Psí park

Hry recenze

Zaplňte své psince, připravte vodítka a vemte své čtyřnohé miláčky na pořádnou procházku letním parkem. To vše v nové deskové hře Psí park od Mindoku.

V poslední době vychází opravdu hodně velmi hezkých her. A také mnoho her, kde ústředním tématem jsou zástupci zvířecí říše, ať už se jedná o výstavbu zoo a její zabydlování, opeřence napříč světem nebo třeba kočky na opuštěném ostrově. A ano, hádáte správně, všechny tyhle hry (kdo uhádne názvy?) vyšly pod hlavičkou vydavatelství Mindok. To ale není vše, a aby toho nebylo málo a nebyli ochuzeni milovníci čtyřnohých chlupáčů člověku nejbližších, přiřítila se z kickstarteru další „zvířátková“ hra, která nese všeříkající název Psí park. No a ano, je prostě plná psů a všeho co se kolem nich točí. A protože i mi máme rádi tyhle čtyřnohé miláčky, mrkli jsme na novinku a pejskařský svatý grál ještě před oficiálním vydáním.

Psí park je rodinná hra založená na principech jako je aukce/nákup karet, sbírání sad, pohyb po plánu a také správa zdrojů, za kterou stojí Lottie a Jack Hazellovi. Hra je určena pro 1-4 pejskaře od 10 let a s dobou hraní pohybující se okolo 40-60 min na partii v závislosti na počtu hráčů. Úkolem každého z hráčů je vybudovat svou malou chovnou stanici plnou chlupáčů, zaopatřit je a vyvenčit je v místních parcích. To vše samozřejmě pro zisk co nejvíce bodů a pro titul mistra pejskaře. Tak si jí pojďme postupně rozebrat.

 

Plná krabice chlupáčů

Čím tahle hra bude už od prvního pohledu na krabici jasně bodovat, to je grafická stránka a zpracování. Je zde jasně vidět ruka komunitního financování, které hru postupně vylepšilo v každém detailu. Už když krabici dostanete do ruky, je překvapivě docela těžká a skoro přemýšlíte, jestli uvnitř není skutečný pes (vtip). Na víku na vás jazyk plazí oblíbená border kolie, které sekunduje psí partička v pozadí. A nejinak je tomu i uvnitř pod víkem, kde po pravidly a herním plánem najdete komponenty, které jsou všechny striktně zaměřené pejskařským směrem.

Ostatně začíná to už docela velkým ilustrovaným herním plánem, pokračuje přes pár žetonů nebo dražebními kolečky s vodítky či desky pro hráče na venčení. Pod nimi v krabici najdete jednu naprosto skvělou věc, a to je stylový insert od firmy Game Trayz, který je hře a krabici naprosto na míru a každičký komponent zde má své místo. No a misky na suroviny jsou ve tvaru kostí, co chtít víc? Právě do kostí si rozmístíte čtyři druhy tvarovaných dřevěných surovin a žetony venčení. Dřevo doplňují ještě potištěné žetony kola a prvního hráče, ale i figurky hráčů, doplněné o počítadla bodů v pastelových barvách a tiskem.

To hlavní jsou ale karty. A těch je hromada. Na menších najdete psí druhy (pro bonusové body na konci hry) a okolnosti ovlivňující jednotlivá kola. Na těch větších pak parky, do který psíky venčíte – a zde pozor, protože Mindok vybral opravdu reálné parky v naší republice, takže budete venčit třeba v Grébovce či v Liberci. To na co se ale asi všichni u téhle hry maximálně těší, to je více než 160 karet chlupatých čtyřnohých mazlíků. Každá karta kromě krásné ilustrace nese i schopnosti jednotlivých plemen, názvy, ale i dodatečné informace „pod čárou“. Všechny tyhle karty jsou opravdu krásné, a pokud máte rádi psy, budete naprosto nadšení.

Zkrátka graficky a komponentově není hře co vytknout. Je zkrátka krásná a jedná se o jedno z nejhezčích provedení hry na trhu za poslední dobu. Na všem si tedy dali tvůrci záležet a se vším si doslova vyhráli, ať už jsou to ilustrace a zpracování karet nebo třeba jen taková maličkost, jako kostka potištěná místo čísel tlapkami. Co mě trochu překvapilo, to jsou rozměry hry, protože už ve dvou potřebujete větší stůl, aby se vám vše bez problémů vešlo. Na druhou stranu je to poměrně malá daň za takto krásnou hru. A pokud se ptáte – ano, obalené karty se vejdou bez problému. Co se nám také hodně líbilo, to jsou přehledné nápovědní karty, které v podstatě shrnují celou hru v uceleném přehledu a jakmile hrajete, už ani nemusíte koukat do pravidel a vše vyřešíte na nich.

 

Sbíráme, venčíme, bodujeme

Jak že se to hraje? Inu nejprve se rozloží celá hra na stůl, připraví se všechny karty okolností pro jednotlivá kola (v podstatě specifické podmínky/doplňující pravidla pro každé kolo), náhodně se rozloží karty specialistů, připraví se parky a zásoba chlupáčů. Super je, že na každou partii vám stačí cca polovina karet (a stejně jí ani neprotočíte), což zaručuje velkou variabilitu. Každý hráč dostane figurky, desku a kolečko ve vybrané barvě, základní suroviny a vzhůru do hry.

Hra se hraje na čtyři kola, která se dělí na několik poměrně jednoduchých fází.

První fáze kola, kterou je dražba, má dvě stejné části. No a v obou se zkrátka nakupují psíci do vašich psinců. Hráči si prohlédnou nabídku, na svých dražebních kolečkách nastaví cenu a figurku umístí k vybrané kartě. Pokud jsou u psa jediní či dali nejvyšší nabídku, kartu získají. „poražení“ hráči si vyberou mezi zbytkem. Vtip je v tom, že psy kupujete za vítězné body, a to na stupnici 1-5, takže je vždy třeba zvážit nejen jaké plemeno chcete – což je důležité nejen pro úkoly a karty specialistů, ale také třeba v tom, že některé karty se vzájemně bodují – ale také kolik za psa chcete a můžete utratit.

Jakmile všichni získají přesně dvě karty (ano, počet je pevně dán a všichni skončí hru s osmi svěřenci), nastává fáze výběru. V té se hráči rozhodují, které své mazlíčky mazlíčky vezmou na procházku. Vždy lze vzít maximálně tři a za každého je třeba zaplatit na něm zobrazené suroviny. Proč je důležité psiska venčit? Inu na konci kola totiž dostanete body za ty čerstvě vyvenčené a ztratíte za ty, které jste dosud ven nevzali.

No a po výběru tu máme samotnou procházku. Hráči pohybují postupně dokola svými figurkami po cestách v parku a sbírají suroviny/odměny na jednotlivých zastávkách. Tady je zajímavé to, že sice nechcete postupovat moc rychle, abyste nasbírali co nejvíc bonusů, ale zároveň ani moc pomalu, protože největší loudal ztratí body.

Poslední části kola je odpočinek. V něm obodujete vyvenčené psy, případně ztratíte body za ty nevyvětrané. Také se obmění věci na herním plánu a zkrátka dojde k celkové údržbě.

Co jsem opomněl zatím zmínit, to jsou schopnosti jednotlivých plemen psů. Karty totiž lze používat v různých částech kola – někdy při výběru, někdy při venčení, někdy na konci hry – a je dobré správně kombinovat schopnosti, abyste maximalizovali jejich využití.

Na konci čtvrtého kola se naposledy obodují vyvenčení rafani a nastává počítání bodů za (ne)splněné úkoly, za karty specialistů, za jednotlivé psíky pokud mají schopnosti či za zbylé suroviny. No a kdo má bodů nejvíc, tak hádejte co – vítězí!

V případě, že hrají dva hráči, byla by to trochu nuda, ať už mluvíme o dražbě nebo o venčení, kde si lze tak trochu blokovat políčka. Aby byl plán plnější, nastupuje virtuální pejskař, který je řízen velmi jednoduchými, intuitivními a jasnými pravidly, takže jeho obsluha je naprosto triviální, ale hra ve dvou díky tomu funguje velmi dobře.

No a v sólo variantě máte zkrátka těch virtuálních hráčů víc a snažíte se porazit, respektive dosáhnout co nejvyššího skóre.

A aby toho nebylo málo, najdete na konci pravidel – a upřímně možná až moc skrytě – pár zvláštních variant hry, pro méně zkušené hráče nebo pokud chcete pevně vybrané okolnosti.

 

Více psů? Ano, prosím!

Zdá se vám počet rafanů, který se v základní hře zastavil na čísle 163 málo? No tak mám dobrou zprávu. V Mindoku se hned při vydání rozhodli vydat dvě menší rozšíření, která nesou název Evropští psi a Psí hvězdy. Logicky pak první jmenované přináší plemena starého kontinentu, druhé pak psy, kteří se ukázali ve filmech – a ano, Beethoven i 101 dalmatinů tu najdete. Obě rozšíření obsahují 29 nových karet, které nejen že rozšiřují nabídku, ale také přinášejí vždy po třech nových schopnostech. Asi se nedá říct, že se jedná o něco, co nutně potřebujete a osobně bych balíčky bral jako příjemný bonus. Každopádně osobně mám rád hry komplet, pokud mě baví a obě rozšíření jsou milým zpestřením, které hru nekomplikují, ale zvyšují její, už tak velkou, variabilitu. A vzhledem k tomu, že každé stojí okolo 200 Kč, což je asi tak jeden lístek do kina, doporučuji je koupit dřív, než zase budou vyprodaná a jejich cena závratně poroste. Já vás varoval, neříkejte, že ne!

 

Jaká je?

Psí park je krásně vypadající a velmi příjemně hratelná rodinná hra plná psů. Ve své kategorii boduje v mnoha ohledech, tak si to pojďme rozebrat z hlediska hodnocení.

To že zpracování je prvotřídní, krásné ve všech ohledech je jasné už z odstavce výše. Tady to mohu jen potvrdit. Hra je prostě v tomhle ohledu skvělá a i česká verze a překlady se povedly.

Na první pohled to možná vypadá jako o poznání větší a složitější titul, ale opak je pravdou. Pravidla Psího parku jsou docela jednoduchá, nekomplikovaná, intuitivní a snadná na naučení. Dražba, výběr, procházka a to krát čtyři. Vše pochopíte a vysvětlíte během pár minut a můžete se pustit do partie. V té pak vše plyne velmi dobře a rychle, kdy i naše první hra ve dvou skončila do cca 50 min i s vysvětlením.

Ať už hrajete sami nebo v plném počtu, hra funguje dobře. Samozřejmě ve dvou je zde aspekt virtuálního hráče, kdy jeho tahy se minimálně částečně dají dopočítat a promyslet předem, ale hře to na kráse neubírá. Ve více lidech pak nastupuje větší přetahovaná o jednotlivé psy. Byť zde roli hraje i fakt, že se nikdy nestane, že byste skončili bez chlupáče. Zkrátka v každé hře vždy dokončíte hru s osmičkou chlupatých přátel v psinci. Záleží spíš jen na tom, jací raťafáci vám přistanou. Ve více hráčích se také prohlubuje prvek blafování v dražbě.

Klíčových prvků je ve hře několik. Jednak jsou to schopnosti psů, bodování druhů na konci, ale i chytré využívání polí na cestě parku. Byť rozhodnutí je tak akorát a hra není žádný brutální mozkolam a užijí si jí i méně zkušení, mladší či příležitostní hráči. Je zde prostor pro strategické uvažování a optimalizaci tahů, ale ne takové, aby to tahy hráči zvláště prodlužovalo a i v plném počtu se dostanete lehce přes hodinu hraní.

Hra obsahuje množství tematických prvků a vše od názvů, až po akce je hezky propojeno a funguje. Byť jsem úplně neměl u hry pocit, že buduju nějakou stanici, tak ale chov rafanů ve hře působí dobře.

Ve hře uvidíte mechanismy známé z jiných her, které ve svém propojení fungují dobře a spojily se do příjemného celku.

Co se týká variability a znovuhratelnosti, ta je zajištěna velkým množstvím karet psů (byť se efekty opakují), různými okolnostmi a parky. Naopak jí ale sráží třeba malé množství úkolů, kterých je v každé kategorii (základní a pokročilé) jen 5. Jasně, ohlášené rozšíření tohle určitě napraví, ale nemyslím si, že v ní nemohl být dvojnásobek už od začátku.

Díky dražbě a blokování při procházce parkem je ve hře zajištěna i vzájemná interakce mezi hráči. Navíc stále sledujete, co si ostatní berou do svého psince i v závislosti na pořadí a rozložení karet specialistů.

Pokud se ptáte kam hru zařadit ve sbírce, tak osobně bych jí směřoval někam mezi oblíbené Parky a neméně (či spíš více) oblíbené Na křídlech.

Psí park je shrnuto a podrženo krásně vypadající, příjemně hratelná a nenáročná hra pro všechny milovníky psů a hlavně pro celou rodinu. Zkušenějším hráčům přinese spíše odpočinek a pohodu, než nějaký strategický rébus, ale ve své kategorii se jedná o velmi povedeného zástupce. Zkrátka skvělá rodinná záležitost, se kterou vedle nešlápnete. Zvlášť pokud máte rádi psy všech velikostí, druhů, délky chlupů a oslintaných tlam!

 

Hru můžete koupit třeba v Cechu hráčů zde!

 

A rozšíření Psí hvězdy pak zde!

A Evropské psy zde!

 

Psí park + Evropští psi + Psí hvězdy

Autoři: Lottie a Jack Hazellovi

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 1-4

Věk: 10+

Herní doba: 40-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři