilizací disponují pěticí stupnic, které určují hráčovi možnosti – počet kostek, kterými bude hráč házet na začátku tahu, možný počet přehozů, body pohybu, počet figurek průzkumníků na plánu, ale i počet dobraných karet.

Hráč na tahu nejprve hodí kostkami (podle toho, kolik jich má dostupných) a případně provede přehozy, pokud se mu výsledek nelíbí. V další části nastává pohyb po mapě a dobývání území soupeřů. Zkrátka budování civilizace nejde dělat v rukavičkách. Dobývání je velmi jednoduché a zkrátka musíte mít větší sílu, než soupeř.

Poslední částí tahu je rozvoj stupnic/schopností, kdy musí hráč ovládat korespondující region a zároveň mít symbol hozený na kostce. Pak může posunout daný ukazatel na stupnici a případně umístit město na herní plán.

Je zde navíc pár pravidel jako odhození karet pro přetočení kostek, upravený režim pro 2 (jiná mapa a jen dvě určené civilizace), ale zkrátka v kostce jsou První říše opravdu tak moc jednoduché a naučíte je i nečekanou návštěvu a hned si to můžete rozdat o ovládnutí světa. Nebo aspoň toho starověkého herního.

 

Takže jaké jsou?

První říše jsou povedeným zástupce kategorie „přístupná“ area control hra s civilizační tématikou. Netváří se nijak složitě a ani složité nejsou, ba právě naopak se jedná o vcelku jednoduchou, ale promyšlenou hru, která má co nabídnout širokému publiku, ať už se jedná o méně zkušené hráče nebo ty zkušenější, kteří hledají rychlý filler.

Zpracování hry není třeba dále komentovat. Grafika je odlehčená, ale dle mého názoru hezká a ke hře sedí. Byť se tedy moc nehodí k tomu doporučení 14+ a spíše svádí k dětské/rodinné hře. Velkým plusem je perfektní insert a dobře zvládnuté komponenty.

Hra je dokonale přístupná. Pravidla lze nastudovat, vysvětlit i pochopit během pár minut a můžete se pustit do partie. Hru navíc vysvětlíte i méně zkušeným hráčům, a tak se stává dobrou vstupní hrou do žánru jak civilizačních, tak i area control her. Z hlediska obtížnosti bych hru označil jako o něco méně složitý SmallWorld, což je dobrá zpráva zejména pro rodiny.

I když jsou pravidla jednoduchá a přístupná, hra i tak nabízí poměrně dost možností a nutí k rozhodování a těžším volbám, jako třeba kdy si karty nechat a kdy je odhodit za přetočení kostek, který region napadnout a kde si nechat silnou pozici atd.

Tahy hráčů jsou rychlé a hra neztrácí tempo a rychlost a i v pěti hráčích nedochází k dlouhým prostojům a zdržování.

Hra je silně ovlivněna náhodou. Sice můžete kostky přehazovat nebo měnit jejich výsledky, ale hru zkrátka řídí a ne vždy se doberete k tomu, co potřebujete.

Hráči musí neustále reagovat no dynamicky se vyvíjející situaci na stole, ale i na kostky a rychle měnit a uzpůsobovat svou taktiku a rozhodování.

Musím podotknout, že hra nejlépe funguje ve vyšším počtu hráčů. V tom je dostatečně variabilní a nabízí dostatek možností pro opětovné hraní. Ve dvou jsou První říše o poznání slabší a v tomto počtu hru úplně doporučit nemohu. Ostatně to je ale takový typický neduh podobných her a pokud hledáte dvojkovku, zkuste to spíš jinde.

První říše jsou jednoduchou, přístupnou hrou s dostatkem možností a rozhodování, která má co nabídnout méně i více zkušeným hráčům a za své peníze dostanete hezky vypadající a dobře fungující hru, která se rozhodně neztratí.

 

Hru můžete koupit třeba na Cechu hráčů zde!

 

První říše

Autor: Eric B. Vogel

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 2-5

Věk: 14+ (ale reálně klidně 8+)

Herní doba: okolo 60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři