Chopte se otěží vlastního impéria budoucnosti a doveďte ho k prosperitě, úspěchu a vítězství. Přesně to vás čeká ve hře Svět divů.
Svět divů je a není novinkou zároveň. Pokud vám něco říká název It’s a Wonderful World, tak vězte, že se jedná totožnou hru, kterou u nás Tlama Games vydávali. Jen je tedy podstatným rozdílem, že je konečně celá v českém překladu. Opravdu celá, nejen pravidla. Původně si tahle draftovací hra prošla komunitním financováním přes kickstarter, a nejen že byla úspěšná, ale dokonce se dočkala už i nejednoho rozšíření.
Za hrou stojí designér francouzského původu Frédéric Guérard a je určena pro 1-5 hráčů s věkovým doporučením 14+ a herní dobou okolo 45-60 min na partii. V zásadě se jedná o draftovací kombinační hru, jejímž tématem je budování jednoho z několika futuristických impérií nepříliš vzdálené budoucnosti. Ve hře rozebíráte karty, sbíráte suroviny, stavíte části impéria a sbíráte body v cestě za vítězstvím. Vítěz může být jen ten nejchytřejší, kdo zvolí nejlepší strategii. Tak už to ale bývá. Tak vzhůru do víru budování budoucnosti.
Impérium v krabici
Celou hru najdete v trochu nečekaně velké krabici. Podle mě až moc velké krabici, na to kolik toho ve hře je reálně potřeba. Pod modro červeným víkem na vás po rozbalení čeká poměrně dost volného prostoru. Jasně, můžete si karty obalit a přidat následně do krabice všechna rozšíření, ale i tak to působí solidně předimenzovaně.
První co na vás čeká, jsou samozřejmě přehledná pravidla - opravdu mám rád hry a pravidla, kdy je mi po prvním přečtení vše jasné a nemusím nic dohledávat po komunitních serverech, což se zde povedlo - následovaná platy žetonů k vyloupaní, a k nim i středový panel, bez kterého se neobejdete a malé počítadlo kol. Kartón všeho je velmi příjemně silný a kvalitní a žetony i deska působí prémiovým dojmem. Dále je zde 170 plastových kostiček zdrojů v 6 barvách a příjemný bodovací bloček.
Poslední věcí v krabici je to nejpodstatnější - hromada karet dvou druhů. Jednak oboustranné variantní karty impérií, které určují asymetrické startovní podmínky příjmu zdrojů, a pak celých 150 karet rozvoje, které jsou rozděleny do několika barev, podle jejich typu a zaměření, ze kterých hráči budují svá impéria.
Zpracování celé hry je opravdu povedené. Hromada komponent, subjektivně velmi povedená grafická stránka, a to hlavně u karet. Možná jen místo karet impérií by ve hře mohly být třeba kartónové desky. Ono poměr cena/výkon z hlediska zpracování je tady prostě splněn na maximum a není moc co k němu dodat.
Draftujeme, plánujeme, budujeme
Jak se hra hraje? No inu asi jako když si v hlavě tak trochu spojíte dvě herní klasiky - 7 Divů světa a Splendor. Od každé má něco, ale přitom vše doplňuje svým vlastním kořením a nakonec je úplně jiná.
Doprostřed stolu se složí dvoudílná herní deska, na ní všechny kostičky zdrojů a žetony generálů a finančníků. Každý hráč si vezme jednu kartu impéria – ať už náhodně nebo podle výběru. Všechny ostatní herní karty se zamíchají a vytvoří se z nich společný dobírací balík.
Hra se hraje přesně 4 kola bez ohledu na počet hráčů a každé z nich se dělí do 3 velmi jednoduchých fází.
První na řadě je draft - výběr karet. Každý hráč obdrží 7 karet, ze kterých si jednu vybere a zbytek předá sousedovi. A samozřejmě obdrží šestici karet od protihráče z druhé strany. A zase si jednu vybere a zbytek pošle dál. A takhle dokola, dokud se nerozeberou všechny putující karty. Jediné co se mění v průběhu kol, to je směr draftu, zda doleva či doprava.
Druhou částí kola je plánování. O všech získaných kartách se hráči musí rozhodnout, zda je přidají do své oblasti výstavby, tak aby je časem pomocí zdrojů postavili a přidali do svého impéria nebo zda je odhodí a získají jednorázový příjem vyobrazeného zdroje, který buď použijí pro výstavbu nebo produkci vzácného krystalia (univerzální zdroj).
Poslední částí je fáze produkce. V tomto kroku čeká na hráče 5 po sobě jdoucích kroků, kdy v každém získají jeden druh surovin pro výstavbu svých karet naplánovaných staveb. Zdroje přinášejí jednak karty impérií, jednak dříve postavené karty, a tedy jak impérium roste, roste i zdrojový příjem a možnosti. Jakmile hráči získají kostičky zdrojů, musí je okamžitě umístit buď na jednu kartu ve výstavbě, nebo na svou kartu impéria, aby z něj časem bylo vytvořeno krystalium. Kromě samotných zdrojů lze získat i bonusy za největší produkci jednotlivých surovin, ale to už trochu zabíháme do detailů.
A takto poměrně jednoduše proběhnou 4 kola a nastane konec hry se závěrečným bodováním. Při tom zkrátka hráči dle pravidel sečtou všechny body na kartách před sebou a za nasbírané žetony a kdo má nejvíc, vyhrává. Velmi prosté.
Pokud hru hrají pouze dva hráči, každé kolo začíná rozdáním 10 karet, místo 7, přičemž se ale stále draftuje pouze 7 a zbylé tři se odhodí.
Svět divů má pro mě osobně jedno specifikum – subjektivně nemusím sólo hry. Moc mě nebaví a u deskovek mám rád společenský přesah a spoluhráče. U Světa divů mě ale režim pro jednoho překvapivě bavil, kdy celý koncept je velmi jednoduchý, ale zajímavý a nutí přemýšlet a kombinovat v každém rozhodnutí.
Překvapení?
Svět divů je povedená hra. Ostatně ona to dokázala už pod původním anglickým názvem jen s přeloženými pravidly, a to že se dočkala několikátého dotisku a v kompletním překladu je jen třešničkou na dortu. Ale jako vždy – postupně.
V první řadě skvělé zpracování. Hra má povedenou grafickou stránku, líbivé komponenty a kvalitní zpracování. Snesl bych jen menší krabici, ale je to tak trochu daň za původní KS vydání.
Kdyby snad někoho napadlo, že hra vypadá jako pouhý moderní nástupce klasiky 7 Divů světa, tak opak je pravdou. Ano, hry mají něco společného a dokonce ke každé vyšla čistě dvojková varianta, ale zároveň se jedná o docela odlišné hry, každou s originální hratelností. Navíc je Svět divů o něco komplexnější, co se herní strategie a přemýšlení týká.
Co se mi ve hře hodně líbí, to je celý nápad s produkcí a umisťováním zdrojů. Díky tomu, jak se produkuje každý typ zdrojů postupně, nabízí hra množství možností taktizování a kombení - tohle teď dostavím, abych z toho hned vzápětí dostal jednu potřebnou žlutou a dostavěl zase tohle. U hry je nutné přemýšlet a plánovat a lze vytvářet velmi povedené řetězení akcí, kdy hra vybízí ke zkoušení dalších možností. Celé to je v zásadě o vytváření co nejlepšího a nejrychlejšího enginu, ale množství strategií je takřka neomezené.
Co je na hře velmi hezké, to je paralelnost tahů. Díky tomu, že všichni hrají každou část hry současně, nevznikají zde žádné prostoje a do 45 minut máte většinou odehráno i s přípravou. Na druhou stranu je zde i jedna výtka, a to je poměrně malá interakce mezi hráči. Samozřejmě někdy můžete někomu sebrat kartu, kterou chce nebo potřebuje, ale v zásadě si každý hraje na svém hřišti a impéria soupeřů vás zajímají až při počítání bodů.
Druhá výtka směřuje k abstraktnosti hry. Téma budování říše je sice pěkné a futuristický svět na kartách vypadá v mnoha ohledech úchvatně, ale ve hře je cítit úplně minimálně. Nebo spíš prakticky vůbec. Zkrátka jedete podle barev a moc vás nezajímá, jestli zrovna stavíte tankové vojsko, biometrické vylepšení nebo akademii věd. A kdybych ve hře budoval dětská hřiště, stánky nebo zmrzlinu nebo zoo, vyšlo by to asi úplně nastejno. Prostě ne, není to civilizační hra.
Co je naopak obrovským plusem, to jsou jednoduchá pravidla, na kterých je hra postavená, a která vysvětlíte takřka komukoliv během pár minut a můžete se vrhnout do hry. Samozřejmě proniknout do hry a správně a dobře kombinovat už je jiná stránka věci, ale i do té hráči zapadnou rychleji, než stihnou říct It’s a Wonderful World.
Svět divů je chytrá, přístupná a na to co nabízí, až geniálně jednoduchá hra spojující oblíbený draft se správou zdrojů a kombinováním. Nenechte se zmást pravidly, protože tady se toho dá vymyslet až až a ke hře se budete velmi rádi vracet, variabilita a znovuhratelnost jsou takřka nekonečné. Zkrátka vzhůru k vítězství!
Koupit se slevou na Tlama Games!
Svět divů
Autor: Frédéric Guérard
Vydavatelství: Tlama Games
Rok vydání: 2019
Počet hráčů: 1-5
Věk: 14+
Herní doba: 45-60 min
Autor: Adam Vondra Vondris