Railroad Ink: Bohatě zelená edice

Hry recenze

Modrá, červená, žlutá a zelená. To nejsou barvy duhy, ale barvy oblíbené hry Railroad Ink od Albi. Že vám něco nesedí? No ano – žlutá a zelená jsou úplně nové!

Hry ze série Railroad ink jsou i nejsou novinkami. První verzi těchto roll and write (hoď a kresli) her vydalo vydavatelství Albi již v roce 2019. Tehdy se o Azurově modrou a Ohnivě rudou edici. A soudě dle dotisků se hrám na našem trhu dosti dařilo. A podobný úspěch zažily i celosvětově, neboť původní vydavatel Horrible Guild připravil ve spolupráci s autory novou kampaň na serveru kickstarter, kde přišel kromě spousty menších expansí a bonusy zejména s úplně novými základními verzemi, a to žlutou a zelenou. No a víte co? Teď je máme i česky!

Railroad Ink je série her Hjalmara Hacha a Lorenza Silvy, která má společný základ – tedy počet hráčů 1-4 (případně až šest u červené a modré), s věkovým doporučením 8+ a herní dobou okolo 15-30 min na partii. Kromě základu se ale každá verze liší obsaženými expanzemi. V závislosti na barvě obsahuje krabička vždy dvojici malých expanzí, které přinášejí dvojici speciálních kostek, které modifikují základní pravidla a přidávají něco navíc. Obecně je úkolem hráčů vytvořit co nejlepší a nejdelší železniční a dálniční sítě, kterými propojí výjezdy na okrajích herních plánků.  Tak se pojďme podívat, co se skrývá v nádherně eco bio zeleném boxu.

 

Kostičky a fixy

Po otevření magnetické krabička se strašně hezkou relaxační ilustrací na překlopném víku na vás čeká čtveřice herních plánů rozdělených na čtverce v poměru 7x7, na které budete kreslit, 4 kostky cest s různými kombinacemi a vyobrazením dálnice a železnice a 4 smazatelné popisovače. K tomu samozřejmě přehledná pravidla. Stejně jako v ostatních verzích, i zde jsou jak pravidla, tak plánky vyvedeny ve stejné barvě jako krabice hry, tedy zelené. Jak jsem již psal, tak v každé verzi je jiná dvojice rozšíření. V zelené jsou to nepřekvapivě lesy a stezky. Každé funguje trochu jinak, ale jak už možná víte, jednotlivé rozšíření lze libovolně kombinovat, to dokonce napříč různými verzemi hry. Oproti původním hrám přináší zelená (a i žlutá) edice navíc ještě jeden bonus a změnu a to jsou karty cílů, které jednak zvyšují variabilitu, ale tak nutí hráče hrát jinak a plánovat tak, aby je maximálně vytěžili.

Co obecně platí o hrách ze série Railroad Ink, to je vysoká produkční kvalita. Začíná to už magnetickou krabičkou, ale pokračuje přes pravidla a desky, až po stylové kostky – a to jak ty „základní“ tak i ty „rozšiřující“. Hra i přes své malé rozměry a skoro kapesní balení (když máte trochu větší kapsy) vyniká svými detaily a důrazem na herní zážitek a pohodu.

 

Hoďte, kreslete a bodujte

Na začátku si každý hráč vezme jeden herní plán a popisovač a můžete se pustit do hry. V základní verzi se hraje na sedm kol. S rozšířeními pak na šest.

Na začátku kola jeden z hráčů vezme 4 kostky cest (případně kostky z rozšíření) a hodí jimi. Hozené symboly zobrazují, co všichni u stolu mohou (nebo spíš musí) zakreslit na své herní mapky. Pro lepší přehled, co lze v daném kole kreslit obsahuje každý plánek tabulku s přehledem všech možných symbolů, kde si zaškrtáte, co napadalo a nemusíte už koukat „přes“ plánek na kostky a můžete se v klidu soustředit na své plány. Samotné kreslení se řídí několika málo pravidly:

1. Každá nakreslená cesta, ať už železnice či dálnice, musí navazovat buď na již existující, nebo na jeden z výjezdů na okrajích herního plánu,

2. Dále musíte, pokud je to možné, využít všechny 4 hozené cesty,

3. nesmíte volně propojovat dálnice a železnice, pouze pokud obsahují symbol stanice,

4. všechny hozené symboly můžete libovolně otáčet a převracet,

5. a nesmíte mazat jiné cesty, než ty nakreslené v tomto kole.

A to jsou jediná omezující pravidla, která vám hra ukládá, jinak si v podstatě můžete kreslit dle libosti. Kromě cest určených hodem můžete využít i jednu z bonusových zvláštních cest, jejichž přehled má každý z hráčů na své desce. I to má ale svá pravidla. Každá zvláštní cesta může být použita jen jednou a v jedné partii nakreslíte jen 3 z nich, takže je nesmíte lehkomyslně využívat, ale ideálně jimi jen doplňovat řekněme citlivá místa vaší infrastruktury.

Další věcí, kterou je třeba v nových verzích sledovat, jsou již zmíněné karty cílů. Po zakreslení cest pro dané kolo nastává kontrola (ne)splněných cílů. Na začátku hry se vždy připraví náhodně tři, za které lze získat body. No zkrátka hráč, který daný cíl splní, si zapíše body do tabulky podle karty – např. za celý zaplněný řádek nebo dokončenou „smyčku“.

Další novinkou jsou budovy předtištěné na herní plánu. Továrna, město a univerzita. Jakmile zaplníte políčko, kde se nacházejí, můžete využít nebo získat jejich bonus. A ty jsou opravdu příjemné – dvojí zakreslení kostky, body za pospojovaná městečka nebo další použití bonusové trati!

Hra končí po sedmi kolech a nastává hodnocení. Dle tabulky hodnoty dopravních sítí určíte bodové ohodnocení všech vašich tras, přičtete body za nejdelší dálnici a železnici a využití devíti středových polí na herním plánu, přičtete body za bonusy a od výsledku už jen odečtete záporné body za neukončené cesty. No a kdo má nejvíc bodů, stává se logickým vítězem.

A ta mini rozšíření? Musím hned na úvod říct, že zelená mi dosti připomněla modrou svou mírumilovností. Nic neničíte (jako v červené), ale naopak budujete, rozvíjíte a vytváříte – inu doslova – zelený svět.

Prvním rozšířením jsou lesy. Dvě speciální tmavě zelené kostky vám umožní do svých plánků kolem tratí (ale i mimo ně) zakreslovat stromky, které postupně tvoří rozsáhlé lesy, které přinášejí body na konci hry. Druhým rozšířením pak jsou stezky, které vypadají podobně jako železnice/dálnice a slouží taktéž k propojení, ale spojujete je v rozích dílků a jejich hodnota na konci hry je vázána na stanice a jejich propojení.

 

Celým širým světem, vesele si maluji

Railroad Ink: Zelená edice sází zejména na zavedený koncept a populární atributy. Bere si všechno to nejlepší ze svých předchůdců a přidává tomu další prvky, které ještě více zpříjemňují hraní a zážitek, ať už to jsou cíle nebo budovy.

Hry bodují svým zpracováním, variabilitou, znovuhratelností, přístupností, herní dobou, i možností propojení různých dílů. Samozřejmě je třeba počítat s náhodou (kostky jsou kostky) a taky se „sólo“ pocitem u hraní. Každý si kreslí tak trochu v tichu pro sebe a ani karty cílů tohle nespraví.

Railroad Ink je série her pro všechny, kdo si nejen rádi kreslí a tvoří a interaktivně budují, ale také s tak trochu hrají jen na vlastním písečku. Radost z kreslení, strategického přemýšlení a budování co nejlépe propojitelných a funkčních tras s rozumným množstvím náhody a skvělou jednoduchou přístupností nadchne nejen rodiny s ratolestmi, ale i ostřílenější hráče, pro které bude fungovat jako příjemný filler mezi všemi těmi velkými tituly, který si mohou vzít kamkoliv sebou. Každý si najdu tu svou oblíbenou barvu. Já měl to teď modrou, ale zelená jí přejela silou parní lokomotivy v trase zapadané podzimním listím. 

Inu musím si doplnit ještě tu žlutou, jinak to nepůjde.

 

Koupit u Albi Zelenou edici!

 

Railroad Ink: Zelená edice

Autor: Hjalmar Hach a Lorenzo Silva

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 1-4

Věk: 8+

Herní doba: 15-30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři