Jak funguje moderní ekonomika s ekologií a znečištěním? Jak vybudovat soběstačnou a ekologicky fungující ekonomiku? To se nám zkusí zprostředkovat mikro engine management hra Terra Futura.
Často se zmiňuji, že mám rád ryze české hry. Zkrátka jsem vlastenec a mám slabost pro české tvůrce a jejich výtvory. A proč také ne, když se často jedná o velmi podařené tituly. Vydavatelství Albi se rozhodlo české autory docela dost podporovat, a tak si dnes můžeme zahrát hru Terra Futura, která i přes svůj cizokrajný název nese hrdě naši národní vlajku.
Terra Futura je menší karetní engine building hra, za kterou stojí Petr Vojtěch a Jindřich Pavlásek. Hra je určena pro 2-5 hráčů od 10 let a její herní doba se pohybuje okolo 30 min. Každý z hráčů buduje své mikro karetní město a pomocí důmyslné aktivace karet se snaží získat na konci co nejvíc bodů.
Terra Futura je už od prvního pohledu hezká hra. Ilustrace Jindřicha Pavláska, která zdobí již krabici dávají hře povedený ekologický nádech s množstvím malých detailů na pozadí, které dělají celý svět živější. Po otevření asi leckoho překvapí hromada sešitů pravidel - trochu nečekaně jsou tu totiž pravidla v několika jazycích. Do teď mi zůstává trochu záhadou proč. To zásadní, tedy herní materiál, se dělí na dvě skupiny - dřevěné žetony a kostky a karty. První jmenovaná skupina zabírá různé produkované materiály a výrobky, tedy suroviny, které hráči těží a výrobky, které z nich vyrábí a sbírají body. Druhá skupina jsou karty rozdělné do tří skupin - počáteční (pětice stejná pro všechny hráče), karty I. a II. úrovně a karty bodovací. To vše je doplněno ještě o bodovací bloček a oblíbené „lama“ karty.
Zpracování hry je velmi povedené. Karty mají hezkou grafiku (nebo mě se subjektivně líbí, posuďte sami v galerii) a dřevěné žetony se ke hře nejen hodí, ale zároveň jí povyšují o stupeň výše, místo obvykle použitého kartónu. Ze hry tak máte rázem prémiový dojem. Co naopak je trochu zbytečné, to jsou papírové krabičky na suroviny, které prostě působí zbytečně a nejsou ani moc funkční. Navíc nám přišlo, že bez nich by mohla hra být v menším balení a stát se tak ideálním společníkem na cesty.
Hra má krásně jednoduchá pravidla a svižnou hratelnost. Každý hráč dostane startovní kartu, nápovědu a dvě karty bodovací. Vytvoří se společná zásoba všech žetonů a z dvojice sad karet se podle jejich římského označení vytvoří nabídka čtyř karet s balíčkem zbytku vedle. No a může se hrát. Celé to probíhá velmi rychle a jednoduše. Hráči se střídají v tazích, kdy si vždy musí vzít jednu kartu z nabídku a přiložit jí na své území do mřížky 3x3. Následně se vyhodnotí všechny karty ve stejné řadě a sloupci v libovolném pořadí. A tak dále dokud se nezaplní devíti karetní pole všech hráčů, tedy neodehraje každý 8 tahů. Po konci hry si každý z hráčů vybere poslední aktivaci z jedné ze dvou bodovací karet z počátku a zároveň z jedné (a nemusí to být stejná) jedno speciální bodování zdrojů. Následně si všichni sečtou body dle tabulky a naopak ztratí body za znečištění. Kdo má nejvíc, bude ekologem měsíce.
Právě takhle je to v kostce jednoduché, a právě v tom je největší krása této hry. Asi se sluší některé věci z odstavce nahoře vysvětlit. Když mluvím o aktivaci, tak každá z karet území má nějaké schopnosti/akce, které mohou být právě aktivací využity. Může se jednat o zisk zdrojů, přeměnu, výrobu nebo třeba přesun znečištění. Ano, znečištění - velký to neduh moderního světa, který ničí naši planetu je v této hře zastoupen černými kostičkami, které chtě nechtě dostáváte v průběhu hry jako nevyžádanou „odměnu“ z některých karet, a které musíte distribuovat na své karty. Pokud je jich na kartě víc, než jich daný kus území „unese“ - představte si, že vaše komíny překročily limity a zaneřádily svět - stává se karta neaktivní a nemůžete využívat její efekt. Dobré ovšem je, že některé karty přímo pracují s čištěním a filtrují znečištění na sebe.
Musím se přiznat, že jsem byl k Terra Futuře trochu skeptický. Přišlo mi to z prvu jako recyklace známých prvků. A ono to do jisté míry je pravda, ale přesto vlastně není. Jedná se o velmi zajímavý mikro engine building s rychlou hratelností, který vlastně působí spíš jako klasický filler, pro přestávku mezi většími tituly. Nebo jako vhodný úvod do žánru pro nováčky.
Hra má hezké zpracování. Osobně se mi líbí ilustrace na kartách, i množství dřevěných komponent. Výtku si prostě nemohu odpustit směrem ke krabičkám na žetony.
Mechanismus je v této hře v podstatě ohlodaný až na dřeň. Nic okolo, tohle je naprosto čistý engine building, což je možná i důvod, proč trochu pokulhává téma a hra je v podstatě abstraktní skládačkou a přesouvání žetonů a kombinací schopností, kdy vám záleží na barvách surovin/tvaru výrobků mnohem víc, než že se jedná o salát, auta, znečištění apod.
Ve hře je v podstatě absentující interakce. Každý si tak nějak skládá své území a maximálně vám někdo „vyfoukne“ kartu, kterou jste chtěli. Jo a pak je tu jedna akce „spolupráce“, ale to je tak vše.
Jenže na druhou stranu pořád je tu to velké plus skvěle fungujícího základního mechanismu, jednoduchých pravidel, velké přístupnosti a zajímavých nápadů, jako třeba zmiňované znečištění, které vás nutí zvažovat, kolik ještě těch černých kostek snesete, kam je dáte a co si můžete dovolit ztratit. Ač jsou jednotlivé tahy rychlé a svižné, hra i tak nutí hráče přemýšlet a plánovat. Není to zrovna mozek vařící, ale jen tak ledabyle hrát nemůžete ani náhodou.
Jsou to takové puzzle se zajímavými možnostmi, které ale skončí v tom nejlepším. Při každé hře jsem měl pocit, že když mi to konečně pěkně funguje, přikládám poslední kartu a je konec. To je ale daň za krátkou herní dobu.
Ač se to nezdá, tak po pár hrách zjistíte, že v tom minimu se toho dá až nečekaně hodně vymyslet a zkušenější hráči už lépe ví, co kam dát, co zahrát a jak chtějí karty aktivovat. Z počátku se nám hra jevila mnohem více „free“ a bez nutnosti promýšlet dopředu. Ale čím víc partií jsme odehráli, tím víc jsme se naučili kombinovat a ocenili to pravé kouzlo Terry Futury. Zkrátka je to příklad hry, která rozkvétá každou další partií.
Terra Futura asi není nejdokonalejší hrou a jistě má své mouchy. I přesto se jedná o velmi zajímavý počin českých autorů, který stojí za pozornost a vyzkoušení.
Terra Futura
Autoři: Petr Vojtěch a Jindřich Pavlásek
Vydavatelství: Albi
Rok vydání: 2021
Počet hráčů: 2-5
Věk: 10+
Herní doba: 20-25 min
Autor: Adam Vondra Vondris