Rainforest

Hry recenze

Vítejte v džungli. V nádherném Amazonském pralese překypujícím životem, faunou a flórou. Opice a pestrobarevní papoušci na stromech, žabky desítek barev v tůňkách všude okolo, majestátní stromy. Vypravte se do hry Rainforest.

Musím se hned na úvod přiznat, že když vidím na krabici hry logo vydavatelství Dino, většinou mě titul nechává zcela chladným a přejdu ho. Ne že by se jednalo o špatné tituly, ale zkrátka jsou často cílený na zcela jiné deskoherní publikum. Hra Rainforest mě ale zaujala už loni, když vyšla v anglickém vydání, a to zejména svou barevnou krabicí a zpracováním. No a jakmile jí Dino oznámilo, věděl jsem, že jí musím vyzkoušet. Takže vyplatilo se čekání?

Rainforest je abstraktní strategická hra plná barev a zvířat Johannese Goupyho (Ostrovy titánů, Queenz), ve které se 2-4 hráči od 8 let a v herní době pohybující se okolo 30-45 min vydají vytvořit svůj vlastní barevný a živý ráj kousku opravdové džungle, do které přilákají ikonická pralesní zvířata a získají co nejvíce bodů. Hra staví na velmi jednoduchých mechanismech a svižné hratelnosti, která přiláká celou rodinu.

Hra přichází v menší čtvercové krabici, které dominuje ponechaný anglický název (ale hra je samozřejmě kompletně v češtině) a kousky pralesní džungle s jejími obyvateli. Pod víkem pak najdete jednoduchá pravidla plná příkladů a vysvětlení a hromádku velmi hezkých a kvalitních komponent, mezi kterými je herní deska, destičky džungle, pár žetonů, 4 desky pro hráče (lišící se pouze „totemovým zvířetem“) a 112 dřevěných žetonů zvířat čtyř druhů a čtyř barev. Zpracováním pro nás bylo příjemným překvapením. Nejen že destičky a žetony jsou z kvalitního pevného tvrdého kartónu, ale zejména s dřevěnými zvířaty se velmi hezky hraje a manipuluje. Hra nese hodně barevné ilustrace, což jistě potěší zejména mladší hráče, ale celkově na stole vypadá pěkně. O to víc mě překvapila cenovka, která se pohybuje někde na úrovni 700-800 Kč.

Pravidlově, respektive herně, je hra opravdu příjemně jednoduchá. Respektive pravidla jsou snadná, ale podobně jako třeba v Azulu je toho hodně co vymyslet a jak prokombinovat. Na začátku hry připravíte herní desku a na ní rozdělíte destičky džungle dle pětice barev do zamíchaných sloupečků a pod každý vylosujete náhodně příslušný počet žetonů zvířat. K tomu vylosujete žetony chráněné oblasti dle počtu hráčů a stejně tak žetony rozmanitosti – oboje slouží jako bonusové body. Každý hráč si vezme jednu hráčskou desku, která obsahuje dvě místa pro zvířata a jedno totemové zvíře (na každé desce jiné), které hráči na konci hry přinese bonusové body.

Hra následně probíhá v jednoduchých tazích hráčů. Aktivní hráč si vždy vezme jednu destičku džungle z vrchu libovolné hromádky a buď jí přidá do své mýtiny (prostor pod deskou hráče) a nebo (pokud se mu nehodí nebo je mýtina již plná s maximem 3 dílků) vrátí destičku dospod hromádky. Následně si hráč vezme všechny žetony zvířat jedné barvy nebo jednoho druhu (např. všechny opice, nebo všechny žluté dílky) a tyto žetony umístí buď na destičky džungle na mýtině nebo na volné místo na své desce, které může využít následně. A k čemu zvířata slouží? Destičky džungle mají několik míst pro umístění zvířat, buď volné nebo s konkrétními požadavky, a ty se musí zaplňovat. Jakmile jsou požadavky splněny, destička je umístěna z mýtiny do džungle hráče (vytvářené pole 3x3). A to je cílem hry – poskládat džungli o rozměrech 3x3 destičky a získat za ní maximum bodů. Hra končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů právě takovou džungli poskládá. Dohraje se kolo a jde se na bodování. Jednotlivé destičky mají bodové hodnoty, které se sečtou, pokud jsou úspěšně splněné. K tomu se přičtou body za totemová zvířata (každé přidává bod k dílku, na kterém je) a za bonusové žetony. Kdo má nejvíc, vyhrává.

 

Dojmy

Rainforest je pro mě absolutním překvapením. Čekal jsem dětskou barevnou hru, ale dostali jsme parádní abstraktní skládačku, která boduje ve všech ohledech, a která v podstatě nemá slabá místa. Tahle hra je skvělý důkaz toho, jak vás dokáže hra příjemně překvapit.

Zpracování celé hry je super. Pěkně barevné, kvalitní desky, skvělé žetony. Hodně hezká věc je, že hra myslí i na barvoslepé hráče. Je to možná drobnost, ale žetony zvířat obsahují „linky“, které žetony mezi sebou odlišují (žlutá má dvě, fialová jednu apod.).

Hra vypadá strašně jednoduše, ale trochu klame tělem. Ano, je pravidlově jednoduchá a zahrajete si jí i s dětmi, ale je v ní dostatek strategie a hloubky, aby potrápila mozkové závity. Ono se to z počátku zdá jednoduché. Prostě vezmu dílek a co nejvíc zvířat. Jenže ono je to složitější a je třeba sledovat, za co získáte bonusové žetony, co berou ostatní, zvířata, která vám rychle splní podmínky, jak se plní džungle ostatních, totemová zvířata atd. Je toho docela dost a je to přesně ve stylu „easy to learn, hard to master“.

Hra sice staví do popředí téma džungle, ale pravdou je, že se v zásadě jedná o abstraktní skládání. Mladší hráče sice pomůže zvířecí téma a žetony udržet u hry, ale během partie téma moc nevnímáte. Je to podobné jako u jiných abstraktních her.

Draftovací, nebo chcete-li rozebírací systém, kdy si berete dílek džungle plus žetony zvířat dle druhu nebo barvy funguje naprosto skvěle a svižně. Hra velmi dobře plyne a nezasekává se, i když je nutné nad tahy přemýšlet. I v plném počtu hráčů hra funguje naprosto bez problému.

Díky náhodnému namíchání a tahání dílků ze sáčku je hra dostatečně variabilní a znovuhratelná. Zkrátka žádná partie nikdy nebude stejná a díky své krátké herní době (okolo 30-40 min) hra vyzývá k opakovanému hraní.

Hra k jednoduchým pravidlům přikládá několik menších „twistů“, které z obyčejné hratelnosti dělají o něco lepší, ať už se jedná o bonusové žetony nutící skládat žetony džungle do určitých tvarů nebo povinnost stavět od spoda nahoru, zleva doprava, nikdy jinak. Zapomeňte tedy na to, že byste prostě bezmyšlenkovitě plnili dílky a sázeli je jeden vedle druhého. Na jednu stranu jasný pořádek dílků při přikládání pomáhá mladším a méně zkušeným, ale zároveň přináší další vrstvu plánování co kdy splnit a položit, protože místo dalšího dílku v řadě máte pevně dané.

Suma sumárum je Rainforest opravdu příjemným překvapením, ze kterého se vyklubala chytrá, i když abstraktní, skládačka plná zajímavých rozhodnutí a hlavně velmi dobré hratelnosti pro hráče jakéhokoliv věku a herních zkušeností. Za nás rozhodně jedno velké doporučení.

 

Hru můžete koupit přímo u Dina zde!

 

Rainforest

Autor: Johannes Goupy

Vydavatelství: Dino

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-4

Věk: 8+

Herní doba: 30-40 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři