Co má společného papoušek a nosorožec? Prase a žirafa? Nebo třeba kůň a liška? Jsou to savci? Nebo mají 4 nohy? O větších či menších podobnostech je dvojice přídavků série Similo od Albi.
Ne vždy má člověk chuť a v dnešní době hlavně čas a spoluhráče na velké deskovky. Samozřejmě je strašně fajn rozložit na stůj příběhový Tainted Grail a proplétat se hutným fantasy příběhem nebo velet armádám mechů v Scythu a těžit suroviny v alternativní historii, ale to chce dost času. A taky náladu. A prostor. A hodně obtížně si tyhle velikány vezmete sebou třeba na dovolenou a sbalíte je do batohu. Vždy se vyplatí mít po ruce nějaké ty menší karetní rychlovky a fillery, které pobaví. Které „otočíte“ za pár minut a klidně si dáte víc partií. A přesně mezi takové hry Similo od Albi. Tahle osvědčená řada dostala nedávno dvojici doplnění - Zvířata a Safari - to jsou sice taky zvířata, ale exotická, chápete, ne?
Jedním z autorů celé série hry je u nás známý Hjalmar Hach, stojící kromě předchozí trojice her Similo i za roll and write hrami Railroad Ink. Na designu spolupracovali ještě Pierluca Zizzi a Martino Chiacchiera. Tyhle rychlé karetky se skládají ze 30 karet a zahrajete si je už ve dvou hráčích (maximum je pak v podstatě nekonečné) s věkovým doporučením 7+ a herní dobou pohybující okolo10 až 20 minut. Úkolem je vždy uhádnout náhodně vylosované zvířátko na základě nápověd jednoho z hráčů. Pojďme ale postupně.
Obsah obou krabiček je stejný (ne doslova samozřejmě) a naleznete v nich 30 karet a krátká, stručná a přehledná pravidla. Jen je stále škoda, že hry u nás vyšly v obyčejných papírových obalech a ne jako v zahraničí v pevném plastu, který by byl mnohem lepší na přenášení a víc by vydržel třeba cestování a neustálé přenášení, ke kterým hry přímo svými rozměry vybízí. Jediným zásadním rozdílem obou verzí je, kromě barevného schématu obalu, složení karet - na jedné straně jsou karty zvířat nám blízkých, na straně druhé zástupci exotických říší.
Celý princip hry je velmi jednoduchý. Ať už je počet hráčů jakýkoliv, jeden se vždy ujme role napovídače. Právě tento hráč zamíchá všechny karty a vezme vrchní z balíčku. Na tu se tajně podívá a tato karta bude tou tajnou, hádanou. Následně napovídač vezme dalších 11 karet a všechny (včetně hádané) zamíchá a vyloží je na stůl v mřížce 3x4. Jako poslední si vezme do ruky dalších 5 karet, které budou tvořit nápovědu a hra může začít. Zbytek hráčů bude hádat a určovat, kterou postavu napovídač na počátku vylosoval.
Napovídač vždy vezme jednu kartu nápovědy ze své ruky a vyloží jí před sebe buď svisle - to v případě, že daná karta má něco společného s hádanou kartou - nebo naopak vodorovně - to naopak znamená, že se vyložená a hádaná nějakým způsobem liší. Hraje se na pět kol a v každém kole musí hádající tým na základě nápovědy odstranit vždy o jednu postavu z nabídky navíc - tedy v prvním kole jednu, ve druhém dvě a tak dále, dokud nezůstanou v posledním kole uprostřed pouze dvě karty, z nichž by měli hádači na základě všech nápověd určit správnou tajnou kartu a společně vyhrát. Ale pozor, pokud se náhodou stane, že hráči v průběhu partie omylem odstraní tajnou kartu z nabídky, všichni okamžitě prohrávají, tedy včetně napovídače. Tak či tak, prohra není žádná katastrofa a není nic snazšího než balíček karet zamíchat a vrhnout se na další rychlou partii.
Obě dvě varianty hry lze mezi sebou velmi jednoduše kombinovat. Jeden balíček využijete pro tajnou postavu a vytvoření „nabídky“, druhý naopak pro nápovědu. Hra tak získává zajímavé zpestření, ale také je o trochu těžší, když musí napovídač vymyslet, jak spolu souvisí (a nebonaopak nesouvisí) třeba takové prase a třeba tukan, aby si to náhodou hádači špatně nevyložili. Kombinace obou variant je každopádně mnohem jednodušší, intuitivnější a přístupnější, než v předchozích variantách hry.
Similo je povedený koncept her, který balancuje někde na hraně rodinných her a párty her. Názorově se můžeme lišit, ale osobně jsem vyzkoušel Similo jak na rodinné hraní, tak na skupinu hráčů a fungovala pokaždé výborně. A to z několika velmi jednoduchý důvodů - rychlé, zábavné, jednoduché, ale vůbec ne hloupé nebo primitivní.
Rychlost - partii hry připravíte a odehrajete doslova za pár minut. Žádné dlouhé přípravy a zbytečná paralýza (tedy většinou), pět kol uteče velmi rychle a vy se můžete vrhnout do dalšího veselého hádání a napovídání. A taky si hned vyměnit role, ať sami zjistíte, že není tak snadné napovídat, když vaši spoluhráči nejsou vůbec na stejné vlně a jejich odhad se s vaším shoduje asi jako názor na krupicovou kaši, tedy nulově.
Zábava - tohle je samozřejmě vždy absolutně subjektivní bod každé hry a někomu může prosté odstraňování karet ze stolu z pár nápověd připadat hloupé a nezáživné, ale my jsme se bavili a bavili se zatím všichni, komu jsem Similo ukázal a je jedno v jaké podobě.
Jednoduchost - i kdyby si každý pravidla přečetl sám, zabere to i s následnou přípravou asi 10 minut a přesně v tom je jedna z velmi silných stránek hry. Naučíte jí doslova kohokoliv během pár minut, ať už hráče, nehráče, babičku nebo mladší sourozence či děti co se nudí doma mimo školu nebo partu kamarádů, co jim došel šnaps.
Navíc hra, ač pravidlově i herně jednoduchá, není rozhodně nijak hloupá nebo primitivní a má své kouzlo. Navíc poskytuje zajímavý edukativní prvek, protože každá karta obsahuje krátký popisek.
Posledním plusem hry pro mě je grafika. Kreslený a barevný styl karet se podle mě povedl a hru pěkně zpestřuje. Navíc i barvy mohou hrát roli při hádání a je tedy dobré vše neustále sledovat.
Zkrátka Similo je povedená záležitost, kterou si můžete užít během mnoha příležitostí - ať už jako filler s hráči, na cestách a dovolených nebo v rodinném kruhu s nehráči. Jedinou drobnou vadou na kráse pro mě zůstává „pouze“ papírový obal hry, ale to je skutečně jen kosmetická záležitost a na hru samotnou to nemá absolutně žádný vliv. Zařazení zvířecích variant je pro mě největším plusem novinek, díky které se hry stali ještě přístupnější, a to hlavně pro mladší publikum, které mnohem raději hledá roztomilá zvířátka, než historické postavy.
Similo - Zvířata, Safari
Autoři: Hjalmar Hach, Pierluca Zizzi a Martino Chiacchiera
Vydavatelství: Albi
Rok vydání: 2021
Počet hráčů: 2 a víc
Věk: 7+
Herní doba: 10-20 min
Autor: Adam Vondra Vondris