Chtěli jste si někdy doma udělat své vlastní terárko, ale brzdilo vás místo nebo čas? Novinka vydavatelství Albi vám vaše přání dokonale splní v karetní podobě!
Michal Peichl se v deskoherním prostředí etabloval jako velmi šikovný designér, ale i výtvarník. Řadu jeho her máme opravdu rádi, ať už se jedná o Čarodění nebo Akvárko. Právě na druhou jmenovanou karetní draftovačku navazuje novinka, která nese název Terárko, a z prostředí rybiček, rybek a vodních živočichů se přesouváme do exotického prostředí želv, ještěrek, hadů a podmanivých rostlin. Že by to byla jen nastavená kaše nebo snad kopie v jiné grafice? Ale kdeže!
Terárko je draftovací karetní hrou pro 1-6 hráčů od 8 let s herní dobou okolo nějakých 20 min herního času, a to v podstatě bez ohledu na počet hráčů, protože se hraje simultánně. Každý z hráčů během hry pomocí karet živočichů a rostlin s postupně draftované nabídky buduje své pomyslné terárko v mřížce 4x5 karet, kdy každá karta vyžaduje své specifické umístění pro skórování vítězných bodů.
Zpracování
Michal Peichl je podle mě, čistě subjektivně, jeden z nejlepších grafických autorů u nás. A dokazují to nejen jeho autorské projekty, ale i jiné hry, na kterých se podílel. Akvárko bylo moc hezky udělané, plné plnobarevných exotických rybek z celého světa. A Terárko? To v tomto ohledu absolutně nezaostává. Uvnitř zelené krabičky s vybranou faunou a flórou na víku, najdete skoro 150 různých čtvercových karet. Kromě oboustranných kartiček nápovědy pro všechny hráče, zabírají drtivou většinu obsahu karty zvířat a rostlin (respektive prostředí). Každá karta, respektive každý druh, má zvláštní podmínky svého umístění v rámci vytváření mřížky, ať už jsou to předpoklady k vytváření sloupců či řad, různých oblastí nebo sousedství. Kupříkladu hadi mají pevně dáno, do kterých sloupců nebo řad je třeba je pro body umístit a v jakém počtu, želvy zase sousedství se specifickým typem karet atd. Ne, nemusíte vše dodržet, ale bude vás to v průběhu hry stát body. Ilustrace na kartách se mi hodně líbí, ale se hrou má jen jeden zásadní problém – strach z hadů. A hrát hru plnou hadích karet (dobře, jen tří druhů) pro mě byla solidní výzva.
Co kvituji je fakt, že pokud znáte Akvárko, budete od počátku jako doma a nových pravidel není mnoho. Ani pokud jste v „sérii“ nováčky, nebudete mít s pravidly problém. Vše je přehledně a detailně vysvětleno.
Celkové zpracování hry je velmi milé, hezké a ilustrace, jak už jsem zmiňoval, povedené. Jakmile sestavíte svá terárka, vypadá to na stole skutečně pěkně. Jen si ve vyšších počtech hráčů připravte možná až překvapivě dost místa na stole.
Jak na to?
Inu Terárko je draftovací hrou. Její průběh je víceméně velmi snadný. Hraje se trojice kol, kdy na začátku se každému rozdají karty, vytvoří centrální balíček ze zbylých a vzhůru do hry.
Všichni hráči hrají současně, kdy si vždy každý vybere kartu a lícem dolů jí umístí před sebe. Jakmile mají vybráno všichni, karty se otočí a umístí do pomyslných mřížek. Není podmínkou karty spojovat, ale musí být zachován prostor 4x5 karet. Jak už jsem zmínil, každá karta má své specifické podmínky, které je třeba splnit pro zisk bodů. Podmínek je celá řada, ať už jsou určené řadou, sloupcem, tvarem, umístěním či třeba sousedstvím. Samozřejmě se vám může stát, že kartu umístit nechcete, protože se vám nic nehodí. V tom případě kartu otočíte na rubovou stranu, kde je záchrana v podobě jezírka.
Jakmile jsou odehrána tři kola a každý má své terárko kompletní, spočítají se body pomocí přiloženého bločku a určí vítěz.
Dojmy
Akvárko je naší velmi oblíbenou hrou pro svou přístupnost, plynulost, rychlost a nenáročnost. Skvělá skládací draftovačka pro celou rodinu, která baví každého, komu jsem jí ukázal, a to i hodně málo zkušeným hráčům. Terárko si sice ze svého předchůdce bere mnohé, ale představuje se v o něco komplexnějším světle.
Ne, Terárko není vyloženě složitá nebo nějak náročná hra, ale podmínek už je podstatně více, mají náročnější vliv na přemýšlení a výběr. Zkrátka Terárko je komplexnější a hutnější Akvárko. A právě proto si mimochodem myslím, že se vyplatí mít doma obě.
Hodně se mi líbí živé ilustrace tvorů i prostředí a šikovnou práci s ikonografií a rozlišení karet, ať už v podobě čtvercových okrajů tvorů a kulatých prostředí, ale i jednotlivých podmínek, které se strašně rychle zažijí a pochopí během hraní. Během první hry nám vše do hlavy naskákalo tak rychle, že už jsme ani nekoukali do pravidel.
Terárko patří do kategorie skvěle chytrých fillerů, které vás nadchnou svou plynulostí, hezkou hratelností a svižností. I v plném počtu hráčů se hra nijak nezadrhává, všichni hrají zároveň, vše skvěle funguje. Přesně ta hra, kterou si klidně dáte několikrát za večer i po celém únavném dnu v práci nebo dětech. Navíc funguje skvěle v jednom i v plném počtu.
Terárko je ukázkou toho, jak lze dobrou hru ještě vylepšit. Respektive posunout o kus výš směrem k hráčům. Akvárko je skvělé, Terárko je hráčsky o něco lepší. Zatímco pro nováčky bude lepší Akvárko, pro zkušenější a přemýšlivější hráče zase Terárko. Ale svou skvělou práci odvedou obě bez problému.
Terárko i s Akvárkem můžete koupit přímo u Albi zde!
Terárko
Autor: Michal Peichl
Vydavatelství: Albi
Počet hráčů: 1-6
Věk: 8+
Herní doba: okolo 20 min
Autor: Adam Vondra Vondris