Star Realms

Hry recenze

"Kapitáne řítí se na nás letka blobů.. "

" Nevadí, máme 10 životů a v příštim kole vytáhnem 2 ochranné základny."

 "Kapitáne, ale tenhle útok nepřežijeme.. Kapitáne , Kapitáne.." 

Je čas zamíchat balíčky a připravit novou hru. 

Deckbuildingové hry nám raší jako uhry na tváři dvacítky a úspěšné kickstarterovské kampaně prostě žádný make-up nepřekryje.

Zástupy herních vývojářů jedou na principech Dominionu jako na tobogánu.  

Ač se většinou jedná o nedomyšlené tragikomedie, casual hráči jsou nadšeni nedonošenými výplody typu Legendary, Rune Age, Thunderstone, Ascension, Nightfall, Resident Evil.

Nadesignovat deckbuildingovou hru je lehčí než se zdá. Ale udělat to kvalitně, to se povede málokomu. Nebudu Vás napínat: Tvůrcům Star Realms se to dle mě povedlo na jedničku s mínusem. 

Základní Hra je určena pro 2 hráče. Každý dostane 8 karet peněz a 2 karty útoku. Hráči mají na ruce 5 karet (jen úvodní ruka prvního hráče obsahuje karty 3) a podobně jako v Ascensionu nebo Legendary je před vámi 5 karet, které si můžete za peníze nakoupit do odkládacího balíčku, a později zahrát z ruky. Kartami útoku pak ubíráte protihráči životy. Každý má 50 životů, komu životy klesnou na nulu, prohrál. 

Nakoupené karty se dělí na 2 druhy (Lodě / Základny) a čtyři frakce: 

žlutá - líže karty a zahazuje karty oponentovi + útoky

modrá - doplňuje životy + útoky

červená - vyhazuje karty z balíčku na smetiště + útoky

zelená  - velké útoky 

Lodě po zahrání stejně jako celá ruka na konci tahu odchází do odkládacího balíčku. Základny zůstávají ve hře a slouží jako štíty, které musí soupeř zničit než dá zranění do Vás. Poté odchází do odkládacího balíčku. 

Hru velmi lehce naučíte kohokoliv, je svižná a obsahuje množství zajímavých rozhodnutí. Je dobré skupovat jen jednu/dvě frakce, protože pokud zahrajete 2 karty stejné barvy, spouští se druhý bonusový efekt na obou kartách a vy dostáváte herní výhodu. Nejen, že musíte sledovat svůj balík, ale často musíte z řady odkoupit kartu, po které mlsně pokukuje váš soupeř. 

 

Faktor náhody, jak vám karty přijdou, tu samozřejmě je, ale rozhodně není tak podstatný jako v Thunderstone. Hra je v tomto ohledu více vyvážená. Při dlouhodobějším hraní změníte na mnohé karty pohled a začnete kupovat do balíčku karty, které jste dřív považovali za nehratelné a obráceně. Dlouho jsem nehrál tak svižnou hru pro 2, kdy kolo jednoho hráče trvá cca 20-40 sekund (vyložit karty, sečíst zásahy, peníze, nakoupit a hraje druhý hráč). S přítelkyní jsme si hru velmi oblíbily a souboje v ní jsou tuhé a vyrovnané. 

Krom chvály ale pár záporů: 

1) Karty na počítání životů zdržují hru, lepší je si životy zapisovat. 

2) Když koupíte průměrnou kartu ze společné zásoby, přijde do hry nová často nahrávající protihráči. Tuto situaci jsme vyřešili tak, že hrajeme s odkrytou vrchní kartou z balíčku, do hry to přináší víc taktiky.

3) Některé levné kombinace karet jsou na začátku tak silné, že když to prvnímu hráči dobře přijde, druhý nestihne nabrat dech. To se odbourat zkrátka nedá a balíček soupeři vždy míchá protihráč, aby si za poníženíčko mohl sám. 

Podle mě se jedná o jednu z nejlepších karetních her pro 2 v poslední době. Cena pořízení cca 300 Kč, za což si užijete víc srandy než s popcornem v kině na Hobitovi. 

Rada na závěr: Přikupte obaly. Karty neustálým mícháním trpí a hůř se míchají.

PS: Ke hře existují mini rozšíření i počítačové provedení, dá se hrát v týmech i kooperačně proti hře. Bohužel neřeknu jak moc velká zábava to je. Hra mi vyhovuje přesně tak, jak jí dostanete v základní krabičce.

Autor: Jan Gončarov Goncis

Galerie:

Partneři