Svět divů: Válka nebo mír

Hry recenze

Přivedete svět do zničující války nebo blahobytného míru? Rozhodnutí o osudu Světa divů máte ve svých rukách.

Je to poměrně nedávno, co u nás vyšla kompletně česká verze hry It‘s Wonderful World pod názvem Svět divů. Upřímně musím říct, že to pro mě osobně byl ze strany vydavatelství Tlama Games trochu překvapivý a nečekaný krok. Hra u nás byla pod původním názvem zavedená a podle občasné nedostupnosti se i tak těšila velké oblibě. I když samozřejmě kompletní čeština potěší. Zvlášť když tuhle hru máte rádi, jako třeba my.

A v oblíbenosti hry se není čemu divit. Pravidlově jednoduchá, přístupná a přitom řádně hráčská hra plná strategie, rozhodování a herního zážitku. V kostce řečeno se 1-5 hráčů snaží pomocí draftu karet a využívání zdrojů vybudovat své impérium a získat za něj co nejvíc bodů. Inu a samozřejmě zvítězit. Jednoduché, funkční, parádně hratelné – naše recenze zde.

Ke hře již existují hned dvě rozšíření. Každé přidává něco jiného, ale nás dnes bude zajímat to s podtitulem Válka nebo mír, které před pár týdny přinesla Tlama také kompletně počeštěné.

Za rozšířením stojí dvojice Benoit Bannier, Frédéric Guérard a je určeno opět pro 1-5 hráčů od 14 let. S herní dobou je to trochu složitější, protože partie sice stále trvá 30-60 min, ale hra přináší kampaň, která hráče provede pěticí (ze šesti) scénářů, kdy odehrát celek zabere cca 4-5 hodin. Tak vzhůru do rozhodování o osudu světa.

V první řadě je třeba se podívat na to, jak to vůbec vypadá. V poměre malé modré krabičce s holubicí míru na víku toho po otevření zase tolik nenajdete – respektive na vás vykouknou kratičká pravidla, tajná krabička a pár obálek s materiálem. Ano, jak asi každého znalce základní hry napadne, tak všechny tajné komponenty jsou ve skutečnosti různé karty. Nejsou to ovšem jen tradiční herní karty, ale i speciální vázané na scénáře ve hře, které různě mění hratelnost jednotlivých her směrem „příběhem“. No a nakonec je tu jedno překvapení, které s novými kartami souvisí – ale o tom vám nebudu spoilerovat. V kostce řečeno, pokud znáte základní hru (a předpokládám, že většina ano, jinak nekouká po rozšíření) budete zde jako doma. Ilustrace, mechaniky, ikonografie- stará známá fungující hra, která dostala zajímavou pumpovací injekci.

Co napsat k herní stránce. Nu tak na úvod krátké opakování. Svět divů je draftovací engine building, kdy začínáte jen s jednou kartou vašeho impéria a postupně budujete svou říší pomocí co nejlépe zvolené strategie. Herně je hra strašně jednoduchá, ale nabízí přehršel možností, kombinací a strategie. Rozšíření Válka nebo mír to nejlepší ze základu zachovává. K tomu ovšem přidává další prvky. Tedy samozřejmě hlavně kampaň, kdy každá jednotlivá partie sice má stejná základní pravidla, ale ty jsou modifikována jedinečnou výzvou pro hráče. Navíc některé prvky se mezi hrami přenáší. Na konci pak musí být rozhodnuto, zda se svět vydá cestou míru finančníků nebo válkou generálů. Během kampaně odemykají hráči bonusy a další karty, které dále proměňují a modifikují herní možnosti v závislosti na výhrách a prohrách.

Zajímavé je, že o vítězi kampaně rozhoduje až poslední hra. Tedy v zásadě je jedno, kdo jak hrál, klidně můžete prohrát všechny předchozí hry a stejně nakonec vyhrát. Samozřejmě vítězové jsou bonusováni, ale odměna není tak velká, aby ostatní vyloučila ze „soutěže“.

 

Takže jaké to je?

Pokud mi na Světě divů něco trochu vadilo, je to možná až přílišná rychlost hry. Vždy jsem měl pocit, že než jsem se do hry stačil dostat, uběhlo čtvrté kolo a byl konec. To s kampaní částečně padá. Sice každou hru začínáte skoro od začátku, ale máte pocit, že hrajete za své jedinečné impérium a svou stranu.

Ne, není to žádné geniální vyprávění a na silném příběhu postavená hra. Ale je to velmi hezky vymyšlený legacy systém misí. No a navíc je můžete odehrát i několikrát znovu, protože kampaň je velmi jednoduše resetovatelná a nic se neničí. Tedy kromě překvapení v tom, co přijde dál.

Menší výtku mám k počtu hráčů. V sólu je hra v pořádku, stejně jako v počtu 3-5. Trochu drhnutí jsme zažili ve dvou hráčích, kdy vítěz měl přeci jen díky bonusu trochu navrch do dalších her.

Než se zeptáte – ano, rozšíření bez nejmenších problémů vejde do krabice se základní hrou. A pořád vám ještě zbyde místo na druhou expanzi.

Pro mě osobně je tohle jedno z nejlepších rozšíření pro hru. Nepřináší totiž žádné narušení základního konceptu a hry, ale prostě jen přidává rozšiřující prvky, které se nenásilně nabalují na základní mechanismy a hru a expanduje je. To vše ale s tím, že i kampaň si můžete pořád užít s kýmkoliv a i méně zkušení hráči se do hry dostanou.

Hromádka 15 nových karet, které získáte po projetí celé kampaně jsou velmi příjemný bonus, který rozšíří už tak velký balík karet. Tedy s tím, že nové karty jsou dosti silné a produkují to nejvzácnější, co ve hře lze získat.

Má rozšíření nějaké negativum? Snad jen to, že kampaň krátká. Pětice misí (ze šesti scénářů) je až moc krátkých a kdyby byla kampaň jednou tak dlouhá, vůbec bychom se nezlobili.

V poměru cena výkon ovšem rozšířko poměrně exceluje. Za svou cenu dostanete zajímavé rozšíření oblíbené hry, které si užijete nejen jednorázově, ale můžete i opakovaně a navíc si částečně obohatíte i klasickou hru.

Zkrátka a jednoduše, za nás 5 hvězd z 5 a maximální doporučení. Pokud máte rádi základ, přičtěte si ještě pár hvězd navíc. Takže válka nebo mír?

 

Koupit se slevou u Tlama Games!

 

Svět divů: Válka nebo mír

Autoři: Benoit Bannier, Frédéric Guérard

Vydavatelství: Tlama Games

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 1-5

Věk: 14+

Herní doba: 30-60 min na hru, 4-5 hod. na kampaň

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři