Star Wars: The Deckbuilding Game

Hry recenze

V jedné předaleké galaxii zuří nelítostný konflikt mezi galaktickým Impériem a malou skupinou rebelů, kteří bojují za svobodu. Ujměte se ikonických hrdinů a veďte vaši stranu k vítězství v nové karetní hře.

Oznámení hry Star Wars: Deckbuilding game od vydavatele Fantasy Flight Games mě poměrně překvapilo. Nějak jsem nečekal, že se dočkáme nové hry z prostředí „hvězdných válek“. Ale překvapení to bylo více než milé. A ještě radostnější zpráva bylo, že hra vyjde v češtině pod hlavičkou vydavatelství ADC Blackfire. No a když jsem zjistil, že se jedná o mnou oblíbený deckbuilding podobný populární hře Star/Hero Realms, byl jsem doslova v sedmém nebi. Přesně tohle jsem si už dlouho přál. A víte co? Hned na úvod musím říct, že se jedná sice o klasiku, které je ovšem okořeněná novými, ale skvěle fungujícími prvky a jako celek je tahle hra prostě výborná.

Nějaké to základní info. Za hrou stojí Caleb Grace, který již pracoval třeba na Marvel Champions: Karetní hře nebo Pánovi prstenů: Karetní hře, což jsou obě velmi dobré LCG karetní hry. Hra je určena pro dva hráče (nebo jí lze hrát podle upravených pravidel a se dvěma kopiemi ve čtyřech, pravidla by měla být dostupná na stránkách FFG) s věkovým doporučením 12+ a herní dobou pohybující se okolo 30 min na partii. Princip je jednoduchý – postupně vybudovat balíček a zneškodnit soupeře. Respektive mu zničit postupně požadovaný počet základen a ovládnout galaxii.

 

Karty a kostičky

Hra přichází v nevelké krabičce, na které najdete ikonické zkřížení světelných mečů otce a syna – Dartha Vadera a Luka Skywalkera.

Pod víkem najdete v první řadě samozřejmě pravidla. Ty sice vypadjí delší, ale jsou naprosto jednoduchá, přehledná, vše je v nich vysvětlené a pokud máte zkušenosti s nějakými hrami na principu deck-buildingu, po prvním přečtení je vám vše jasné. Navíc je vše vysvětleno na příkladech.

Pod pravidly je v šikovném plastovém insertu rozloženo více než 100 karet a sáček plastových kostiček, které fungují jako ukazatele zdrojů a poškození. No a jedna deska síly, které je důležitým aspektem hry.

Karty ve hře lze rozdělit do několika skupin. Pro každou frakci (impérium a rebelové) je připraven základní balíček 10 karet. Ty jsou oba stejné, liší se jen ilustracemi. Dále 20 karet planet, po deseti pro každou stranu. 10 univerzálních pilotů. No a to hlavní – 90 herních karet, rozdělených mezi karty Impéria, karty Rebelů a karty neutrální. Všechny pak zobrazují ikonické postavy a prostředky původní trilogie a dílu Rogue one a nesou tradiční ilustrace FFG, které kartám prostě sluší a tohle tenhle výrobce zkrátka umí. Herní karty obsahují hlavně cenu za najmutí, sílu útoku, poskytnuté zdroje a sílu, ale také schopnost a odměnu za poražení.

Celkově je zpracování hry povedené. Dokonce musím říct, že se povedl i překlad. Všechny karty jsou přehledné a jasně dané, ikonografie je přehledná a jednoduchá a ilustrace povedené. Insert ne hru je navržený dobře a skvěle pojme i obalené karty, což jsme si vyzkoušeli na oficiálních obalech, které nesou stejnou ilustraci, jako box se hrou.

 

Vítěz může být jen jeden…

Hraní téhle hry je docela jednoduché. A pokud znáte třeba Star Realms (vydal česky před lety právě Blackfire), budete jako doma. Jedná se v podstatě o ten nejčistší a nejzákladnější deckbuilding, kdy na počátku oba hráči začínají hru se stejným balíčkem deseti karet a sami si určí, jak svůj balík vylepší kartami z nabídky a jakou strategii zvolí.

Na počátku si každý hráč vezme desítku základních karet a zamíchá je. Také si připraví balíček planet (záleží zda hrajete základ nebo upravenou rozšířenou verzi hry) a jednu počáteční otočí lícem vzhůru. Herní balík karet se zamíchá a vyloží se z něj vrchní 6 karet do tzv. galaktické nabídky. Karty rebelů se otočí čelem k rebelům, impéria k impériu a neutrální šikmo. Každý hráč tak vidí na „svých“ kartách schopnosti a na nepřátelských odměny za poražení. Vedle se položí balíček pilotů a stranou zásoby kostek. No a ještě stupnice síly s příklonem k rebelům. Každý hráč si dobere vrchní 5 karet ze svého balíčku a vždy pak začíná hráč hrající za Impérium.

No jak se tedy hraje?

Pokud na začátku tahu nemáte planetu, musíte si novou vybrat z dostupných. To se stane ve chvíli, kdy vám soupeř vaší předchozí rozstřílí svými blastery. Dále si hráč na tahu vybere zdroje z lodí, které má vyložené z předchozích kol. No a pak nastává hraní akci, dokud hráč chce či může. Mezi možnosti patří zahrání karty (a zisk vyobrazených zdrojů a/nebo síly), nákup karet z nabídky za zdroje, využití akce ze zahraných karet, určení karet k útoku, případně vyhodnocení útok, no a nebo ukončení kola.

No a to je v podstatě všechno. Jakmile hráč odehraje své akce, dobere si nových 5 karet do ruky a hraje soupeř. A takhle dokola, dokud jeden z hráčů nezničí trojici soupeřových planet (případně víc, pokud se hráči dohodnou). Většinou je ale do 30 min hotovo a je čas na další partii. Je to snadné, rychlé, fungující.

 

Nechť vás provází síla

Tahle hra je takový můj malý splněný sen. Mám rád deckbuilding, mám rád Star Realms a vždy jsem toužil po téhle hře ve Star Wars kabátku a všechny moje prosby byly vyslyšeny a to navíc tak, že původní koncept byl ještě vylepšen o kus výš.

Zpracování hry je na jedničku a nelze proti němu mít jakýchkoliv výtek. U české verze jen pozor u lodě Fregata Nebulon B, kde u symbolu zdrojů vypadlo číslo a má zde správně být „3“.

Co ve hře moc pěkně funguje, to je rozdělení na dvě strany a jednu neutrální, kdy každý hráč vždy může posilovat jen o karty své strany a zároveň útočit na karty v nabídce strany druhé. Nedochází tak ke klasickému „kradení“ nejlepších karet z nabídky, ale můžete soupeři přímo škodit likvidací těch nejlepších karet. S tím zároveň plyne jeden menší neduh, a to je situace, kdy máte v nabídce jen karty jedné strany. Je to sice velmi málo častá situace, ale nastat může (třeba v kombinaci s neutrálními) a jednomu se absolutně nic nehodí nebo nemůže koupit.

Co funguje opravdu dobře, to je absence životů hráčů, ale naopak hraní na poražené planety. Hra tím dostává zajímavý spád a náboj a hlavně vysokou variabilitu, protože planet má každá strana celkem 10 a v „plné“ hře tak máte velký výběr možností.

Symbolika, ale i efekty karet jsou jednoduché a přehledné a během jedné partie, respektive pár tahů se hra zažije a pak už jedete zcela lehce.

V základu je to jednoduché – základní deckbuilding, pár akcí na výběr, ale jakmile se vám hra dostane pod kůži, vymýšlíte kombinace, spojujete karty, využíváte schopnosti na maximum.

Zajímavým prvkem je i stupnice síly. Ne ani tak pro jeden bonusový zdroj, který eventuálně poskytuje, ale hlavně pro využití některých silných schopností, pokud je síla na vaší straně.

Karty, ale celkově hra, vše je krásně tematické a odráží filmový příběh, hrdiny, lodě i vedlejší postavy. Hře to sluší a dobře funguje po všech stránkách. Zkrátka téma ve hře je dobře uvedeno a funguje na jedničku.

Hra vás v každém kole nutí přemýšlet na maximálním využitím karet – zaútočím na karty v nabídce pro odměnu? Pustím se do soupeře s malou obranou? Která karta se mi hodí nejvíc? Jedna silná nebo dvě slabší? Neustálá menší dilemata, která jsou v každé partii trochu jiná. Karet je ve hře až až a variabilita a spousta možností je zaručena. Uvidíme, zda dostaneme i rozšíření.

Hra dokáže být velmi rychlá. Oficiálně je to sice 30 minut na partii, ale ve skutečnosti lze jednu partii zvládnout i do poloviny času, pokud hrajete hodně agresivně. Tahy jsou rychlé, na nic moc nečekáte. Vyházíte pět karet, vyhodnotíte efekty, využijete útoky, nakoupíte karty a hraje soupeř. A pak zase vy.

Nebudu tvrdit, že se jedná o tu nejpřevratnější hru letošního roku. Naopak se jedná v podstatě o naprosto známý funkční mechanismus, který je přidán k tématu Star Wars. Je ale okořeněn novými, skvěle fungujícími a perfektně doplňujícími prvky, které celou hru posunují o kus dál a fungují nejen z hlediska herního, ale i tematického. Star Wars: Deckbuilding je skvěle fungující a perfektně vypadající dvojkovka, kterou si užijí nejen milovníci světa Star Wars, ale všichni, kdo hledají parádní hru pro dva.

 

Hru můžete koupit třeba v Cechu hráčů zde!

 

Star Wars: Deckbuilding

Autor: Caleb Grace

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2

Věk: 12+

Herní doba: cca 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři