Scythe - Invaze z dálek

Hry recenze

Do válkou zmítaných zemí východní Evropy se blíží noví hráči. Frakce Albion a Togawa vyslaly své expediční sbory, aby ani ony nepřišly zkrátka a získaly svůj podíl a vliv na uzavřené Továrně. Invaze z dálek je nachystána, pojďme na ní!

Recenze na základní hru Scythe je zde.

 

Albi nám v listopadu přineslo na trh rozšíření ke své letošní strategické pecce Scythe s názvem Invaze z dálek, díky němuž si můžete užít hru až v 7 hráčích (což ovšem natahuje už tak docela dlouhou dobu hraní) nebo jen vyzkoušet dvě nové frakce, které přináší. Ty se jmenují Albion a Togawa a každý z nich obnáší rozdílný styl hraní.

 

Komponenty

V krabičce, které opět vévodí úžasná ilustrace Jakuba Rozalskiho najdete kromě pravidel, která vysvětlují hraní nových národů, tak přinášejí lehkou úpravu pravidel, pokud hrajete ve více hráčích. Nalezneme zde 6 nových karet automy pro hru jednoho hráče, nové kartonové tokeny a mince, ale hlavně 2 nové frakční desky, 2 nové desky hráče (jejich ilustrace jsou opravdu jedny z nejpovedenějších v celém Scythu), dřevěné komponenty v zelené a fialové barvě a samozřejmě i figurky hráčů a nové mechy.

 

Jak se hraje?

Rozšíření přináší do Scythu při zachování klasických herních principů svěží vítr v podobě nových frakcí (jejich startovní pozice jsou už na původním herním plánu). Ty jsou odlišné od těch v základní hře a každá má svá specifika.

V první řadě zde máme hrdý Albion. Frakci, jejíž inspirací je zcela jasně Velká Británie/Anglie, a kterou reprezentuje Connor a jeho divočák Max. Zvláštností frakce je hlavně dovednost Propaganda, kdy na konci hry se území s vlajkou Albionu počítají jako body navíc. Je tak reprezentována snaha o zisk nových území po mnoha letech izolace na domovských ostrovech.

Druhou novou stranu konfliktu je klan Togawa. Japonskem inspirovaná frakce, jejíž představitelka Akiko je spolu se svou opicí Džiro hnána touhou najít svého bratra, který se před lety ztratil při cestě do Továrny (a kterého nejspíš drží rusvětský svaz – prostě SSSR bude vždycky ta „zlá“ strana!).  Togawa buď východní Evropu ovládne nebo jí zničí, nic mezitím, což ve hře reprezentují pasti, které můžete po pohybu postavy Akiko umístit a znepříjemnit tak soupeřům jejich počínání a taktiku.

Změny starých pravidel jsou spíš kosmetického rázu (a to hlavně proto, že některé schopnosti nevyužijete ve více hráčích) a zkušení hráči se tak neztratí. Rozhodně bych ale nedoporučil nové frakce nováčkům, protože je dobré mít něco nahráno a vědět jakou cestou se chcete vydat k vítězství.

 

Jaké je?

I když obecně nejsou rozšíření her u nás příliš úspěšná, Albi se přesto rozhodlo Invazi z dálek vydat a dobře udělalo. Nemusíte hrát zrovna v sedmi hráčích, ale i tak si nové frakce jistě užijete. Hraní za ně je jiné a přináší svěží vítr a zajímavé novinky do již tak skvělé hry, jakou Scythe je. Pokud se vám základní hra líbí, není o čem přemýšlet a rozšíření musíte mít a zkompletovat tak celou hru. Nezbývá než doufat, že o rozšíření bude zájem a my se tak budeme moci těšit i na druhé rozšíření s názvem The Wind Gambit. Už u původní hry jsem měl dvě výtky, kdy obě z nich stále platí – herní doba už tak dost dlouhé hry se ještě prodlužuje a závislost na této strategické bombě se stále prohlubuje. Takže vzhůru do dalších bojů, Továrna čeká!

 

P.S. Zkoušeli jsme hru v sedmi hráčích a je to skutečně „masakr“, ale doporučuji si na to zakoupit rozšířený herní plán, protože prostoru na původním není tolik a někdy jsme se vešli jen tak tak.

P.P.S. Kromě rozšířené hrací desky si u Albi můžete pořídit i kovové mince, a to je teprve bomba!

 

Podívejte se přímo u Albi!

 

Autor: Jamey Stegmaier a Jakub Rozalski (těžko ho vynechat)

Vydavatel: Albi

Počet hráčů: 1-7

Věk: 14+ 

Herní doba: 90-140 min (ale klidně i víc, záleží na zkušenosti)

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři