Team 3

Hry recenze

Já nemluvím, ty neslyšíš a ten třetí nevidí – a společně musíme složit skládačku dle plánu, jsme totiž správná parta, teda TEAM 3!

Vydavatelství Albi, to nejsou jen strategické hry jako Scythe nebo Tapestry či Gloomhaven, ani malé karetky jako Bobří Banda, X bere! nebo třeba Střelené kachny. Nemalou část tohohle českého vydavatele tvoří párty hry v různých podobách. A na jednu z nich s názvem TEAM 3 v růžové variantě (o tom dále) se dnes podíváme.

V téhle párty hře se vždy tři hráči snaží z dostupných dílků vytvořit stavbu dle zadání. Má to samozřejmě háček – každý hráč má jinou roli a jiné omezení. Architekt zná zadání, ale nemluví. Stavbyvedoucí nezná zadání, ale může mluvit a popisovat neverbální náznaky architekta staviteli. Stavitel nevidí a řídí se jen pokyny stavbyvedoucího – co vzít a jak co kam umístit.

Hra má, jak jsem už naznačil výše, dvě varianty podobně jako jiná letošní novinky od Albi Railroad Ink. Místo rudé a modré na vás však čeká krabice růžová a zelená. Obě hry se liší celkovým barevným laděním, ale hlavně každá verze má svůj vlastní balíček plánů a jedinečné rozšíření. V růžové variantě se jedná o „Prostorový pres“ – tedy desetidílnou sadu složitějších plánů, v zelené verzi pak „Tavení mozku“ – opět deset karet, ale tentokrát se 5 hráčů snaží postavit zároveň dvě stavby v časovém limitu. Základní obsah je však pro obě hry totožný – 10 plastových stavebních dílků (každý 2x), 70 různých karet plánů ve třech úrovních obtížnosti, 2 škrabošky pro zakrytí očí stavitele, 3 karty rolí, zmiňované rozšíření a stojánek na právě skládanou kartu plánu pro architekta. Co ve hře není, ale mohlo by, je něco na měření času – ano, dá se použít telefon, ale malé přesýpací hodiny by se rozhodně vešly.

Průběh hry je zcela jednoduchý a dá se hrát buď čistě pro zábavu, kdy se libovolný počet hráčů střídá v rolích, ale i kompetitivně, kdy spolu dva týmy soupeří, kdo dřív úspěšně složí určitý počet plánů. Ať už hrajete tak či onak, průběh je podobný. Hráči si v tříčlenném týmu rozdělí role architekta, stavbyvedoucího a stavitele. Architekt vezme vrchní kartu z balíčku plánů a postaví si jí tajně před sebe do stojánku. Stavitel si nasadí škrabošku a dílky se zamíchají, aby nevěděl, kde co je. Následně se zapne časomíra 3 minut a začne kolo. Architekt vidí zadání, ale musí jeho znění předávat pouze neverbálně (nesmí pípnoput ani slovo) – tedy posunky, naznačováním, rukama a nohama. Stavbyvedoucí naopak může mluvit, a snaží se předat staviteli co nejlépe zadání a navigovat ho k úspěšnému řešení. No a stavitel přes škrabošku samozřejmě nic nevidí a řídí se jen pokyny stavbyvedoucího ve snaze postavit z dílků před sebou zadanou stavbu. Hráči zvítězí, pokud dokončí určitý počet plánů, a to dle počtu hvězd na zvolené obtížnosti plus počet hráčů. V kompetitivní variantě pak záleží, která skupina jako první dokončí 6 zadání.

Ostatně tady bych se zastavil. S jednou sadou sice jde hrát proti sobě, ale lze k tomu využít jen zadání na úrovni 1. Pro složitější plány musíte zkombinovat obě varianty hry. Pak tedy lze hrát ve dvou týmech a s plány libovolné úrovně. Nebo dokonce ve 4 týmech s úrovní 1, a to už je něco.

TEAM 3 je klasickou párty hrou. Pravidla jsou jednoduchá, princip je jednoduchý, ale všichni si užijí spoustu zábavy. Částečně může hra připomínat třeba klasické Aktivity, ale ve skutečnosti se jedná o zcela něco jiného. Klasický princip „tří opic“ je tady prakticky využit do funkční hry, která pobaví a díky velkému množství zadání slibuje velkou znovuhratelnost. Navíc zkombinováním obou verzí si té zábavy užijete jednou tolik. Tohle je zkrátka hry na párty jak dělaná!

Pokud bych měl za sebe vybrat jen jednu, zvolil bych (ač tu barvu upřímně nemusím) růžovou, protože její mini rozšíření mi přišlo o fous lepší.

Ať však zvolíte růžovou či zelenou, jedno je jisté, budete se opičit a užijete si hromadu zábavy!

 

 

Koupit přímo u Albi!

 

Team 3

Autoři: Alex Cutler, Matt Fantastic

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2019

Počet hráčů: 3-6 (nebo spíš nekonečno?)

Věk: 10+

Herní doba: 30 minut až celou noc

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři