Settlers: Zrod impéria

Hry recenze

Settleři aneb pojďme si z karet vybudovat vlastní říši a ostatní zadupat do prachu historie.

Ne každý den se povede uvést na trh hru, která i po pár letech neztrácí nic ze svého lesku a je stále stejně populární, nicméně jednou z takových her je nesporně Settlers: Zrod impéria, kteroužto karetní hru na náš trh přinesly RexHry již v roce 2015. A nemají na to vliv jen stále vycházející rozšíření, ale hlavně skvělá hratelnost a přístupnost. Nevěříte?

Settlers: Zrod Impéria je středně dlouhou (cca 60 min na partii) karetní hrou, určenou pro 2 až 4 vládce světových impérií ve věku 10 a více let, za níž stojí Ignacy Trzewiczek. Tenhle známý polský autor, který stojí např. za u nás vydaným Robinsonem, využil svých zkušeností ze hry 51st State, jejíž koncept je se Settlery velmi podobný, ale tentokrát ho dotáhl takřka k dokonalosti. Cílem každého hráče je postupně vybudovat z karet budov svou říši, využít jejich akce a reakce a získat jejich kombinací co nejvíce bodů. Jedná se tedy o klasický engine building, kdy hráči postupně nabalují svou „sněhovou kouli“ a musí co nejvhodněji vše zkombinovat pro zisk maximálního počtu bodů a výhody proti soupeřům a tím zvítězit.

 

Komponenty

Čtvercová krabice vás hned na první pohled jistě zaujme výrazným, barevným a líbivým vizuálním zpracováním, kterému vévodí pitoreskně vyvedený osadník se psem. Ostatně líbivá grafika prostupuje nejen karty a komponenty, ale celou samotnou krabici na hru. Hned druhá věc, která vás jistě překvapí, je váha hry, protože kdo čeká jen pár karet, bude rozhodně překvapen. Hned po otevření na vás čekají pravidla, kterou jsou ve stejném formátu jako krabice a upřímně mi to dost vadilo. Klasika v podobě počítadla bodů, ukazatelů frakcí, žetonu prvního hráče atd. asi netřeba ani zmiňovat. Za vyzdvihnutí stojí jejich grafika (ano, tohle ještě uslyšíte mnohokrát). Dřevěné komponenty, kterých není málo, představují jednotlivé suroviny, používané ke stavbě budov nebo jejich využití – dřevo, kámen, jídlo, lidské zdroje (ano, pověstní růžoví metolové). Zdroje doplňují kartonové žetony symbolizující mince, boření, štíty pro obranu a žetony násobení. V základní hře naleznete 4 jedinečné a odlišné národy. Každý se hraje jinak, ale o tom až dále. Jednotlivé říše/frakce/národy mají svou herní desku, která představuje základ vašeho království, a na kterou budete shromažďovat všechny své žetony a suroviny a kolem které budete budovat své budovy. A tady už se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu – kartám. Těch je ve hře 226 a dělí se do tří skupin – útočné, frakční a běžné. Útočné karty, využijete pouze v sólo variantě. 30 karet frakce, které jsou zcela jedinečné po každý národ, barevně a graficky rozlišené. 84 karet běžných, které jsou všem společné a zpravidla jsou slabší, než karty frakční, ale zase univerzálnější. Toto vás tedy po otevření čeká, ale pojďme se podívat na samotné hraní.

 

Jak se hraje

Pravidla hry v základu nejsou nijak složitá, ale pro její dobré zvládnutí budete přeci jen muset nějaký čas investovat a hlavně budete muset chtě nechtě přemýšlet (nehrajete přece Člověče, nezlob se!). Po nachystání všech univerzálních věcí jako desky bodů, běžných karet a zásoby surovin a žetonů si každý z hráčů vybere jednu z frakcí (nebo je lze vylosovat náhodně) a vezme si její balíček frakčních karet (který zamíchá a položí před sebe), frakční desku a startovní suroviny. Následně si ještě každý hráč vezme dvě běžné a dvě frakční karty a můžeme začít. Vlastně ne! Ještě musíme vybrat prvního hráče. Hra se následně hraje přesně na 5 kol, které se dělí do 4 jednoduchých fází:

- rozhled, kdy hráči získají nové karty do ruky – frakční se jednoduše doberou, ale běžné se draftují, takže máte vždy na výběr z několika možností. Karty se dělí podle svého dopadu na hru do 3 skupin - produkce, trvalé vlastnosti a akce, které je třeba nejprve aktivovat zaplacením jejich ceny.

- produkce, kdy každý dostane všechny suroviny a žetony, které určuje jeho deska hráče či karty

- fáze akcí, při které se hráči postupně střídají a staví budovy (vynášejí karty), využívají vlastnosti karet (budov ve svém impériu), boří a budují, uzavírají dohody s kartami (možnost využitíí nehodící se karty k lepší produkci), zkrátka nejdůležitější a nejdelší část každého kola

- úklid, aneb likvidace přebytečných surovin, mincí, žetonů atd. (v posledním kole se vynechává)

A to je v podstatě vše! Samozřejmě, takhle jednoduché to není a v akční fázi máte postupně na výběr větší množství možností, akce se nabalují, spouští reakce, máte stále co dělat a musíte více a více přemýšlet nad každým tahem jak se vaše impérium plní. Na konci pátého kola dojde k závěrečnému počítání vítězných bodů za karty budov ve vaší říši (1 VB za běžné, 2 VB za frakční) a kdo má nejvíc, logicky vítězí.

Kromě toho je třeba zmínit, že vzhledem k množství rozšíření si hráči mohou v budoucnu své frakční balíčky i upravovat a hra je tak obohacena i o jakousi verzi deckbuildingu, jehož princip je vysvětlen v pravidlech. Zároveň hra nabízí i různé upravené varianty včetně sólo verze, ale těmi vás nechci zatěžovat, protože tohle není detailní vysvětlení pravidel, ale jen krátké seznámení, ať víte o co jde. 

 

Jaká je?

Zkrátka výborná. Ale to vám asi nestačí, že? Settleři jsou skvělá karetní hra o budování vlastního impéria, jeho postupného vylepšování a nabalování a nabalování, kdy v prvním kole uděláte pár věci a za chvíli máte odehráno, ale v kole pátém už vám vše zabere podstatně více času a vaše mozkové závity se pěkně zavaří, abyste vydolovali maximum bodů a předběhli soupeře. Dobré rozmyšlení nad kartami, jejich využitím, ale i dobrý managmentu zdrojů, to je to, na čem hra od začátku do konce stojí a co potěší srdce každého stratéga. Zároveň je ale hra skvěle přístupná a v jádru jednoduchá pro všechny a prakticky každého nadchne, takže jí můžete hrát jak s rodinou, tak s kamarády. Ano, někomu může vadit prvek náhody v podobě karet, protože ty, jak už to tak bývá, chodí, jak se jim zachce a může se snadno stát, že vám to zkrátka nepřijde a vy se zaseknete s minimem možností. Druhým neduhem může pro někoho být minimální interakce, protože každý si tak trochu hraje na svém písečku. Je tu sice prvek boření, ale na ten nemusí zákonitě dojít a klidně může dojít prakticky k simultánní sólo hře (ale zase nepočítejte s formou ala Agricola). Rozmezí počtu hráčů 2-4 je možná také trochu zavádějící, protože nebudeme si nic nalhávat, národy jsou sice 4, ale čekání na tah se diametrálně prodlužuje s každým dalším hráčem a zvlášť v závěrečných kolech může být pro někoho takové čekání dost otravné. I přes tohle jsem si Settlery zamiloval. To jak vám pod rukama roste vaše království, budovy se umně doplňují, získáváte stále víc a víc a jen kombinujete stále lepší možnosti je skvělý zážitek. Žádná partie není úplně stejná, karet je spousta a hra se rozhodně nijak rychle neohraje. Národy jsou dostatečně odlišné, strategií je mnoho, možností karetních kombinací ještě více. Ve hře Settlers: Zrod impéria tak dostáváte na stůl strategickou bombu a silně návykovou záležitost, kdy nikdy nezůstanete jen u jedné partie, ale budete chtít víc.

 

Plusy

- variabilní, různé strategie, mnoho možností, v základu obrovské množství karet

- různé národy

- skvěle funguje ve dvou

- silně návykové

- herní doba

- grafické zpracování a herní design

- možnost rozšíření

- funkční a zábavná sólo varianta

Mínusy

- někdy málo interaktivní (pro někoho spíš výhoda)

- občas delší doba čekání na tah

- silné kombo kombinace, které dokážou znechutit

 

P.S. Ke hře již teď existují další dva nové národy – Atlanťané (těm se na konci všechny budovy potopí a jsou tak odkázáni na zisk bodů v průběhu) a Aztékové. Každopádně s oběma opatrně, protože často zaznívá názor, že jsou oba národy přesílené a nevyvážené. Osobn+ jsem je zatím nehrál, ale učitě dám vědět!

P.P.S. Existují i malá rozšíření, které přidávají karty stávajícím národům a točí se kolem určitého tématu – Síla trojice, Proč se nepřátelit aj. Možností je tedy mnoho!

 

Koupit přímo u REXher na Planetě Her!

 

nebo více info na stránkách REXhry.cz

 

Settlers: Zrod Impéria

Autor: Ignacy Trzewiczek

Vydavatel: REXhry

Počet hráčů: 2-4

Věk: 10+

Herní doba: okolo 60 min

Pořadí na BGG: 138. Celkově, 119. strategická

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři