San Francisco

Hry recenze

Postavte si své vysněné a nejslavnější město slunné Kalifornie. Ujměte se role architektů a vytvořte nejlepší a nejhezčí město vašich snů ve zbrusu nové deskové hře San Francisco.

Vítejte v první polovině dvacátého století, zlaté době Spojených států, kdy země zatím ještě kvetla a nikde se neobával finanční krize, která přijde. San Francisco se vzpamatovalo ze zemětřesení v roce 1906 a začal progresivní rozvoj a obnovení města. Mnoho architektů a urbanistů se sjíždí do slunné Kalifornie ve snaze zapsat se do dějin a vytvořit kus historie. A právě rozvoj a výstavba slavného města je tématem nové hry slavného a plodného Reinera Knizii, která nese stejný název jako právě ikonické město – San Francisco. Původním vydavatelem je polský Rebel, za naší verzi vděčíme vydavatelství ADC Blackfire.

San Francisco je rodinná hra o budování města je určena pro 2-4 hráče od 12 let a herní doba se pohybuje okolo 45 min na partii. Je docela škoda, že v dnešní době má hra omezení hráčů a chybí jí dnes velmi populární sólo mód a zároveň absentuje pátý hráč. Zároveň je třeba konstatovat, že hra není složitá a zvládnou jí i mladší hráči, než je doporučeno. Každý z hráčů se vžije do role urbanisty, který soutěží s ostatními o vybudování co nejlepších plánů rozvíjejícího se města od mrakodrapů až po ikonické tramvaje.

 

Výbava správného urbanisty

Už od víka krabice vám bude jasné, že hra má velmi hezké zpracování. Velká ilustrace města i s nejikoničtější tramvají projíždějící ulicí.

Po rozbalení se všechno nese v pěkně barevných, ale umírněných pastelových barvách, které sedí k dobovému zařazení. Jako první na řadě jsou samozřejmě pravidla. Ta nejsou složitá, obsahují množství příkladů a během prvního přečtení víte, co a jak. Hned pod nimi najdete centrální herní desky, desky pro hráče a nějaké ty žetony k vyloupání. A dokonce i mrakodrapy k sestavení!

Tím hlavním ve hře je hromádka karet projektů - staveb, představující jednotlivé projekty budov, které se snažíte získat a přidat - postavit na svůj plán, tak abyste je maximálně využili a získali profit. Karty jsou rozděleny barevně podle toho, kam je můžete postavit na svou desku.

Strašně hezkou věcí je hromádka žlutých dřevěných tramvají, které slouží pro označování propojených tratí ve městě. Ale o tom až dále.

Celá hra vypadá velmi hezky a je povedeně zpracovaná. „Retro“ grafický design jí sluší a na stole vypadá hezky. Všechny komponenty jsou kvalitní, až na karty projektů, které by přeci jen mohly být z tlustšího papíru, ač chápu, že v dnešní době mnoho hráčů karty obaluje. Komponenty obsahují jednoduchou ikonografií, kterou si rychle zapamatujete a od druhé partie už jedete zcela přirozeně.

 

Plánuje celá rodina

Hra jako taková je poměrně jednoduchá. A nechci tady psát nějaký návod, ostatně pravidla jsou opravu jednouchá a určitě lze najít nějaké to video s návodem.

Na začátku vás, jako ostatně u všech her, čeká příprava. Ta se trochu liší podle počtu hráčů, i když rozdíly jsou minimální. V podstatě se dá říct, že na stůl vyložíte podle pravidel všechny komponenty, každý hráč vyfasuje jednu desku a vzhůru do hry.

Hráči se střídají v tazích, kdy vždy má každý dvě možnosti:

1. Přidat kartu projektu do jednoho ze tří sloupců nabídky,

2. Nebo si naopak jeden celý sloupec karet budov vzít a podle pravidel je přidat na svou desku,

Hledáte v tom nějaké ALE? Jasně, takhle by to bylo až moc triviální. Základní vtip je v tom, že kromě karet budov nabíráte postupně i destičky smluv a hráč na tahu si nikdy nesmí vzít karty, pokud jich není víc, než má aktuálně smluv. Smlouvy se vám postupně hromadí v ruce, ale hra má vyrovnávací mechanismus, jak se smluv zbavovat. Funguje to pěkně a hru to vyvažuje správným směrem.

Jak asi každého napadlo, tak ne všechny karty budov jsou stejné, ale každá má různé zvláštní schopnosti a pravidla, což se snažíte umně využívat pro maximální zisk bodů a výhod. Tady hra obsahuje hezký 3D prvek, kdy si do města můžete postavit skutečný mrakodrap.

Každá karta také obsahuje určitý počet ikon „dělníků“, kteří na konci hry určují, kdo má v které čtvrti převahu a kdo získá jaké žetony bodů.

Zajímavým prvkem, který nutí plánovat jsou tramvaje. Ty „vyjíždějí“ ze spodní části desky a musíte chytře napojovat karty obsahující trať, aby se vám rozjeli po městě. Propojená místa si hezky značíte právě výše zmíněnými žetony vagónků.

Jakmile jeden z hráčů zaplní celou svou desku nebo se vyčerpají destičky základů pro stavbu mrakodrapů hra končí a počítají se body. No a kdo má nejvíc, stává se vládcem podsvětí. Tedy pardon, San Francisca.

 

Slunné San Francisco?

San Francisco je příjemným, nenáročným, rodinným překvapením, které přišlo tak nějak z ničeho, ale ve finále funguje velmi hezky a nabízí hezkou a promyšlenou hratelnost a zážitek všem u stolu.

Zpracování hry není moc co vytknout. Jasně, brblal jsem na karty, ale ve finále musím uznat, že jsem už zažil podstatně horší. Osobně se mi hodně líbí grafická stránka hry a použitá přístupná ikonografie celé hry.

Hra má velmi přístupná pravidla a jednoduchou hratelnost. Ale vůbec to není na škodu, ba naopak. Je to přesně ten typ hry, kterou si užije celá rodina nebo méně zkušení hráči, ale ani ostřílení hráči se u ní nenudí a s klidem jí mohou brát jako velmi příjemný filler. Ač se to možná na první pohled nezdá, strategie je ve hře dost a správná rozhodnutí je dělat opatrně a promyšleně. Je důležité vědět kdy ještě přidat kartu do nabídky a kdy už si naopak karty vzít. Rozmyslet si, co všechno postavit a co možná zahodit, abyste ušetřili místo na jiné projekty.

Ať už se u hry sejde jakýkoliv počet hráčů, hra stále dobře funguje. O to větší škoda je absence pátého, možná i šestého hráče, protože ani s nimi by se herní doba moc neprodloužila a hra by podle mě stále dobře fungovala.

San Francisco hezky zapadá mezi ostatní rodinné hry, které Blackfire od polského Rebelu přinesl na náš trh. Pokud např. Kroniky Avelu byly light RPG, tak San Francisco je zase light budovací strategie.Je toho dost co vymýšlet a dělat, ale zároveň se nejedná o nic složitého nebo obtížně uchopitelného.

Hra je až do poslední chvíle neustále vyrovnaná. A ve finále skončí minimálním bodovým rozdílem. Bodů ve hře není moc, ale hlavně se nám nikdy nestalo, že by jeden z hráčů výrazně porazil ostatní.

Díky množství karet, rychlé partii, ale i náhodě dobírání se nám hra ani po více partiích neohrála a stále nás bavila.

Osobně mi trochu vadila malá míra interakce mezi hráči navzájem, každý si tak trochu hraje na svém hřišti a jediný „střet“ přichází při výběru karet, kdy vám soupeř vyfoukne, to co jste zrovna chtěli.

Suma sumárum je San Francisco velmi příjemnou, nenáročnou rodinou hrou, kterou si užijete bez ohledu na věk a zkušenosti, a která vás mile překvapí svou přístupností a povedenou hratelností. 

 

Další info u vydavatele!

 

San Francisco

Autor: Reiner Knizia

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 2-4

Věk: 12+

Herní doba: 45 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři