Res Arcana

Hry recenze

Vítejte mágové. Využijte pětici magických esencí, vytvořte mocné artefakty, zkroťte mocné draky a ovládněte fantastická místa moci. Zvítězit může jen jeden. Jen ten nejlepší z Vás.

Magie je mocná. Obklopuje nás všechny, ale jen ti nejlepší jí dokáží využít ve svůj prospěch. Aspoň to tvrdí nová hra Res Arcana, kterou v českém překladu vydalo v nedávné době vydavatelství ADC Blackfire.

Za hrou stojí Tom Lehman, který je v deskoherním světě ostříleným matadorem a mágem - Dobyvatelé vesmíru, rozšíření pro legendární Pandemic nebo na léto se chystající zkrácená verze Pandemic: Epicentrum - Evropa - to je jen krátký výčet čistě jeho her nebo her na kterých se podílel. Jeho poslední počin je určen pro 2-4 hráče s věkovým doporučením 12 let a herní dobou reálně od 30-60 min dle počtu hráčů. Ve hře se každý ujme role jednoho z mágů a v průběhu několika kol je úkolem pomocí důmyslného systému enginebuildingu a kombinací karet nashromáždit 10 a více vítězných bodů a zvítězit.

 

Uvnitř magického boxu

Upřímně musím říct, že mě hra na první pohled překvapila. a to svojí velikostí. Na jednu stranu slyšíte ódy na variabilní a zajímavou hru a pak dostanete do ruky poměrně malou krabici. No na dnešní poměry určitě. Co ale naopak potěší je hned na druhý pohled grafika. Už víko vám dává tušit skutečně magický obsah. A po otevření? Inu čím dřív začít.

V první řadě musím pochválit plastový insert. Ten je dělaný přesně na jednotlivé komponenty, včetně všech karet obalených. Navíc na žetony surovin jde zde vyjmutelný box s přihrádkami. Celé to dělá přípravu hry až geniálně rychlou a snadnou.

Zklamaní budou (haha ironie samozřejmě) milovníci vylupování žetonů. V Res Arcaně jich je sice dost a navíc jsou i velké karty míst moci a malé předmětů kartonové, ale nemusí se loupat.

Moc hezké jsou dřevěné žetony esencí v pěti barvách a originálních tvarech, které rozdělíte do zmíněné krabičky.

Co je ale hlavní komponentou hry, to je balík karet několika druhů. V první řadě je to osmička mágů s různými schopnostmi, které ve hře reprezentují hráče. Další sadu tvoří monumenty, které se snažíte koupit a získat jejich výhody. Poslední balík pak tvoří artefakty, které hráči „konstruují“ pomocí surovin, a které musí každý správně zkombinovat a využít, pro šanci na vítězství.

Společným jmenovatelem celé produkční stránky hry je rozhodně nádherná grafická stránka. Tohle je přesně ten typ hry, kdy si budete rádi jen tak prohlížet karty a sledovat jednotlivé malé detaily magického světa, a je jedno zda se jedná o monumenty, artefakty nebo místa moci.

Druhým společným jmenovatel komponent je vysoká kvalita. Všechno je zkrátka strašně hezké a dobře udělané a nad vším očividně někdo skutečně přemýšlel.

 

Jak na to?

Celý magický závod (a zcela záměrně nepíšu souboj) musí začít přípravou. Každý hráč si vezme náhodně dvojici karet mágů, z nichž si jednu vybere. K němu každý obdrží osmičku karet artefaktů a pětici esencí. Tady se rovnou zastavím - hra nabízí kromě klasického rozdání i variantu s draftem karet, a to je verze, kterou chcete hrát. Opravdu díky draftu nabírá hra ještě více na síle a kromě prvních partií, kdy nejspíš nebudete vědět co a jak, už raději hrajte s výběrem karet.

Doprostřed stolu se vyloží karty předmětů, míst moci, esence a monumenty. Náhodně se zvolí první hráč a vzhůru do hry.

Hra se dělí na sérii kol, rozdělených do fází a do hráčských tahů. V první části všichni v podstatě jednoduše sesbírají své produkované suroviny dle karet. Zajímavostí je, že si můžete sesbírat i suroviny uložené v předchozích kolech na vyložené karty. Ať je za co kouzlit.

V druhé části nastávají akce hráčů. Každý postupně využívá schopnosti svých karet, vykládá artefakty z ruky za esence, nakupuje monumenty či zabírá a využívá místa moci. To vše dokud všichni nepasují. Jakmile hráč pasuje, vymění svůj magický předmět, dobere jednu kartu artefaktu ze svého balíčku a čeká na ostatní.

V poslední fázi kola se zkontrolují vítězné body. Každý hráč si sečte všechny body na svých vyložených kartách, a pokud má někdo 10 a víc, stává se vítězem.

Takhle shrnuté to působí jednoduše a v zásadě to i jednoduché je. I když samozřejmě správně zkombinovat a využít svou osmičku karet artefaktů, správně využít monumenty a místa moci nebo zapojit schopnosti je umění.

Pokud bych měl jednoduše shrnout herní stránku, pak je to prostě kombinační enginebuilding, kde si musíte vystačit s osmičkou karet, ze kterých můžete být na začátku lehce frustrovaní, ale jakmile vymyslíte co s nimi, najednou vám většinou vše na stole až geniálně funguje. Zkrátka musíte svůj motor správně rozjet, a to navíc rychleji a lépe než vaši soupeři, jen tak můžete vyhrát.

 

Magicky perfektní čarování

Už to pomalu bude znít jako klišé, ale Res Arcana je prostě pecka. Tady se nedá říct nic jiného - grafické ztvárnění a zpracování, přístupnost, jednotlivé prvky, množství kombinací a variabilita - to vše dělá z této hry skvělou záležitost.

O celkovém zpracování jsem se už zmínil v samostatné části výše. Graficky je geniální, produkčně je skvělá a k této části tečka.

Na první pohled se může hra zdát složitá, ale není tomu tak. Pravidla jsou dobrá a přehledná a naučíte se je rychle. Navíc díky jednomu/dvěma zahráním vám vše krásně zapadne a dále už jedete intuitivně. S pochopením hry kromě zjednodušeného módu pomáhají i přehledné a šikovné nápovědní karty, které obsahují jednak celý průběh hry, ale hlavně veškeré potřebné symboly na kartách.Z počátku se může množství symbolů jevit jako nadměrné, ale rychle zjistíte, že nic z toho není nijak složité a vše se navíc neustále opakuje.

Hra má docela zajímavé tempo a rychlost. Je to prostě enginebuilding se vším všudy, a tedy první kola jsou rychlá a nenáročná, ale jak vše nabalujete jako pověstnou sněhovou kouli, násobí se vám suroviny, možnosti a nutnost rozhodování. Také všichni neustále sledují všechny a úplně vidíte, jak stále všichni propočítávají nasbírané body ostatních. Ono to totiž vypadá, že máte neustále dostatek času, váš engine hezky běží a jste za vodou, ale než se nadějete, tak někdo jiný má najednou desítku a vy jen smutně koukáte a prohráváte. Z počátku vypadá hra pomale, ale pravda je, že během 5-7 kol je většinou hotovo.

Na jednu stranu je hra v podstatě takový multiplayer sólo zážitek, kde každý hraje na svém „hřišti“, ale opak je pravdou. Soupeře sledujete neustále. Některé karty navíc produkují nejen jednomu hráči, ale přidávají suroviny všem. A pak tu jsou draci, a těmi mohou hráči škodit a připravovat soupeře o cenné esence. A pak je tu samozřejmě boj o místa moci, monumenty, ale i žeton prvního hráče, který znamená 1 vítězný bod a ve správnou chvíli může být i bodem doslova vítězným.

Je až geniální, jak hra funguje s tím, že každý má k dispozici jen osmičku karet. 8!!! karet v balíčku, které se v podstatě nemění, ale i ty vám stačí na krásnou a hlubokou hru plnou rozhodování.

I přesto, že to možná tak nevypadá, je hra velmi přístupná. Zkušenější sice může mít výhodu oproti nováčkům, ale to lze kompenzovat využitím přednastavených základních karet. A jakmile se hra rozjede, stačí k proniknutí do ní pár tahů.

Res Arcana je takovým zástupcem minimalismu, který dokáže doslova vykouzlit nádhernou a hlubokou, ale přitom stále přístupnou hru. Rychle připravené, rychle zahrané, ale přitom tak magické, až oči přecházejí. Zkrátka geniální kombinační hra, která na jednoduchém rámci doslova kouzlí a jakmile vás jednou pohltí, nebudete chtít její svět jen tak opustit. 

 

Další info u Blackfire!

 

Res Aracana

Autor: Tom Lehman

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2021

Počet hráčů: 2-4

Věk: 12+

Herní doba: 45-60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři