Slon přes palubu

Hry recenze

Štěstěna je vrtkavá stejně jako prkno nad mořskou hladinou na pirátské lodi. Přitom je ale poklad kapitána Žirafáka tak lákavý! Máte odvahu riskovat?

Komáří hody, Jurská sváča, Jurská véča a teď i Slon přes palubu – co mají tyhle čtyři hry společného? Kromě původního vydavatelství The Flying Games i české vydavatelství Mindok a zároveň i jeden z herních komponent – sadu pěkných velkých herních figurek, ať už se jedná o komáry a chameleony, dinosaury nebo čtveřici sloních pirátů v poslední jmenované. A také se jedná veskrze o hry cílící na mladší publikum, které si ale mohou zahrát i mnohem starší hráči. Takže pojďme prozkoumat můstky pirátské kocábky.

Slon přes palubu je přístupná push your luck rodinná hra Floriana Sirieixe a Benoit Turpina pro 2-4 hráče s věkovou hranicí 5+ a herní dobou pohybující se okolo 15-20 min na jednu partii. Každý z hráčů představuje jednoho ze sloních pirátů, kteří mají zálusk na kapitánův zlatý poklad v podpalubí. Všichni sice chtějí svou porci zlata, ale jen někomu se vyplatí risk v podobě otáčení karet – aneb zůstaňte stát déle, než vaši soupeři spadnou do zpěněných mořských vln.

Tahle hra má docela speciální zpracování. Už krabice je totiž docela zásadní herní komponenta, a to deska představující palubu lodi se čtyřmi výřezy na magnety, do kterých při hře připevníte „prkna“, po kterých vaši piráti/sloni postupují. A ti jsou druhou dominantou hry, představovanou čtveřicí pěkně udělaných malovaných figurek slonů v pirátském převleku z měkčího plastu. K tomu najdete v boxu takřka 50 karet pokladů, žetony závaží a jednu desku mola. Vše je pěkně udělané, dosti barevné, tak aby všechny komponenty hned na první pohled zaujaly i mladší hráče u stolu. No a při rozložení vlastně hra na první pohled zaujme i mnohem starší hráče, protože vypadá notně jinak, než „klasické“ deskovky s běžnou herní deskou a rozloženými komponenty.

Setup totiž probíhá otočením krabice dnem vzhůru (pirátská loď), připevněním čtveřice magnetických prken (případně méně dle počtu hráčů) a vytvořením zásoby karet u desky mola a žetonů závaží. Každý hráč si vybere jednu barvu sloníka a položí ho na první pole prkna. A může se hrát.

Jeden z hráčů vždy otáčí karty. Pěkně po jedné z vrchu balíčku. To může opakovat do doby, než otočí dvě stejné karty nebo dokud nechce své riskování skončit. A proč to? Inu podle počtu otočených karet přidá ostatním na jejich prkna závaží, která je postupně směřují do hlubin. Pokud by snad hráč riskoval příliš a otočil dvě stejné karty, jeho tah končí a on musí svého piráta posunout o jedno pole.

Takto hra probíhá až do doby, než jeden z hráčů „vyčerpá“ své štěstí a i s prknem spadne hezky přes palubu. Buď se ostatní označí za vítěze a poraženému se vysmějí nebo mohou pokračovat, dokud nezůstane jen jeden z nich.

 

Dojmy

Nebudeme si nic nalhávat, ale Slon přes palubu je prostě jednoduchá, primárně dětská hra, která je zaměřena na push your luck mechanismus, a která může u dospělých fungovat čistě jako picí zábava. Není ničím víc, ale ani méně. Zároveň u dětí platí, že cílová skupina jsou ti menší hráči (4+) a starší, zvláště ty kteří jsou zvyklí hrát deskovky, zvlášť nenadchne.

Základní princip hry je velmi jednoduchý a přístupný, mechanismus štěstí je osekaný na úplný základ, ale funguje pěkně. Karet je 49, každá 7x, takže víte, že pokud chcete hrát trochu na jistotu, musíte otočit 2-3 karty, v případě 6-7 je risk opravdu velký. Ale mladší hráče napětí baví a díky rychlosti partie je ani tolik nemrzí, že jim sloník spadne dolů a můžete si hned dát další kolo.

Edukativní prvek v podobě potřeby riskování, odhadování a náhody, ale i jistého balancu při přidávání závaží a posunu sloníků je také pěkný.

Samozřejmě se jedná o hru škodící – zkrátka chcete poslat ostatním figurky přes palubu a vyhrát. S tím souvisí i menší neduh, kdy ne všechny děti přijímají porážky a vyřazení zrovna lehce.

Slon přes palubu je ale i přesto příjemná, rodinně dětská hra, kterou možná dětem občas ukradnete na příležitostně delší večery s lahvinkou táhnoucí se do pozdních nočních hodin. Tak hola hej piráti!

 

Hru můžete koupit třeba na TLAMA games zde!

 

Slon přes palubu

Autoři: Florian Sirieix, Benoit Turpin

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-4

Věk: 5+

Herní doba: 15-20 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři