Sejmi jednorožce

Hry recenze

Krásní, ladní mystičtí tvorové - jednorožci. Ušlechtilí, chránění, vzácní. Tak na tohle rovnou zapomeňte, protože se jedná o přemnožené příšery a je třeba Sejmout jednorožce!

V roce 2017 se na serveru Kickstarter objevil zajímavý projekt. Nebo spíš trochu šílený, bláznivě růžový a kreslený projekt s názvem Kill the Unicorns. A protože hráči deskovek jsou taky tak trochu ujetá banda, byla hra nejen rychle zafinancována, ale nakonec dokonce vybrala rovnou 30x víc, než byla požadovaná částka. A jak už to bývá u podobně úspěšných projektů, našla si hra cestu i na český trh, a to díky vydavatelství Albi a pod názvem Sejmi jednorožce.

Sejmi jednorožce má hned trojici francouzských autorů Cyril Besnard, Loic Chorvot a Alain Fondrille. Jejich výtvor je pro 3-6 hráčů od 10 let a herní doba se pohybuje okolo 30 min na partii. Úkol hry je zcela jednoduchý - během čtyř kol pochytat co nejvíc jednorožců ve správných kombinacích a prodat je trpaslíkům k vaření. A taky zaškodit všem ostatním. No a samozřejmě na konci hry získat co nejvíc bodů k vítězství.

 

Pod růžovým víkem

Už od prvního pohledu na krabici musí být všem jasné, že se hra absolutně nebere vážně. Primárně růžový čtvercový box, který zdobí barevné ilustrace „krys“ s rohy obsahuje v podstatě jen tři věci - pravidla, karty a žetony. 

Pravidla jsou poměrně krátká, také hodně barevná, ale přehledně a srozumitelně napsaná. Navíc je v nich na každou situaci názorný příklad a ani nováčci s nimi nebudou mít problém.

Karet je v boxu celých 142, rozdělených do několika kategorií - jednorožci a počáteční jednorožci, karty lovu, karty postav, léček a černého trhu. Společným jmenovatelem je výstřední odlehčená grafika z dílny Leviho Prewitta. Všechny karty jsou také velmi hezky udělané a kvalitní, což je dobře, protože sehnat čtvercové obaly není žádný zázrak.

Poslední věcí je hromádka klasických kartonových žetonů, bez kterých se většina her zkrátka neobejde. A pokud vás napadlo, že žeton prvního hráče by mohl obsahovat hlavu jednorožce, tak máte pravdu - ufiklá hlava je tu.

Hned grafické zpracování je zásadní prvek, díky kterému se vám hra buď bude nebo nebude líbit. Buď přijmete střelenou odlehčenou a notně barevnou grafiku nebo vás naopak neosloví a nebude si hru chtít ani vyzkoušet. Nic mezitím. Zkrátka ujetá stylizace prostě každému nesedne. Ostatně ujetá ale není jen grafika, ale celá hra.

 

Lovíme a prodáváme

Jak na lov jednorožců? Inu jsou to pěkné potvory, a proto je nutná pořádná příprava. Každý hráč se tedy musí předně převtělit do jednoho z šestice lovců a vzít si jeho balíček karet lovu. Jsou to ale též potvory úskočné (a vaši protivníci též), proto musíte připravit i svou zásobu karet léček. Nakonec se vyskládají lovení hajzlíci… tedy pardon, jednorožci a vytvoří se slavný černý trh trpaslíků. Zkrátka někdo vás oškubat o prašule musí i ve fantasy světě. A vážení lovci, vzhůru na hon!

Celý hon, vážení, probíhá ve čtyřech kolech, rozdělených do čtveřice fází a v každém kole se loví čtyři jednorožci. Hodně čtyřek, že? 

Každopádně každý kolo - respektive jeden hon - se skládá z následujících částí:

1. Kujme pikle - hráči si doberou dvě karty léčky a jednu umístí k jednorožci v nabídce dle svého výběru

2. Našlapuj jak rys - hlavní část lovu. Hráči postupně loví jednorožce od prvního po posledního, přičemž úspěch či neúspěch určuje součet hodnot zahraných karet lovu z ruky. Každého jednorožce může ulovit jen jeden hráč, ale zároveň je přeci jen počet karet lovu každého hráč v každém kole omezen na 8 a je tedy třeba vážit, zda lovit a kolik karet investovat.

3. Okamžik pravdy - v této části hráči odhalí své zahrané karty lovu, určí se úspěšný lovec a následně je ještě vyhodnocena případná karta léčky u loveného zvířete. 2. a 3. fáze se opakují, dokud jsou jednorožci v nabídce.

4. Černý trh - v této části mají lovci možnost využít speciální schopnosti dostupné v nabídce - cukrovou vatu a podobné pouťové pochutiny a šprými.

Jakmile proběhne v tomto sledu čtveřice kol, je čas na finální součet bodů a určení vítězného lovce, který si bude moci pochutnat na té nejlepší paštice z jednorožců. Body se počítají za jednotlivé ulovené karty, barevné sety, bonusové žetony či za karty léček - ať už body kladné či naopak záporné.

Pokud chcete ve hře větší výzvu, můžete využít pravidlo o tajném zahazování karet lícem dolů, což přináší do partie větší napětí a nejistotu.

Existuje i naopak jednodušší varianta, při které se vyřadí léčky a schopnosti postav. Upřímně ale tuhle variantu vynechte, nemá ten správný lovecký „říz“.

 

Dobrý lov?

Sejmi jednorožce je zajímavá hra. Tématem a vizuálem na první pohled asi zaujme hlavně mladší hráče a starší jí přejdou pohledem. Jenže opak je pravdou, protože tahle hra rozhodně pro děti určená není, protože obsahuje velké množství ujetosti, nekorektního a černého humoru a zkrátka je to typická párty hra pro starší.

Ve hře je poměrně silný konflikt. A ten dále ještě stoupá se zvyšujícím se počtem hráčů. Lov je suverénně nejlepší v plném počtu, kdy vynikne přetahované o každého jednorožce v nabídce a o vzájemné škození, jakož i salvy smíchu rozhodně není nouze.

Příjemným a povedeným zpestřením jsou karty léček, kdy nikdy nevíte, co na vás čeká a i vytoužený a pracně ulovený jednorožec, nemusí zrovna potěšit. 

U nás hra bodovala i svou vizuální stránkou. Odlehčená kreslená grafika ke hře sedí. Samozřejmě je to ale velmi subjektivní a nemusí sedět každému.

Sejmi jednorožce není žádný strategický opus. Není to žádná složitá hra na hodiny, u které si budete vařit mozek a lámat hlavu. Ba ne. Jedná se o odlehčený titul, který si za cíl bere pobavit, ale to se mu víc než dobře daří. Hra skvěle funguje, je plná překvapení, dohadování a legrace. Ideálně si na ní sežeňte plný počet spoluhráčů, protože pak lov jednorožců vyniká ještě o stupeň výš.

 

Koupit se slevou u Albi!

 

Sejmi jednorožce

Autoři: Cyril Besnard, Loic Chorvot a Alain Fondrille

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 3-6

Věk: 10+

Herní doba: 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři