Taco, kočka, koza, sýr, pizza

Hry recenze

Taco, kočka, koza, sýr, pizza – co že má tahle pětice slov společného? Zdánlivě nic. V reálu ale víc, než si myslíte v nové postřehovce od Albi.

Blue Orange Games je pro mě zvláštní vydavatelství. V jejich produkci najdete poměrně „hráčské“ hry jako Detektivní klub, Ovce: Boj o pastviny nebo třeba skvělou abstraktní hru Fotosyntéza a hru roku Kingdomino, a pak se u nich objeví hra s úplně střeleným názvem i ilustracemi na kartách Taco, kočka, koza, sýr pizza, kterou si pro vydání v češtině vybralo Albi. A nebudeme si nic nalhávat, od téhle malé krabičky obsahují pouze pravidla a 64 karet jsem mnoho nečekal. Ač jsem byl nakonec poměrně příjemně překvapen.

Párty hra s názvem, který odmítám znovu opakovat (později pochopíte proč) je určena pro 2-8 hráčů (ale jak už to bývá, čím víc, tím lépe) od 8 let s herní dobou do 10 minut na partii. Hlavním prvkem a cílem hry je zbavit se všech karet z ruky dřív než ostatní s důrazem na postřeh hráčů při postupném vykládání karet z ruky a neustálého opakování pětice slov z názvu hry.

A předchozím odstavcem jsem kromě základních prvků v podstatě popsal i celá pravidla. No dobře, pojďme se na to podívat trochu blíže. Celý balíček karet se zamíchá a rovnoměrně rozdělí mezi hráče. Při počtu 5 a méně dostane každý jen 12 karet a zbytek se vrátí do krabičky.  Každý hráč si utvoří svůj vlastní dobírací balíček lícem dolů před sebou a můžete se vrhnout do hry. První hráč vyloží vrchní kartu ze svého balíčku a řekne „taco“, následuje druhý hráč ze své hromádky a řekne „kočka“ a tak dále. Zkrátka jedna karta za druhou a dokola „taco, kočka, koza, sýr, pizza“, přičemž je důležité zachovat plynulost a tempo. A v čem je ten postřeh? Kdykoliv hráč vyloží na hromádku kartu, která se shoduje s jeho zahranou kartou, musí okamžitě všichni plácnout co nejrychleji ústřední hromádku. Nejpomalejší hráč si musí všechny karty vzít a dát je dospod svého dobíracího balíčku! K tomu je zde samozřejmě několik menších pravidel – žádné cukání a stahování ruky, udržování rytmu a žádné dívání na přidáváanou kartu dřív, než leží na vrchu hromádky, aby měli všichni stejnou šanci. A¨by to celé bylo ještě zábavnější a hlavně hektičtější, jsou mezi kartami i tři speciální, které nutí hráče před plácnutím udělat určitou akci:

Gorila – hráč musí zabušit pěstmi na hruď

Svišť – hráč musí zaklepat na stůl

Narval – hráč musí tlesknout nad hlavou

Vítězem hry je hráč, který jako první vyprázdní svůj balíček a zároveň položí ruku při shodě doprostřed stolu. A šup na další „taco, kočka, koza, sýr, pïzza…“ 

Jak vidíte, nejedná se o nic extra složitého a komplikovaného. Tohle je zkrátka svižná a rychlá párty hra, kterou si užijete jako rychlí a přístupný filler, při hraní s rodinou nebo někde na cestách, díky extrémně kompaktním rozměrům a kvalitně zpracovanému balení celé hry. 

Kromě rychlého vysvětlení a přístupnosti je kladem hry i grafická stránka, ač samozřejmě tento prvek je velmi subjektivní a někomu mohou připadat obrátky infantilní nebo hloupé, ale podle mě ke stylu hry sedí a fungují na jedničku.

A teď si to ještě jednou zopakujeme – Taco, kočka, koza, sýr, pizza, taco, kočka…

 

Koupit s slevou u Albi!

 

Taco, kočka, koza, sýr, pizza

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2020 

Počet hráčů: 2-8

Věk: 8+

Herní doba: 10 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři