Tajemná krychle se objevila na obloze zemského pólu a začala se smršťovat, kolabovat a tím ohrožovat celou planetu. Její zhroucení bude znamenat zánik lidstva!
Co by se stalo, kdyby se nad planetou náhle zjevil záhadný objekt, který by hrozil zničením světa? Spojili by vědci z celého světa síly? Dokázaly by rozhádané státy zahodit svou nevraživost a postavit se výzvě v podobě kolapsu reality? Novinka vydavatelství Mindok minimálně na tyto otázky odpovídá ano. Nyní ale přichází úkol pro vás hráče, a to využít všech dostupných zdrojů a možností a tajemný teserakt, který se z velikosti městského bloku smrštil na velikost rubikovy kostky pomoci stabilizovat, opatrně rozebrat a zabránit tak jeho zhroucení do časoprostoru spolu se vším okolo.
Teserakt je kooperativní abstaktní kostková hra Jamese Firnhabera pro 1-4 hráče od 14 let s herní dobou okolo 45-60 min herního času. Hráči se vtělí do rolí výzkumníků a nejlepších mozků naší generace a musí spojit síly v pokusu o postupnou opatrnou stabilizaci kostkové krychle pro záchranu lidstva, aby nepadlo do prázdnoty vesmíru.
Vesmírné vybavení
Teserakt přichází v moderně laděné barevné krabici, které vévodí právě mimozemská krychle a skupina vědců okolo snažících se o zázrak.
Po odklopení víka krabici najdete na praktickém plastovém insertu jako první pravidla. Na abstraktní hru jsou trochu delší, ale vše jasně a názorně vysvětlují a během hry jsme nenarazili na problémy a zádrhely. Vše je velmi čistě a jasně vysvětleno.
Herního materiálu je dost. Musím se přiznat, že nejsem zrovna příznivcem kartonových stojánků a modelů, ať už se jedná o Divukraj nebo třeba Divokou Amazonii, a to zvlášť, pokud nejdou ponechat v boxu vcelku. Ano, i v Teseraktu najdete jeden podstavec, na který navíc vystavíte pomyslnou věž z desky základy, točny a 64 barevných kostek rozdělených do 4 barev – žluté, oranžové, modré a fialové. I když vypadají kostky záhadně, jedná se o klasické šestistěnky, byť jsou laděny do kosmických tvarů a vypadají naprosto skvěle (ano, tady se ve mně probouzí sběratel kostek a kostiček všeho druhu). Kromě kostek a stojánku najdete ve hře také několik sad karet – výzkumníků, výzkumu či objevů, ale i speciální desky a listy pro hráče. Nejdůležitější věcí ve hře je návlek na přípravu. Jako bez legrace jsem zkoušel postavit na otočnou točnu kostku bez něj a po xtém pádu jsem absolutně ztratil nervy.
Co se zpracování hry týká, tak nejen že se nám líbí materiálově, ale i moderní vesmírně vědecky laděný grafický stal a postmoderní komiksová grafika karet nás zaujala. Hra je rozhodně jiná a originální. Oceňujeme i to, že lama karty jsou rovnou součástí desek pro hráče a vše je velmi pěkně přehledné.
Jak na to?
Teserakt ve své podstatě – tedy co se pravidel týká – není náročná hra. Na herní stůl vyskládáte ústřední teserakt, nabídky karet a desek, každý hráč si vezme jednoho výzkumníka se speciálními schopnostmi a desku. Následně tzv. zhroutíte dvě kostky z teseraktu. Podle počtu hráčů vezmete krajové, hodíte jimi a umístíte do oblasti zhroucení. O té ale dále.
Celá hra v postupných tazích hráčů, sestávajících se ze dvou částí – akcí a kolapsu.
V té první má hráč vždy na výběr z šestice možných akcí, kdy má 3 pomyslné tahy, které mezi ně může libovolně rozdělit. Cílem hry je stabilizovat teserakt, což znamená zaplnit panel stabilizace jednou kostkou každé barvy a každé hodnoty, celkem tedy 24 polí a kostek. A právě hráčské akce primárně směřují k cíli logicky. Během tahu může hráč těžit kostky (odebírat) z teseraktu a přikládat je na volná místa na svém panelu. Upravovat hodnotu kostek, a to o jeden bod vyšší nebo nižší či je přenášet mezi laboratořemi hráčů. Může také provádět analýzu, čímž vylepší speciální kartu výzkumu v ruce či využívat svou specializaci uvedenou na kartě výzkumníka. Zcela stěžejní je ale stabilizace kostky. Ve chvíli, kdy má hráč na své laboratoři aspoň 3 kostky stejné barvy nebo aspoň 3 rozdílné barvy, se stejnou hodnotou či postupkou, může jednu z nich stabilizovat, tedy přiložit jí na stabilizační panel na příslušné volné pole. Pokud to provede, může zároveň odstranit identickou kostku z oblasti zhroucení, pokud tam je. Zbylé kostky si může buď ponechat tak jak jsou nebo jimi hodit a získat tak nejen nové hodnoty, ale i kartu výzkumu se schopností.
Jakmile hráč odehraje 3 akce, nastává fáze kolapsu. V té se teserakt postupně rozpadá a plní oblast zhroucení, čímž směřuje hru k prohře hráčů, protože jakmile se plní stejnými hodnotami, dochází ke kolapsu a trhlinám v časoprostoru a sedmá taková nehoda znamená konec hry! Konec hry v podobě prohry znamená i odstranění poslední kostky teseraktu.
Berte prosím pravidla v kostce, jako vždy si je můžete přečíst na stránkách Mindoku a asi by bylo zbytečné vysvětlovat věci jako symboly událostí či karty objevů. V své podstatě ale celé shrnutí nejpodstatnějších bodů pravidel hry najdete na konci pravidel.
Dojmy
Teserakt je jedinečná hra. Mám za sebou opravdu hodně her, a čím dál více cením originalitu tvůrců a snahu udělat něco jiného a unikátního. A právě u téhle novinky ten pocit i po mnoha partiích stále mám. Líbí se mi? Rozhodně! Z Teseraktu jsem vysloveně nadšený, i když to asi nebude hra pro každého. Proč?
Tak předně – pokud nemáte rádi kooperaci nebo trpíte na syndrom alfa hráče, možná si od téhle hry dejte odstup. Tady se musí zcela nezbytně hrát společně, jinak vaše snaha i přes maximální úsilí vede k prohře. Teserakt není jednoduchá hra v tom smyslu, že by každý pokus znamenal vítězství. Ba naopak naše úspěšnost se i po několika partiích pohybuje okolo 50%. Vliv na to má i nesporná náhoda, kterou ve hře najdete. Není totiž nic horšího, než když se celý plán zboří na jednom špatném hodu kostkami.
Co nám na hře naopak hodně líbí?
Předně skvělé zpracování. Krásné kostky, moc hezké ilustrace a otočný systém. I ten stojánek hře odpustím.
Moc se mi líbí, že princip hry ve své podstatě vůbec není složitý – dvě fáze, šest akcí a 3 možnosti jejich využití. Přesto hra nabízí úžasně chytrou a promyšlenou hratelnost a vynikající kombinační potenciál, kterým hraním postupně objevujete. První partie aspoň u nás byla taková trochu vachrlatá a rychle prohraná, ale jakmile jsme začali propojovat jednotlivé prvky do sebe a naučili se umně využívat návaznost akcí, stala se z Teseraktu skoro úplně jiná hra. Zapomeňte totiž na to, že byste hráli stylem „odeberu jednu kostku za kolo“ a pomalu čekám. Teserakt totiž nepočká a závod s rozpadající se kostkou dokáže být nervy drásající souboj plný napětí. Třeba když vám v oblasti zhroucení čekají dvě kostky a vy házíte další.
Hra je krásně variabilní a znovuhratelná nejen náhodou v podobě vystavění teseraktu, ale i různých desek základen a rozložení události, ale také různými výzkumníky a jejich přístupem k řešení problému. Pokaždé zkrátka řešíte jiné, svěží a originální kostkové puzzle.
Je zcela jedno, zda hru hrajete sami nebo v plném počtu, funguje vždy velmi dobře. Byť pro nás byl optimální počet dva, kdy se můžeme nejlépe domlouvat, a oba mají o hře maximální přehled.
I v základu, minimálně z počátku, není hra nic jednoduchého, ale můžete si jí zároveň i ztížit, což dále přidává na znovuhratelnosti.
Oproti jiným kooperativním hrám, a i když je to trochu závod s časem, vyžaduje Teserakt plánování, dobré načasování a domluvu.
Teserakt je opravdu unikátní, originální a skvěle vymyšlenou hrou, která nadchne všechny milovníky abstraktních chytrých puzzlových her s kombinačním potenciálem, velkou variabilitou a pořádnou výzvou. Rozhodně se jedná o hru, kterou si vždy rád zahraji a opakovaně se k ní budu vracet, protože porazit samotnou výzvu vesmírné kostky nabízí pořádnou satisfakci a dobrý pocit ze zvládnuté výzvy a překonání všech nástrah. Suverénně se jedná o jednu z nejlepších kooperativních her poslední doby a titul, který jen tak nenajdete.
P.S. Hra vychází v pátek 14.2. a je to skvělý dárek na Valentýn!
Hru můžete koupit ve Světě deskových her zde!
Teserakt
Autor: James Firnhaber
Vydavatelství: MindOK
Rok vydání: 2025
Počet hráčů: 1-4
Věk: 14+
Herní doba: 45-60 min
Autor: Adam Vondra Vondris