Souboj Vombatů

Hry recenze

Hodní, zlí a proradní. Vombati ukazují všechny stránky, když staví a boří své věže v nové párty hře.

Vombat. Roztomilý, do šediva zbarvený vačnatec z daleké Austrálie, který před nedávnou dobou pobláznil třeba návštěvníky Zoo Praha. Takový chlupatý malý medvídek, který není medvídkem, a který se vyznačuje jednou specifickou vlastností – kadí kostičky. Doslova kostkové bobky. No a právě vombati a jejich trus jsou hlavními hrdiny nové šílené párty hry od tvůrců populárních Výbušných koťátek a všech jejich explodujících pokračování, odnoží a verzí. A stejně jako koťátka, i nové Vombaty na trh přináší vydavatelství ADC Blackfire.

Souboj vombatů je hra o skrytých rolích a šíleném stavění a shazování věží pro 3-6 hráčů s věkovým doporučením 7+ a herní dobou okolo 15 min na partii. Stojí za ní dvojice Cory O´Brien a Elan Lee. Hráči se rozdělí do týmů, kdy hodní staví, zlý boří a všichni se (snad) baví.

Možná vás překvapí, že tahle hra, která ve všech ohledech volá „párty“ přichází v poměrně velké krabici. A přitom pod víkem je jen pár komponent. Je to ale způsobeno zejména dvěma věcmi. Jednak přehledným plastovým insertem, do kterého se ukládají všechny plastové dílky věží a karty, ale také tím že se při hře využívá víko krabice, ze kterého hráči vybírají dílky na stavění. Díky tomu je ale nutné uznat, že je krabice kvalitní a dostatečně pevná. Pod víkem pak najdete jednoduchá (fakt jednodušší už to být nemůže) pravidla, pár karet rolí (hodní, zlí, zmatení a speciální vombati) a karty nápovědní, a také sady plastových dílků věží a podstavců. Docela zajímavé je barevné schéma hry, které míchá šedou s pastelově červenou/růžovou a zelenou, díky čemuž hru nepřehlédnete. Produkčně je hra bez problému. Ostatně není toho moc a hlavní roli zabírají plastové komponenty, které jsou tak akorát velké a dobře udělané. Protože máte šest pater věží, tak s orientací vám pomohou výstupky na bocích, které identifikují velikost.

Z herní stránky nečekejte žádné složitosti. Do krabice se připraví všechny dílky věží a plastové základny. Každý hráč obdrží tajně jednu z rolí a přehledovou a časovač se nastaví na 90 sekund. Navíc se připraví jednoduchá bodová stupnice. Na začátek doporučuji dvě věci. Jednak hrát jen se základními kartami vombatů v kombinaci jeden zlý a zbytek hodní. A také si ideálně vyzkoušet stavění jen tak. Jakmile jste každopádně připraveni, první kolo může začít.

Že něco nesedí a přijde vám to až moc snadné? Tak prosím, teď to hlavní. Než se začne stavět/bořit, všichni hráči zavřou oči a zakryjí si je jednou rukou. Hra tedy probíhá po slepu a jen jednou rukou! Jakmile se spustí čas, hodní vombati u stolu se snaží postavit trojici šestidílných věží, zatímco zlý vombat se jim v tom snaží všemožně zabránit – dává špatné rady, mění dílky, schovává je… zkrátka dělá vše pro neúspěch. Po vypršení času se udělí body – 2 body pro hodné za všechny postavené věže, 1 bod za dvě úspěšně dokončené, 1 bod pro zlého pokud nejsou postaveny aspoň dvě a 2 body pokud není postaveno nic. Poté nastává hlasování. Všichni hráči debatují o tom, kdo mezi nimi je „zrádce“ a snaží se ho za pomoci všelidového hlasování vyloučit ze svého středu. Na koho ukáže většina, ten vypadává a dál nehraje, ale svou roli neodhalí. Souboj totiž pokračuje dál, dokud jeden z týmů nenahraje 3 body. Maximálně tedy 5 kol – no do těch deklarovaných 15 min máte hotovo.

Pokud chcete hru proměnit, jsou k dispozici už výše zmíněné zvláštní role. Ty mění možnosti vombatů. Zmatený vombat např. hraje nejprve za hodné, ale po zisku 2 bodů konvertuje do opačného týmu. Potřebný zase nemůže brát dílky přímo z krabice, sebejistý z věží a štědrý na věže. Do hry tak vstupuje ještě větší prvek interakce a větší míra šílenosti a potřebné správné kooperace.

 

Vombati pro všechny aneb jaká je?

Tohle je prostě ztřeštěná párty hra ve všech ohledech. Zkrátka musíte přijmout fakt, že se jedná o jednoduchou zábavu, kterou si zpestříte buď volné hraní s kamarády nebo třeba s dětmi, ale nečekejte nic moc hluboce přemýšlivého nebo zásadně sofistikovaného. Cílem hry je pobavit, zasmát se a nic víc.

Zapomeňte na téma. Mohl by to být třeba souboj akvarijních rybiček a vyšlo by to na stejno. Byť ilustrace roztomilých vombatů jsou líbivé a hra jako celek vypadá dobře. Zpracování zaslouží pochvalu. Navíc, a je to skoro s podivem, díky zpracování jsem si asi hru užil nejvíc s menšími dětmi, které se vyřádily v rozvoji stavění věží a poznávání dílků. Starším hráčům hra také posloužila, ale spíš s postupujícím večerem a nějakou tou lahvinkou.

Čím více hráčů tím větší chaos kolem stolu vzniká. Hra sice není rozměrově malá, ale v šesti už to místo rychle dochází a subjektivně má zlý vombat mnohonásobně větší šanci uspět. Ale třeba je to jen můj špatný pocit podložený špatně hrající skupinkou.

Na druhou stranu, tady vám o výsledek až tak nejde. Spíš jde o tu zábavu během hry a během odhalování a osočování ostatních, a to kdo nahraje ty tři body je úplně jedno.

Párty hry, a navíc takového hodně odlehčeného stylu jako jsou Vombati nebo předchozí Výbušná koťátku, tu nemáme často. Spíš skoro vůbec. Po vyzkoušení ale musím říct, že se jedná o úsměvnou, veselou a ano, i dosti ztřeštěnou hru plnou stavění, škození, lhaní a přetvářky, která ovšem kupodivu funguje ve všech skupinách hráčů. Navíc díky své jednoduchosti jí klidně můžete dát i dětem a ani nemusíte hrát s nimi. No a navíc mám rád vombaty, takže pro mě jasná volba a doporučení, pokud hledáte něco nenáročného pro volné večery s přáteli, pro zabavení dětí na deskoherních akcích nebo prostě jen rychlý filler na pár minut, než ostatní dohrají větší hry.

 

Hru můžete koupit třeba u Cechu hráčů zde!

 

Souboj Vombatů

Autoři: Cory O´Brien a Elan Lee

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 3-6 

Věk: 7+

Herní doba: 15 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři