Star Wars: Klonové války

Hry recenze

Droidí epidemie se šíří galaxií spolu s hrozbou separatistů a Republiku mohou před rozpadem a zkázou zachránit jen klonové armády a Jediové  jejich čele. Aneb co přináší spojení světa Star Wars a Pandemicu.

Fenomén Star Wars. Svět, na kterém mnozí z nás vyrůstali a příběhy z předaleké galaxie hltají doteď. Stále vzpomínám, jak jsem poprvé viděl křižník pronásledující malou loď a dramatický nástup zlosyna v černém. Příběh v malé obrazovce televize formoval mou lásku ke sci-fi. A protože jsem měl Star Wars rád, s nadšením jsem zhltal i animovaný seriál Klonové války, který překlenul období mezi druhou a třetí epizodou a ukázal válku, ale i intriky a příběhy na pozadí v občanské válce mezi Republikou a Separatisty. A právě tento konflikt plný světelných mečů a laserů se stal námětem nové hry z rodiny her Pandemic. A díky vydavatelství ADC Blackfire jsme se dočkali i české verze.

Pokud snad neznáte Pandemic, tak se v kostce jedná o docela významnou hru a deskoherní pojem, který vás dříve či později nemine. Jedná se o pořádně vousatou hru, která v podstatě dala základ celému sektoru kooperativních her na stolech. Tisíce a tisíce partií po celém světě měly za cíl jediné - vymýtit nemoci a zachránit tak svět. No a po vymýcení pandemií přišla řada odnoží a her na základním principu postavených nebo inspirovaných jako třeba nedávný World of Warcraft: Wrath of the Lich King.

Star Wars: Klonové války je kooperativní hra autora Alexandara Ortloffa, k němuž je nutné připočíst otce systému pandemicu Matta Leacocka, protože bez něj by hry v sérii nikdy vzniknout nemohly. Hra je určena pro 1-5 hráčů s věkovým doporučením 14+, přičemž se jedná spíš o krok s ohledem na americký trh a klidně si pár let můžete odebrat. Jedna partie vám zabere asi 60 min. Všichni hráči se společně, snaží vypořádat s armádami separatistických droidů a zlosynů roztahujících se na planetách napříč galaxií, plnit úkoly a zabránit rozpadu Republiky a výhře separatistů Hraběte Dooků.

 

Lasery a světelné meče

Už od první pohledu na krabici se hrou je jasné, co vás čeká. Víko zdobí povedená liustrace hrdinů Republiky v horní polovině a líté bitvy ve spodní části. Ilustrace se nese někdy mezi hranými filmy a animovaný seriálem.

Po otevření na vás v první řadě vykouknou pěkně zvládnutá a přehledná pravidla, plná ilustrací a příkladů. A to prosím včetně sólo varianty a přehledu všech padouchů a hrdinů.

Největší herní komponentou je velký herní plán, zabírající podstatnou část galaxie a zobrazující ty nejznámější a nejikoničtější planety, na kterých se příběhy světa odehrávají.

Opravdu povedenou části, která na vás čeká jsou detailní a povedené figurky. Na jedné straně stojí čtveřice zlosynů – Hrabě Dooku, Darth Maul, Asajj Ventress a Generál Grievous. Na té druhé pak hned sedmička hrdinných rytířů řádu Jedi v čele s ústřední dvojicí Anakinem Skywalkerem a Obi-Wanem Kenobim, které doplňují mistr Yoda, Mace Windu, Luminaea Unduli, Ashoka Tano a Aayla Secura. Pokud vám snad některé postavy nic moc neříkají, tak je to způsobeno docela jednoduchým faktem – v seriálu dostává většina postav mnohem více prostoru než ve filmech a zároveň třeba taková Ashoka si svou premiéru užila právě až v kreslené verzi. Aby těch figurek snad nebylo málo, najdete dále v krabici ještě hromádku droidů a orbitálních stanic obchodní federace, které fungují jako planetární blokáda a ztrpčují vám život.

Další součástí hry je pořádná hromada skoro 140 karet. Ty tvoří karty misí, planet, čtveřice unikátních balíčků padouchů, ale také karty jediů, na kterých jsou popsány jejich zvláštní akce a karty jednotek, protože každý jedi potřebuje svou klonovou armádu.

Hezké je, že na figurky najdete v krabici se hrou povedený insert, kam si svou skvadru bezpečně uložíte. Trochu horší už je to se zbytkem hry, kdy na ten jsou připraveny pouze kartonové „mantinely“ a žádné extra umístění.

A abych nezapomněl, najdete tu ještě pěknou, masivní kostku, která určuje náhodu ve hře.

Ke zpracování celé hry těžko najít výtek. Z celé hry dýchá atmosféra Star Wars a Klonových válek, od ikonických hrdinů a padouchů, až po ilustrace na herním plánu a kartách, kde najdete třeba všechny zásadní klonové vojáky, jakými jsou Rex nebo Cody. Figurky byly hodně povedené již ve „wowku“, ale subjektivně jsou v nové hře zatím nejhezčí, jaké byly v rámci Pandemicu vyprodukovány. 

 

Válka v předaleké galaxii

Asi těžko někoho překvapí, že hra začíná přípravou. Doprostřed stolu se rozloží herní plán, na vyznačená místa zásoby karet, připraví se mise a balíček vybraného padoucha. Následně se postupně táhnou karty invaze, tak aby se mapa zaplnila startovní armádou separatistů a určilo se, kde začíná sám ústřední padouch partie. Každý hráč si vybere hrdinu, vezme si jeho kartu a pomocí karty se náhodně určí, na které planetě bude začínat. Poté každý hráč dostane pár karet jednotek (dle počtu hráčů). A vzhůru do boje! Za Republiku!

Hráči se střídají v tazích, které se skládají ze 4 částí – aktivace vyčerpaných karet, provedení akcí, aktivace padoucha vyhodnoceném jeho karty a invaze na planety.

Specifikum Klonových válek jsou karty jednotek. Ty představují jednak obdobu životů – když hrdina utrpí poškození, musí odhodit stejný počet karet, ale také fungují jako pomoc při akcích, plnění misí a vůbec při životě hrdiny napříč válkou. Hráči mají své karty vyložené před sebou a jedná se o veřejnou informaci. Při jejich využití dochází k „tapnutí“, otočení o 90 stupňů a právě v první části tahu se využité karty obnoví.

V druhé části tahu má aktivní hráč možnost provést až 4 akce. Těmi může být klasický pohyb po mapě, boj s nepřáteli a tím redukce jejich počtu, plnění misí na daných planetách nebo zisk dalších posil. Zároveň může hráč využít unikátní akci svého hrdiny. 

V další části tahu přichází na řadu padouch. Otočí se vrchní karta jeho balíčku a vyhodnotí se její efekt nebo efekty. 

Poslední částí je pak šíření invazních jednotek po planetách v galaxii. Aktivní hráč otočí tolik karet invaze, kolik ukazuje aktuální hodnota invaze a na každou planetu umístí jednoho droida. Pokud by se snad stalo, že už někde jsou tihle nepříjemní robůtci 3, nepřidává se další, ani se nešíří po okolí, ale nastane blokáda a obchodní federace zde umístí svou loď. Zároveň se zvedne hodnota ohrožení o jedna – a pokud by náhodou došla až na konec stupnice, hráči prohrávají.

A jak ve hře vyhrát? Inu není to jasné? Zkrátka musíte splnit předepsaný počet misí a následně se vypořádat s ústředním padouchem dané partie.

Pokud chcete výzvu, hra nabízí možnost modifikace obtížnosti přidáním nebo naopak ubráním karet misí, kdy každá další docela citelně zvyšuje obtížnost.

Hra obsahuje i dnes poměrně tradiční sólo mód. V této verzi hraje jeden hráč za dvojici hrdinů a v podstatě nepřichází ani o část zážitku oproti hře ve dvou. Tedy až na absenci spoluhráče samozřejmě.

 

Herní změny

Asi většinu hráčů deskových her napadne jedna docela se nabízející otázka - jaký je rozdíl mezi Pandemicem a Klonovými válkami?

Tak samozřejmě zásadní změna je výměna nemocí za šíření armád separatistů. Zároveň vypadlo rozdělní na trojici nemocí a všichni nepřátelé patří k jedné „frakci“. Navíc nedochází k řetězení, ale jakmile máte přidat dalšího droida nad trojici, přidáte blokádu a zvýšíte ohrožení, což se může jevit jako možná lepší varianta, ale zase 7 ohrožení a šmitec.

Zároveň hráči nic neléčí, ale likvidují nepřátelé a plní úkoly v jednotlivých oblastech, protože cesta k vítězství nevede přes eliminaci nepřátel a „vyléčení“ světa, ale přes splnění úkolů a porážku padoucha.

Při akcích se neodhazují karty, ale pouze se tapují a zůstávají tedy hráčům pro další kola. To dělá hru o poznání přístupnější pro nováčky a širší spektrum hráčů obecně. Hra subjektivně není tak přísnou, jako její předloha.

Celkem velký je vliv náhody, a to nejen díky kartám a jejich dobírání, ale také díky kostce, která silně ovlivňuje průběh hry.

Zajímavá je – oproti „wowku“ – absence klasických životů u hrdinů. Ty jsou řešeny kartami, které hráči mají a za utržená zranění je odhazují.

 

Za Republiku!

Z Pandemicu se nám začíná stávat nová nekonečná série, kterou tvůrci naroubují na libovolné univerzum. Wowko se nám líbilo, když mrazivá výprava za princem Arthasem přinesla zajímavé a vítané změny. Měla ale svá „ale“. No a Klonové války většinu z toho řeší a svého předchůdce poměrně slušně v našich očích válcují. Asi jako Turbo tank pár obyčejných droidů.

V první řadě výčtu kladu je to výše zmiňované zpracování. Po minulých zkušenostech jsem čekal hezké figurky a také jsem je dostal. Akční pózy, detaily, o nic nebudete ochuzeni. Graficky kabát se nese celkově v duchu Hvězdných válek a téma ve hře i díky grafice velmi pěkně funguje.

A ano – téma. Je to samozřejmě stále Pandemic a děláte v zásadě mechanicky podobné věci, ale zároveň cítíte tu potřebu zachraňovat republiku před úklady temné strany síly a víte, že musíte vybojovat hrdinské bitvy napříč planetami. Svou roli na tom má zmiňovaná grafika, figurky, herní prvky, ale třeba i tematické karty s dalšími známými postavami.

Hra je pravidlově a herně přístupná (ostatně jako všechny hry z rodiny), ale zároveň dokáže být i slušnou výzvou, která vám zatopí.

Tím že je každý hrdina trochu jiný dostáváte zajímavý herní zážitek a chcete zkoušet různé kombinace. K variabilitě pak přispívá i čtveřice padouchů, kteří vždy hrají trochu jinak.

Jasně, Klonové války cílí na milovníky předlohy a fanoušky filmů a seriálu, ale i pokud nejste nějací velcí fandové Lucasova univerza, nepřijdete zkrátka a hru si užijete, protože i mechanicky funguje velmi dobře.

Stejně jako u všech (většiny) kooperativních her zde může nastat efekt „alfa“ hráče, který řídí dění na stole a tahy ostatních. Díky kombinaci kostky a karet je ve hře patrný vliv náhody, což ale zároveň přispívá k zážitku a pocitu vrtkavé síly napříč vesmírem. Dá se s ní sice pracovat, přesto na hru může mít celkem podstatný (a někdy až nepříjemný) dopad.

Celkově jsou však Klonové války velmi povedenou inkarnací známé hry do světa Star Wars. Velmi dobře se povedlo spojení osvědčené mechaniky a známého světa a hra má všeho dostatek – od variability, přes výzvy až po téma. Herně se jedná zatím o nejlepší verzi Pandemicu, kterou si v současné době můžete zahrát v češtině.

Tak meče a blastery do rukou a jdeme posekat pár droidů a Sithů!

 

Hru můžete zakoupit třeba na našem partnerském eshopu Cech Hráčů zde!

 

Star Wars: Klonové války

Autor: Alexander Ortloff

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 1-5

Věk: 14+

Herní doba: 60 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři