Splendor Marvel

Hry recenze

Kdo jako první sestaví Rukavici nekonečna a úspěšně zkrotí její sílu? Na to možná naleznete v nové verzi úspěšné hry Splendor s tématem Marvelu.

Pokud jste nikdy neslyšeli o Splendoru, buď jste absolutně zaspali nebo naskočili do deskovek až v posledních pár letech. V době svého vydání se totiž jednalo o velmi úspěšný titul, který sbíral ocenění, ale i chválu ze strany hráčů. Jednoduchá kombinační hra, kterou se naučil prakticky každý, ale přitom nabízela spoustu možností, variabilitu a skvělou hratelnost. Ostatně ze své krásy hra neztratila ani po téměř 7 letech od vydání a stále jí osobně rád používám jako vstupní titul pro nové hráče.

Druhým aktuálním fenoménem je Marvel a jeho komiksový svět. Filmové univerzum spustilo takřka šílenství a postavy jako Iron man, Captain America nebo Thor nejspíš nikdy nebyly populárnější. A není tedy divu, že se tahle značka spojuje i s populárním deskovkovými tituly, jako byla třeba loňská Rukavice nekonečna, která vznikla je předělávka Milostného dopisu. No a nyní se nám Marvel spojil se Splendorem, kdy hru v originále vydalo vydavatelství SpaceCowboys a u nás očekáváně vydavatelství ADC Blackfire. A na to jak spojení dvou značek dopadlo, se podíváme v dnešním článku.

Splendor Marvel je kombinační, poměrně abstraktní hra Marca Andrého pro 2-4 hráče s věkovým doporučením 10 let, ale ze zkušenosti ho zvládnou i mladší, stačí že umějí počítat do 16. Herní doba se pak pohybuje okolo 20-30 min na partii. Úkolem každého hráče je chytře zkompletovat pomocí barevných žetonů a postupným nákupem a výběrem karet Rukavici nekonečna a tím zvítězit.

 

Žetony a karty plné hrdinů

Po otevření krabice, ze které shlíží sám velký Thanos s ikonickou rukavicí na vás čekají jednoduchá pravidla, a také velmi pěkný plastový insert, do které lze všechny komponenty skvěle a přehledně rozdělit, což napomáhá extrémně rychlé přípravě každé partie.

Ostatně ono komponentů ve hře není nijak zvlášť hodně. Jednak jsou to plastové žetony, které připomínají třeba ty pokerové nebo staré pogy. Žetony ve hře reprezentují kameny nekonečna a jsou rozděleny do sedmi barev - pět základních, mezi které patří modrá, žlutá, červená, oranžová a fialová, k nim šedá žolíková a speciální zelená. Žetony jednak parádně vypadají, ale také se s nimi výborně hraje a manipuluje. A dobře se s nimi krátí dlouhá chvíle při čekání na soupeře.

Další na řadě jsou kartónové žetony. Ty reprezentují v první řadě rukavici nekonečna, ale také bonusvý žeton Avangers, přinášející body za ty správné sesbírané karty, a dále ikonická místa jako např. Wakanda, která získá hráč, který jako první splní jejich podmínku.

Poslední co pod víkem najdete je velká sada karet rozdělených do třech kategorií podle jejich ceny a bodů. Každá karta ve hře reprezentuje jednu z ikonických postav světa Marvelu, a můžete tak narazit jak na hrdiny jako Falcon, Iron man či třeba Spider-ham, tak ale i na záporáky jako Kingpin či Hela.

Zpracování hry je po materiální stránce povedené. Insert je skvěle udělaný, což je vždy velké plus. Dokonce se do něj vejdou i obalené karty, což jistě řada hráčů ocení. Žetony kamenů jsou prostě skvělé. A grafická stránka hry stylizovaná do komiksů je jen třešnička na dortu.

 

Sbíráme a kombinujeme

Po herní stránce vyniká hra svou jednoduchostí. Už příprava je velmi snadná, a to i díky zmiňovanému insertu. Vyloží se destička Rukavice nekonečna, žeton Avengers a náhodně dvojice lokací. Dle počtu hráčů se připraví zásoba žetonů. Karty se rozdělí do tří hromádek podle barevného rozdělení rubů - od základních jedničkových, po ty nejsilnější trojkové - jednotlivé balíčky se zamíchají a z každého se vyloží řada 4 karet. Vznikne tedy mřížka 3x4 vyložené karty s dobíracími balíčky po stranách. No a může se hrát. 

Cílem hry je nasbírat do svého týmu hrdiny ve všech barvách, získat zelený kámen a k tomu 16 bodů, čímž sestavíte Rukavici nekonečna a ukončíte hru. Respektive spíš je cílem získat bodů co nejvíc, aby vás někdo na konci nemile nepřekvapil a v posledním kole vás nepřeskočil - hrát se zkrátka musí do posledního tahu. I když většinou kdo hru uzavře, ten i vítězí.

Celá hra probíhá v rychlých tazích, kdy aktivní hráč má vždy jednu z možností:

1. vzít si 3 žetony různé barvy, vyjma zelených a šedých žolíkových

2. vzít si 2 žetony jedné barvy, ale pouze pokud jsou v nabídce aspoň 4

3. rezervovat si postavu z nabídky, vzít si jí k sobě k pozdějšímu vyložení, a k tomu získat šedý žeton

4. najmout si kartu z nabídky nebo z dříve rezervovaných - k tomu musí hráč buď zahodit určitý počet žetonů v požadované kombinaci nebo cenu „redukovat“ dříve najmutými hrdiny. V podstatě si tak budujete (a musíte budovat) velmi jednoduchý engine, protože jednak nemusíte sbírat a utrácet tolik žetonů, ale hlavně pouze postupnými hromaděním najmutých hrdinů se můžete dostat k dražším kartám z druhé nebo třetí řady. A že hlavně ty z třetí chcete, protože bez nich nemůžete nikdy vyhrát.

A to jsou v zásadě celá pravidla, aniž bych z nich něco vynechával. Takhle prosté to je. K vítězství je potřeba získat zmíněných 16 bodů na kartách a žetonech, a také jednu kartu od každé barvy a speciální zelený kámen/žeton (ten lze získat pouze za karty třetí úrovně). Pokud by splnilo podmínky více hráčů, vítězí ten s nejvíce body.

Samozřejmě se nabízí srovnání s původním Splendorem. Rozdílů není mnoho. Krom toho základního, že se místo obchodníků s diamanty stáváte sběrateli postav Marvelu, se většina týká závěru hry. V této inkarnaci totiž jednak potřebujete minimálně jednu kartu od každé barvy (což v klasické verzi není), 16 bodů namísto patnácti, a zároveň kartu třetí úrovně, která vám přinese zelený kámen, bez kterého nelze zvítězit. Nemůže se tedy stát, že některý z hráčů vyhraje na body díky levnějším kartám. Poslední novinkou je žeton Avengers, který jednak přináší tři body, ale také je „putovním“ a vždy ho drží hráč s nejvíce znaky superhrdinské party na svých vyložených kartách. Pokud bych měl novinky zhodnotit, tak z mého pohledu úprava hře prospěla a z již tak dobrou hru posunuly změny ještě o stupínek výš. Líbí se mi hlavně změněné podmínky konce hry, nutící hráče přemýšlet jinak a nutně se zaměřit na všechny barvy ve hře.

 

Splendor a Marvel - síla nekonečna

Asi nebude překvapením, když řeknu hned na začátek, že Splendor Marvel je prostě skvělá hra. Ona má totiž spoustu trumfů v rukávu - jednoduchá a velmi snadno pochopitelná pravidla, rychlou hratelnost, variabilitu a množství možností, a přitom i strategickou hloubku a nutnost přemýšlet a skvělé zpracování. Líbivost zasazení do světa superhrdinů Marvelu už je samozřejmě velmi individuální záležitost, která se někomu nemusí líbit, ale zařazení jedinečných karet a líbivých komiksových ilustrací hře sedí. A navíc se samozřejmě líbí dětem, které osloví podstatně více, než původní drahé kameny.

Ostatně o zpracování je shora článku celý odstavec, takže nemá cenu o něm znovu mluvit.

Pravidla hry jsou zkrátka geniálně jednoduchá. Čtveřici možností vysvětlíte i dítěti a hra hned od prvních tahů odsýpá v rychlém duchu. No i když rychlém - nesmíte mít u stolu příliš přemýšlivé a propočítávací hráče, protože jinak se velmi snadno dostanete k paralýze a relativně dlouhým prostojům, a to hlavně v pozdějších fázích hry. Hra hezky funguje v jakémkoliv počtu hráčů, i když je pravda, že čím méně je hráčů u stolu, tím větší je kontrola nad celou partií.

Co může hře někdo vytknout je fakt, že se v podstatě jedná o abstraktní logickou hru, při které nemáte zrovna pocit skládání Rukavice nekonečna, ale spíš pocit skládání barevné palety v kulisách hezkých karet. 

Splendor Marvel je velmi jednoduchou a (většinou) rychlou kombinační hrou, která ale nabízí velkou porci zábavy a nutnosti přemýšlet, díky čemuž je skvělým titulem pro obrovské množství hráčů, od nováčků a po zkušenější hráče. Zkrátka Splendor by měl být povinnou součástí každé deskoherní sbírky a proč ne zrovna v Marvel verzi, která je ještě lepší než základ, že ano?

 

Více info u vydavatele!

 

SplendorMarvel

Autor: Marc André

Vydavatelství: ADC Blackfire

Počet hráčů: 2-4

Věk: 10+

Herní doba: 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři