Šťastné městečko

Hry recenze

Vybudujte si své malé městečko překypující štěstím a šťastnými obyvateli. Protože jen jejich radost vás dovede k vítězství v nové malé karetce.

Vydavatelství Blackfire nám za posledních pár týdnů naservírovalo hned několik očekávaných a skutečně velkých her – spolu s nestvůrami dorazil Zaklínač: Starý svět, v Zoo Tycoon na vás čekala správa zoo, Batman vás vezme do jedné z nejtemnějších hodin netopýřího hrdiny a nebo si to mezi sebou rozdáte na ostří pěstí s Disney hrdiny a padouchy. Mezi těmi obřími krabicemi by možná úplně zapadlo sice barevná, ale svými rozměry nenápadná karetka Šťastné městečko.

Šťastné městečko neboli Happy city je takový mikro engine/tableau building japonských autorů Toshiki a Airu Sato určený pro 2-5 hráčů od 8-10 let s herní dobou maximálně do 30 min na hru. Každý hráč se stane správcem a stavitelem jednoho malého městečka, které se snaží dovést k maximálnímu štěstí a hlavně bodům. Starosta roku může být jen jeden.

Tahle menší hra zaujme už na první pohled svou výrazně barevnou grafikou, která jakoby vypadla z barevné mangy, komiksu nebo nějaké lehké stavitelské hry na počítači či mobilu. A ve stejném duchu se nese i obsah celé hry, který se skládá z žetonů minci (30) – ty až překvapí svou kvalitou a tloušťkou – a hromady karet (140). A ty mě překvapily ještě víc, protože jsou v malém roztomilém formátu. Na kartách najdete jak jinak než různé budovy na stavbu vašich měst. Začínáte s jedním malým obchůdkem a na něj postupně balíte větší a větší stavby několika typů a barev, od knihoven či obuvnictví až po Sochu svobody nebo celý zábavní park. I díky rozměrům komponent je hra dobrá třeba na cesty, protože si vystačíte docela s malou herní plochou. Všechno je pak rozděleno do jednoduchého, ale dostatečně funkčního insertu. Kdybych měl zpracování shrnout, napíšu prostě „cute“. A pro mnoho lidí to možná bude naopak překážka, protože grafická stránka je hodně barevná, i když celkově přehledně a funkčně udělaná a na všech kartách rychle najdete všechny potřebné informace. Navíc jsou žetony i karty kvalitně udělané z pěkné gramáže papíru.

Cíl hry je prostý – sesbírat co nejvíc bodů štěstí, které se počítají na konci hry kombinací počtu ikon obyvatel (zelené) na kartách a počtem srdcí (červené). Vtip je v tom, že každé městečko má omezenou velikost na 10 polí a kromě obou zmíněných ikon potřebujete i příjem na stavbu. Musíte tak na omezeném prostoru šikovně skombinovat všechny typy karet, nestačí jen rychle zaplnit všechno volné místo.

Celá hra se hraje na kola, kdy v první části dostanou všichni u stolu příjem podle svých karet a následně se ve směru hodinových ruček musí rozhodnout pro jednu akci. Respektive nejdřív se musí doplnit nabídka karet budov a pak je na řadě akce hráče – koupit si kartu budovy, koupit si zelenou kartu obydlí (právě ty zejména obsahují ikony obyvatel) nebo si místo nákupu vzít jednu minci. Pak si ještě lze vzít speciální budovu, což jsou řekněme zvláštní monumenty jako zmíněná Socha svobody. Ty ovšem nelze jen tak koupit, ale musíte splňovat jejich barevné požadavky na budovy již umístěné ve vašem městě. Každopádně jsou speciální budovy logicky silnější a zkrátka je získat do města bezpodmínečně chcete. Tedy jednu z nich, protože pro ně platí omezení.

Jakmile jeden z hráčů postaví desátou budovu, dohraje se kolo a hra končí počítáním bodů, kdy se vynásobí počet ikon obyvatel a srdcí. Hru lze hrát navíc ve dvou variantách – rodinné a pokročilé. Liší se vzájemně v počátečním nastavení (namísto neutrální budovy začínáte s barevnou, což je důležité pro speciální stavby) a také balíčkem speciálních budov a jejich schopností. Respektive v rodinné variantě žádné nemají, v pokročilé ano.

 

Dojmy

Šťastné městečko je takové malé kondenzované stavění. Takový osekanější Splendor nebo chcete-li jinak pojaté Machi Koro. Je to zábava, je to rodinná hra a je to filler. Tím vším je, ale víc od té malé krabičky nečekejte. I když v tom co dělá, je výborné a moc se nám ve finále líbí.

Osobně se mi líbí barevné výrazné grafické zpracování celé hry. To asi někomu sednout nemusí, ale u stolu baví a dětem se líbí hodně, stejně jako drobné detaily na budovách nebo popkulturní odkazy. Snad jediná výtka by mohla být k velikosti textu, který není zrovna velký (stejně jako karty) a hůře vidící s tím měli lehčí problémy. Ale jinak je zpracování a rozložení karet super, okamžitě je jasné a přehledné. Pravidla jsou super snadná a po jednom přečtení můžete hrát jak základní, tak i pokročilou variantu. Ty se od sebe ve výsledku zase tolik neliší, takže jakmile jste trochu zkušenější hráči, jistě sáhnete po „vyšším“ levelu a osobně to mohu jen doporučit.

Jednoduchost celé hry je vynikající a dělá z ní jednak skvělý odpočinkový filler, jednak hru naprosto pro všechny i pro naprosté nehráče, protože těch pár pravidel rychle vysvětlíte a všichni je pochopí. V jádru se to smrskne na „vezmi peníze, uprav nabídku a vem si kartu“ a to je vše. Přesto to ale funguje.

Hra je rychlá a svižná, do maximálně půl hodiny i v plném počtu odehraná a prakticky minimálním čekáním na tahy. Čeká vás totiž v podstatě minimální výběr, na kterým navíc můžete přemýšlet aspoň částečně dopředu.

Co naopak trochu zamrzí, to je subjektivně nevyváženost speciálních karet. Jasně, může je získat kdokoliv a jde o rychlost, ale některé nám při hře přišly silnější než jiné. Přesto to je samozřejmě menší hra s pěknou porcí náhody v podobě, takže zásadně brblat nad vyvážeností karet nemá úplně smysl.

Systém řetězení, respektive lehkého (opravdu light) engine buildingu funguje pěkně, aby byla zachována dynamika mechaniky, ale zároveň její přístupnost.

Hra pěkně funguje ve všech počtech hráčů, i když čím méně, tím více ubývá náhody a přibývá šachových momentů a přemýšlení. Jedinou přímou interakcí je nabídka karet a zelených karet, kde platí „kdo dřív přijde“.

Díky množství karet a náhodnému rozložení a dobírání je hra dostatečně variabilní a znovuhratelná na mnoho partií.

Šťastné městečko je zkrátka šťastná malá veselá, ale hlavně pěkně svižně fungující a plynoucí hra pro široké hráčské publikum. Nejvíc asi zazáří v rodinách s dětmi všeho věku, ale neztratí se ani jako svěží filler.

 

Hru můžete koupit na Cechu hráčů zde!

 

Šťastné městečko

Autoři: Toshiki a Airu Sato

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2023

Počet hráčů: 2-5

Věk: 10+ doporučený

Herní doba: do 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři