Robin Hood a jeho dobrodružství

Hry recenze

Ponořte se do legendárního lesa Sherwoodu, popadněte luky a meče a postavte se do role zbojníka, který bohatým bral a chudým dával. Jeho dobrodružství už volá.

Legenda o Robinu Hoodovi nebo chcete-li šlechtici Robertu z Locksley, zbojníkovi, hrdinovi a ochránci chudých. Klasický anglický příběh o šlechtici, který intrikami a rozhodnutími vyšších a hlavně zásluhou zlotřilého šerifa z Nottinghamu, přijde o majetek a spojí se s proslulými utečenci, jakými jsou Malý John nebo Will Scarlet, v lese Sherwoodu, a kterou dnes zná prakticky každý. Právě jí si jako téma své nové deskovky vybral německý designér Michael Menzel, který stojí za velmi úspěšným Andorem. No a stejně jako Andor jí na český trh přináší vydavatelství Albi, kterému zároveň děkujeme za poskytnutou kopii hry.

Robin Hood je kooperativní příběhová dobrodružná hra s unikátním mechanismem proměňujícího se herního plánu, který vám připomene klasický čokoládový adventní kalendář (bez legrace), a kterou si užijete ve 2-4 hráčích s věkovým doporučením 10+ a herní dobou okolo 60 min na hru. Tady bych se rád chvíli pozastavil – ano, tím že je hra kooperativní vám v podstatě nic nebrání hrát jí i sólo za více postav a věkové doporučení bych klidně snížil, kdy podstatné je, aby jeden z hráčů byl zdatný čtenář, protože pro hru je důležitý příběh, který se postupně vine napříč hraním. Hráči se zhostí role Robina Hooda a členů jeho družiny a napříč řadou scénářů prožívají předpřipravené dobrodružství v Sherwoodu a jeho okolo.

A nebojte, celý článek je zcela bez spoilerů.

 

Luky, pláště a tajný plán

Co že se to skrývá v truhle tajemství s Robinem Hoodem schovávajícím se pod kápí na víku? Inu není toho málo, i když někoho možná překvapí německá produkce. Ta totiž sází zejména na dřevěné komponenty, což je v dnešní době snad stále větším překvapením, i když pro mě pozitivním. Mezi dřevěnou výbavou najdete řadu figurek, opravdový šíp, označovací žetony čtvercové i kolečka, ale také hodiny a dokonce i krkavce. Figurky rozhodně zaujmou již na první pohled, protože většina jich je v několika verzích lišících se nejen pózou a tvarem, ale také svou délkou, protože pohyb v téhle hře funguje vskutku originálně, o čemž si ale povíme dále.

K barevnému dřevu tu najdete zejména knihu scénářů (ano, opravdu doslova knihu), a také samozřejmě pravidla a neméně důležitý startovní plánek. Právě ten vás vtáhne na začátku do hry a nemusíte tak nic před hraním nic studovat, stačí se jen řídit jednoduchým návodem a hra vám svá tajemství a pravidlový rámec postupně odhalí.

Nedílnou součástí hry je i 8 dílný herní plán. A ten je skutečně hodně specifický. A nejen tím, že ho musíte složit. Obsahuje totiž řadu očíslovaných míst a políček, které musíte, nebo můžete, během hry „vyloupnout“ a odhalit co se tak na nich skrývá. Zkrátka mapa je dvojitá a funguje jako zcela zásadní součást hry skrývající svá tajemství interaktivním způsobem a herní plán se tak může neustále měnit doslova před očima. Přiznám se, že toto jsem u hry ještě neviděl (a nevím ani, že by to nějaká deskovka u nás používala), ale popravdě to funguje naprosto skvěle.

Zpracováním je hra nejen origináoní, ale i hezká. Graficky rozhodně nejvíc zaujme plán, a to nejen otáčecími dílky, ale i celkovou grafikou. Jen bych byl dost opatrný, při manipulaci s dílky, protože s některými se manipuluje docela často a dost bych se bál rychlého opotřebení, kterému na rozdíl třeba od karet v obalech nezabráníte. Chce to prostě trochu péče a ne bezhlavé loupání a vyndávání. Co je také hodně povedené, to jsou dřevěné figurky postav, ve kterých lehce spatříte Robina Hooda, Malého Johna nebo Lady Marianu. A samozřejmě nesmím opomenout scénářovou knihu. Celkově tedy hra budí rozhodně pozitivní dojem.

 

Jak se to hraje

Jak jsem už psal, hra je kooperativní a tedy všichni hráči hrají společně s cílem splnit dané podmínky scénáře z knihy a zvítězit, což je posune v příběhu dál. No a nebo prohrají a to je také posune dál. Tedy pokud nezvítězí ani na opakovaný pokus.

Hodně sympatické a příjemné na hře je, že není nutné dopředu číst pravidla. Zkrátka hru vybalíte a dle přiloženého startovního plánku s názvem „Vítejte v Sherwoodském lese!“ rozjedete svou první výpravu do světa zbojníků. Hra vás opravdu postupně vede za ruku a ukazuje postupně pravidla a možnosti. Je to dobré nejen že nemusíte nic předem číst, ale ani vysvětlovat ostatním u stolu, zkrátka se spolu hned vrhnete do příběhu.

Samozřejmě základní pravidla si trochu popíšeme. Vše začíná scénářem z knihy a jeho požadavky a nastavením. Každý si také musí vybrat svého hrdinu a připraví se obecné zásoby žetonů a kostiček. No a může se do hry.

Hrči nemají ve hře nijak pevně stanovené pořadí, ale náhodně se losují kulaté barevné žetony, které určují, kdo zrovna hraje – barvy korespondují s hrdiny, šedý určuje, že hraje kdokoliv, bílý dává šanci všem a fialový s červeným jsou negativní. To je hodně pěkné nejen tím, že to hráče neustále drží v napětí a očekávání, kdo si zrovna zahraje, ale také to buduje napětí celkově, neboť nikdy přesně nevíte, kdy se aktivují nepřátelé a negativní dopady (no dobře, když už zbývají jen negativní žetony, tak to víte, ale víte jak to myslím).

Jakmile se hráč dostane na tah, následuje jednoduchá sekvence – pohyb a akce. Pohyb ve hře funguje naprosto originálně. Každý hráč má pět figurek – dvě statické – stojící a 3 v pohybu s různou délkou podstavce (dva kratší, jeden dlouhý) – při pohybu se od první statické figurky poskládají ty v pohybu za sebe, což určí, kam hráč dojde. Prostě absence jakýchkoliv klasických políček apod., ale naprosto (no skoro) volný pohyb po plánu. Samozřejmě se hráč hýbat nemusí, pokud nechce. Následně může vykonat jednu z trojice akcí – průzkum, poražení nepřátel nebo výměna předmětů. Dostupnost akcí záleží na pozici hráče na mapě – těžko budete útočit na někoho, kdo stojí na druhé straně plánu, že? A co že akce dělají? Jakmile figurka stojí u žetonu s otazníkem, lze prvek prozkoumat. Tím se otočí a vyhodnotí. Poražením nepřátel lze útočit na nepřátele v dosahu a tím se jich zbavit. No a výměnou předmětů si můžete se spoluhráčem prohledat kapsy a vzájemně si darovat/vyměnit věci a vybavení. Pokud se snad ptáte, jak funguje boj, tak se nemusíte bát klasických kostek na házení, ale tahají se barevné kostičky ze sáčku – bílá je úspěch, a to je zásadní.

A to je vše a hraje další hráč. Tedy pokud se nevylosuje červený či fialový žeton, protože pak jsou na řadě negativní události a protivníci, kteří hráčům ztěžují jejich snahu.

Jak už jsem psal výše, k vítězství ve hře a postupu hrou je důležité plnit úspěšně podmínky daného scénáře, což vás postupně vede k dalším dobrodružstvím a výzvám. A ne, nejedná se vždy o to samé a jednotlivé části příběhu se velmi hezky variabilní a rozdílné, takže hra má neustále spád a nutí vás objevovat pokračování.

 

Dojmy z lesa

Robin Hood a jeho dobrodružství je, a to je důležité zdůraznit, rodinná kooperativní dobrodružná a příběhová hra. Nechci tvrdit, že zkušenějším hráčům nic nenabídne, ale s dětmi a v rodinách vyloženě zazáří a mám pocit, že zkušenější harcovníci by v ní mohli hledat něco, co zde prostě není a ve finále být zklamaní. No ale postupně.

Zpracování nemá cenu dále více zmiňovat – povedená grafika, jedinečný herní plán, spousta skvělých dřevěných komponent. V zásadě samé plusy.

Strašně se mi líbí start celé hry bez nutnosti číst pravidla. Hra si vás zkrátka vtáhne a sama sebe naučí postupně hrát jednoduchými kroky. To umožňuje do hry rychle naskočit, a to i méně zkušeným nebo nováčkům a zároveň se nezdržujete vysvětlováním. Pokud hra cílí na kategorii 10+ (nebo spíš 7-8+) mohu jen doporučit jednoho staršího/zkušenějšího hráče, který bude nejen dozorovat průběh dobrodružství, ale také se ujme jakési role vypravěče a předčítače. Samozřejmě ale pozor na oblíbený neduh kooperativních her, tedy alfa hráče.

Při hře si sice užíváte vyprávěný příběh a dobrodružství Robina a jeho party, ale faktem zůstává, že se odtaví pocit, že hra trochu hraje za vás. Ne že byste se nemohli rozhodnout, ale příběhové jádro je jasně dané a hra vám do jisté míry určuje jasný směr, kterým se vydat a co dělat. Což je podle mě nejzásadnější věc, která by zkušenějším hráčům vadila.

Tahy hráčů a celý průběh partie je příjemně rychlý a pěkně plynoucí. Nic se nezasekává, vše odsýpá a všichni neustále dlí nad plánem a jsou vtaženi do partie. Ostatně na to má vliv i rychlá příprava a nastavení hry, nemusíte trávit dlouhé minuty setupem.

Systém do jisté míry náhodného pořadí tahů je velmi pěkně vymyšlený a udržuje napětí a mírní předvídatelnost a možnost jednoznačného plánování. Samozřejmě ale do hry přináší vliv náhody, stejně jako tahání kostiček na úspěch či neúspěch. S tím se pojí menší možná frustrace – někdy potřebujete na úspěch hned dvě bílé kostičky v jednom útoku – a snažit se o to pět a víc tahů je opravdu k naštvání.

Hru si můžete zahrát v jakémkoliv počtu hráčů, ale silně doporučuji udržet si stálou partu a počet spoluhráčů, abyste si celý příběh užili společně od začátku do konce. A že je to příběh povedený a hezky napsaný. V tomhle směru nám hra docela připomněla klasické gamebooky.

Jak je to se znovuhratelností? No inu všelijak. Hra sice po dohrání může sloužit dál, nic neničíte, netrháte, ale logicky znáte příběh, a je to podobné jako číst jednu knihu znovu. Navíc nelze hrát jednotlivé části (respektive lze, ale nedává to smysl), ale celek jakožto ucelený příběh.

Komu hru doporučit? Především rodinám s dětmi. Jak už jsem psal, tam věřím, že tahle hra bude jasný hit a trefa do černého. A pak příležitostným nebo méně zkušeným hráčům, kteří chtějí objevit něco nového a jedinečného, protože toho tu dostanou dostatek.

Robin Hood je zajímavá, zábavná, originální a pěkně zpracovaná hra, ve které ale zkrátka musíte přijmout věci jako je náhoda nebo jednodušší herní rámec. Hra cílí na rodiny a rodinné hraní, kde září. Byla by ale chyba od ní čekat hluboké složité taktické RPG, kterým zkrátka a jednoduše není. Pořád se ale jedná o chytrou, dobře designovou hru, kterou si ve správném herním nastavení rozhodně je dobré vyzkoušet a za čas strávený s dětmi u stolu stojí v každém případě.

 

Hru můžete koupit přímo u Albi zde!

 

Robin Hood a jeho dobrodružství

Autor: Michael Menzel

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-4 (ale klidně i sólo)

Věk: reálně 8+

Herní doba: okolo 60 min na hru

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři