Queendomino

Hry recenze

Queendomino je mladší, ale nadupanější sestřička v loňském roce MindoKem vydaného Kingdomina. Proč ale dvakrát to samé?

Kingdomino je malá rodinná hra s jednoduchými přístupnými pravidly, která ale nabízí víc než se zdá, o čemž jsme již psali v naší recenzi zde. Nyní její autor Bruno Cathala vzal vše již známé a přidal něco navíc. Opět se jedná o stavbu království z dominových dílků, ale nové prvky jako stavba budov, výběr daní nebo figurka královny přinášejí nové možnosti, strategie a náročnější herní zážitek. Hra je v základu určena pro 2-4 hráče (ale jde hrát až v 8, pokud spojíte obě hry Queen- i King-  domino) od 8 let s herní dobou okolo 30 min. Díky drakovi dokonce přibyl i pěkný škodící efekt!

 

Komponenty

Krabička na hru se nám sice oproti starší hře zvětšila, ale pořád nese nevinně dětskou a barevnou ilustraci, jíž vévodí královna ve věži (ale zobrazeny jsou víceméně všechny hlavní prvky hry). V ní naleznete kromě 48 dominových dílků krajiny, 3D hradů a startovních dílků a figurek králů ve čtyřech barvách (vždy po dvou) ještě 32 žetonů rozličných budov (opět s hezkou ilustrací Cyrila Bouqueta) a plán budov pro jejich vykládání, 42 mincí v různých hodnotách a zápisník. Kromě toho se přidávají ještě figurky královny, draka, 22 rytířů a 15 věží. Jak je vidět, oproti Kingdominu se herní materiál pěkně rozrostl, vždyť to si vystačilo s dílky domina, figurky králů a hrady! A jak vše nové využijete ve hře?

 

Jak se hraje?

V Queendominu vždy využijete všech 48 dílů království, buď budete stavět ve čtverci 5x5 (3 a 4 hráči) nebo 7x7 (2 hráči).  Vše začíná přípravou hry. Dílky domina se zamíchají a dají do krabice, vedle toho se připraví všechny figurky (královna, věže, rytíři) a mince do společné zásoby. Plán budov se položí vedle, budovy se zamíchají a náhodně vyložíte prvních šest spolu s drakem. Každý hráč si vybere jednu z barev a vezme si svůj hrad, který postaví na startovní dílek a svého krále (nebo dva ve hře dvou hráčů). K tomu dostane do začátku jednoho rytíře a mince o hodnotě 7. Následně se vezmou první 4 díly domina a položí se doprostřed stolu. No a můžeme začít. Celá hra pak vůbec není složitá, a pokud jste hráli Kingdomino, budete jako ryba ve vodě, až na pár novinek. V prvním kole v náhodném, dále již v jasně určeném, pořadí si každý hráč vybere jeden z připravených dílků domina a položí na něj svého krále. Po tomto rozlosování v pořadí od prvního každý hráč provede následující:

-          vezme „obsazený“ díl a přiloží ho ke svému království, tak aby alespoň jednou částí vodorovně či svisle sousedil se stejnou krajinou (pole s polem, les s lesem atd. a startovní dílek je žolík). Pokud nemůže legálně díl přiložit, musí ho zahodit.

-          pošle jednoho z rytířů vybrat daně – položí tuto figurku na jednu z oblastí nově přiloženého dílku a získá tolik mincí kolik má celá oblast políček (v jednom tahu může klidně poslat i dva rytíře, ale jen na nově přiložený díl). Rytíř zůstává na svém místě až do konce hry.

-          postaví budovu z nabídky budov – zaplatí příslušný počet zlaťáků a na libovolné volné políčko města přiloží vybraný žeton budovy a případně provede akce na něm uvedené, jako např. postaví věž (a díky tomu možná získá přízeň královny) nebo získá dalšího rytíře. Budovy navíc mohou přinášet i trvalé bonusové efekty do dalších kol.

-          podplatí draka a spálí budovu – zaplacením jednoho zlaťáku může hráč zničit jednu z budov z nabídky a vyřadit jí ze hry.

-          jako poslední si vybere nový dominový dílek z nabídky do dalšího kola a hraje další hráč.

Vždy se hraje 12 kol (do vyčerpání dílků). Následuje vyhodnocení vítězných bodů a vyhlášení vítěze. Oproti Kingodminu, kde jste dostávali body jen za oblasti s korunkami, zde kromě toho body přinášejí i budovy, zlato, královna a další prvky. Je tak mnohem těžší plánovat v průběhu hry a musíte se soustředit na další prvky ve hře, než jen na prosté přikládání dílků a „hlídání“ si korunek a velikosti oblastí.

Kromě toho obsahují pravidla i variantu pro společné hraní Kingdomina a Queendomina.

 

Jaká je?

Queendomino se nestydím doporučit všem hráčským skupinám bez rozdílu věku. Podobnost s Kingdominem u této hry je sice prostě veliká, a zároveň skoro žádná. Ano, základní princip je stejný, ale nové prvky dělají z Queendomina úplně jinou hru a svěží hru. Někde jsem četl, že Kingdomino nemělo nikdy vyjít a rovnou mělo mít všechny prvky nové hry. No s tím vůbec nesouhlasím. Naopak si troufám tvrdit, že vůbec není špatné, mít hry obě. Za prvé je můžete spojit a užít si tak skutečně velkou hru (i když trochu delší). Za druhé pokud si chcete jen odpočinout a lehce rychle zahrát nebo zahrát s dětmi, sáhnete po Kingodminu, které má snadná pravidla, je rychlé a nemusíte u něj tolik přemýšlet (ne, fakt nemusíte, nebudeme si nic nalhávat), ale pokud budete mít chuť zahrát si něco složitějšího a propracovanějšího s větší mírou taktiky a rozhodování, máte zde Queendomino. Pokud vás baví jedno, bude vás bavit druhé. Pokud vám první připadalo až moc jednoduché, Queendomino tento dojem jistě napraví, ač stále není nijak extrémně složitou hrou a je přístupné pro širokou škálu hráčů a postupně ho můžete hrát i s mladšími dětmi.  Za nás můžeme Queendomino rozhodně jen doporučit, protože nové prvky a možnosti jsou dobré, hra je propracovanější a o chlup lépe se hraje a pokud váháte kterou ze dvou her a musíte si vybrat (těžká volba, doporučuji obě), za nás přeci jen misky vah převažují k novější verzi, což ale záleží na tom, s kým plánujete hru hrát.

 

Podívejte se přímo na stránky MindoKu!

 

Queendomino

Autor: Bruno Cathala

Vydavatel: MindoK

Počet hráčů: 2-4

Věk: 8+

Herní doba: 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři