Stezky tukanů

Hry recenze

Vítejte na bájném Ostrově Tukanů! Připravte si své náčiní a vytvořte tu nejlepší síť cest a stezek napříč krásami přírody a zaniklými civilizacemi. Vytvořte své Stezky tukanů.

Kreslící hry jsou jednou z kategorií, která zažívá svůj boom, a to nejen na našem českém trhu. Všemožné flip and write, roll and write - aby se člověk z těch anglických názvů občas zbláznil. Pokud ale chcete, pak vězte, že novinka ze stáje Mindok patří mezi flip and write, tedy ve volném překladu zhruba „otoč a piš“. A ve svém žánru se řadí mezi lehčí, rodinnější záležitosti.

Stezky tukanů pocházejí od dvojice Eilifa Svenssona (Santa Maria) a Kristiana Amundsena Østby (Santa Maria, Escape). Hru si může zahrát 1-8 hráčů s věkovým doporučením 8+, přičemž herní doba se pohybuje okolo 15-25 bez ohledu na počet účastníků partie, protože neustále hrají všichni zároveň. Úkolem hráčů je vystavět síť stezek napříč Tukaním ostrovem a získat co nejvíce bodů za splněné úkoly a bonusy. To vše na velmi jednoduchém pravidlovém rámci.

Hra už od prvního pohledu na veselého tukana na víku působí rodinným dojmem lehčí hry. V boxu pak čeká sada karet, sada tužek, jednoduchá pravidla a pořádný blok mapových listů, které jsou oboustranné pro dvě varianty hry. Zdá se, že toho není mnoho, ale ke hře to plně stačí a jak se říká, tak méně je někdy více. Co se nám líbilo, to byla přehlednost všech komponent, ale i jejich zpracování.

Herně je to opravdu jednoduché. Jako první je důležité se dohodnout, zda budete hrát na malém či velkém ostrově - hlavní změnou je délka hry. Následně se připraví všechny balíčky karet, každý si vezme jeden mapový list ostrova, tužku a zapíše se poloha vesnic.

A průběh hry? Na začátku kola se otočí dvojice karet terénu a každý si libovolně zapíše jednu stezku na daný typ na své mapě - libovolně kam. Cílem je propojovat cíle, atrakce, vesnice a bonusy a sbírat za ro body. A ideálně rychleji než soupeři, abyste si pro sebe „vyzobali“ maximum bodů. Jakmile zbývá poslední karta terénu, kolo končí a hraje se další od začátku. A kola se hrají buď dvě nebo tři podle velikosti mapy - je to prosté, že? Kdo má po finálním součtu nejvíc bodů, je prostě králem Tukaního ostrova, Los tukanos grande magnatos, chápem, že?

Krom základní verze obsahuje hra i sólo mód (jako by mohl chybět) a variantu s dalšími bonusovými kartami. Jádro je ovšem stále stejné - kreslit a spojovat a bodovat.

Stezky tukanů nejsou žádná věda. Není to ani nic převratně nového ve své kategorii. Spíš je to destilace známých principů, které ovšem dohromady hezky fungují a přinášejí lehkou, přístupnou hru pro rodiny a příležitostné hráče.

Co se mi líbí, to je zpracování a hlavně oboustranné mapy. Díky tomu vám totiž bloček jen tak nedojde, protože po jednom odehrání si mapu můžete uchovat ještě na druhou variantu.

Pokud je zde nějaká nevýhoda, je to docela velký podíl náhody, způsobený kartami. Někdy vám to zkrátka přijde tak, že spojujete jen horko těžko a soupeři zatím sbírají bonusy. Naštěstí je každá partie blesková a můžete jim to rychle vrátit.

Také je třeba počítat s tím - a jistě už to většinu napadlo - že se jedná ve své podstatě o solitérní hru. Sice sedíte se spoluhráči u stolu, ale kreslíte si jen do své mapy, jakékoliv škození nebo ovlivnění ostatních zde neexistuje.

Stezky tukanů nejsou převratnou hrou. Nejsou asi ani tím nejlepším v daném žánru. Ale fungují pro jasně danou skupinu hráčů, a v jejich kategorii jim to jde na výbornou, a to je dobře. Pokud hledáte hru pro rodinou dovolenou nebo občasné večery s dětmi, pak byste se měli po Stezkách rozhodně mrknout.

 

Koupit přímo u Mindoku!

 

Stezky tukanů

Autoři: Eilif Svenssona Kristian Amundsen Østby

Vydavatelství: Mindok

Rok vydání: 2021

Počet hráčů: 1-8

Věk: 8+

Herní doba: 15-20 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři