This War of Mine

Hry recenze

Válka, válka je pořád stejná… zažité heslo herní série Fallout tady naprosto sedí, ale víte pro koho je válka nejhorší? Pro ty obyčejné lidi, kteří nebojují, ale snaží se jen přežít a vypořádat se s těžkým rozhodnutím. A přesně o přežití a rozhodování je This War of Mine.

Pavelovi, byla zima a chtělo se mu spát. A taky měl hlad. A k tomu bojoval s depresí z toho všeho okolo. Všechno šlo prostě k čertu. Vyhlédl do temné noci z okna jejich domu a pátral po okolí po čemkoliv podezřelém, protože kdokoliv si mohl dělat zálusk na jejich skromné zásoby. Nikde nikdo, tak aspoň zkontroloval svou zbraň, kterou svíral v rozdrásané a promrzlé ruce – poslední dva náboje. Tohle bude dlouhá noc. K tomu všemu musel myslet na svoje dvě spolupřeživší, které se vydaly do města najít nějaké zásoby jídla, další den o hladu už snad nevydrží. V tom se venku ozvaly kroky, blížili se vojáci!

This War of Mine je desková hra od autorské dvojice Michał Oracz a Jakub Wiśniewski pro 1-6  dospělých (nebo minimálně fakt starších) hráčů s herní dobou mezi jednou a dvěma hodinami. I když hra – je to spíš zážitek, něco jako interaktivní film nebo kniha, vyprávějící hutný, drsný a násilný příběh strasti a zmaru ve válečném pekle. Zároveň se jedná o deskoherní adaptaci stejnojmenné počítačové hry, která hráčům již v roce 2014 nabídla zcela jedinečný syrový zážitek z boje o přežití. V této kooperativní hře máte jako skupina hráčů – i když tady se zastavím, protože podle mě je hra nejlepší spíš v menším, komornějším počtu hráčů – na starost několik přeživších/uprchlíků skrývajících se v polorozbořeném a vojskem obklíčeném městě za drsné občanské války. Že přemýšlíte, jak taková událost může být hrozná? Pak vám mohu jen doporučit komiks Fax ze Sarajeva z obdobné situace za občanské války v bývalé Jugoslávii.

 

Komponenty

Ve velké krabici najdete všechno, co od podobně masivní hry čekáte. Velký oboustranný hrací plán, spoustu různých karet – vybavení, setkání, postav atd. a velké množství jak kartonových, tak plastových žetonů zdrojů a samozřejmě také figurky. Pravidla jsou rozdělena do dvou částí – v první řadě zde máte Deník, který vám vysvětlí základ jak hrát, následně máte Knihu příběhu, kde je obrovské množství různých situací a jejich možných řešení (a věřte mi, budete stále listovat). Jednotlivé karty/situace/části hry vás postupně budou právě na Knihu příběhů odkazovat.

 

Jak se hraje?

Hráči si připraví hrací plán, dle deníku rozmístí všechny karty a komponenty, vezmou si startovní suroviny a vylosují náhodně 3 postavy a určí se první vůdce. Vždy jen vůdce může pohybovat komponenty na hracím plánu a má konečné rozhodnutí, kterému však logicky předchází diskuze mezi hráči. Ano, na všem se musíte dohodnout a poradit a ve všech rozhodnutích to rozhodně budete potřebovat. Následně se hraje na kola, která se dělí na 6 fází. Ráno – dojde k otočení a vyhodnocení karty událostí. Den – vaše postavy se schovávají ve svém úkrytu a snaží se ho upravit/prozkoumat/najít v něm užitečné suroviny, ale i vyrobit něco užitečného (koukám na tebe posteli). Každá vaše postava má zezačátku 3 akce, ale postupně o ně může přicházet (a přijde), s tím jak hrou postupujete, protože se projeví únava, deprese a nemoci, které jsou doslova na každém kroku. Soumrak – po celodenní námaze chtějí vaše postavy jíst a pít. Ze začátku je to snadný úkol a všeho máte dostatek, ale s tím jak vám docházejí suroviny, zvyšuje se zoufalství a zmar vaší party. Večer – aspoň jedna z vašich postav musí zůstat na hlídce a bránit váš úkryt před nenechavými nájezdy. Ostatní pak můžete vyslat do města na průzkum po něčem užitečném a vhodném. Zároveň můžete vaše postavy i uložit k odpočinku a načerpání nových sil. Průzkum je jednou z nejzajímavějších části hry. Nikdy totiž nevíte na, co nebo na koho narazíte. Máte omezený čas, který je reprezentován „odpočítáváním“, tedy postupným otáčením karet průzkumu, kterých je omezený počet (a ten ještě můžete zmenšovat, pokud chcete postupovat rychleji). K tomu všemu vám neustále hrozí střetnutí s cizími postavami, pokud způsobíte příliš hluku. Neustále tak musí zvažovat mezi potřebou vhodných a užitečných surovin a hrozbou střetnutí se s něčím, no řekněme hnusným. Noční nájezd – hlídkující postava musí čelit všem těm zlodějům, kteří se sice snaží „jen“ přežít jako vy, ale na úkor vás, a to samozřejmě nechcete, protože sami máte málo. Úsvit – taková ta rekapitulace kola. Hlavní je ale karta Osudu – ta vám nejvíc „zatopí“ a málokdy vás potěší – od zvyšujícího se zoufalství, po rychlejší úbytek potravin, více zimy atd., prostě samé věci, které nechcete v už tak špatné situaci vidět a zažít. Vaším cílem je přežít co nejdéle, ideálně do konce posledního dne, což ovšem není nic snadného a chce to velkou míru přemýšlení a taktizování (a také několik her).

 

Hra roku?

Spíš než hra je This War of Mine je interaktivní vyprávění drsného, tvrdého a deprimujícího příběhu o tom jak těžké je přežít válečné šílenství, když jste jen obyčejný civilista. Hutná atmosféra vás pohltí a nabídne vám jedinečný zážitek, nesrovnatelný s ničím, co jste kdy hráli. Překvapivě hra lépe funguje v nižším počtu hráčů, ideálně 1-3/4, přičemž nejlepší je asi solo a ve dvou. Je hrozně těžké něco hodnotit a zároveň toho moc neprozradit, protože cokoliv by vás mohlo připravit o část zážitku. Hra vám dá možnost zažít něco, co nikdy zažít nechcete, nahlédnout do míst, které vidět nechcete, ale zároveň si tuhle hru chcete zahrát, minimálně jednou vyzkoušet. Množství těžkých rozhodnutí, neotřelé nápady, originální zážitek z této hry pro mě dělají Hru roku loňského roku. Ne, není to hra, kterou vytáhnete po práci na pár desítek minut, tohle vás pohltí a musíte u hry nějaký čas strávit a opravdu jí prožít v klidu. Nečekají vás rozkvetlé louky, plno smíchu a blaženosti. Naopak, čeká vás smrt, zmar, nemoci, deprese a opravdu hodně těžké volby, které bych vám rád popsal, ale ne, zkuste si je sami.

 

Takže shrnutí?

Mínusy

  • trochu složitější pravidla vinou Deníku a Knihy příběhů zároveň, což ještě prodlužuje herní dobu
  • složitá a hodně nepěkná herní rozhodnutí, která ne každému mohu sednout, zároveň tohle herní téma nemusí každému sedět a musíte počítat s tím, že ke hraní budete potřebovat skupinu starších spoluhráč

Plusy

  • zcela unikátní herní systém nepodobný ničemu co zatím u nás vyšlo, což jen doplnil perfektní a bezchybný český překlad (klobouk dolů Albi!)
  • jedinečná atmosféra, kterou hra vytvoří a která vás vtáhne a nepustí, nikdy jsem nehrál (a ani neviděl) nic podobného – tedy pokud chcete opravdu originální zážitek, zde ho máte

Ještě jednou – Pro mě osobně nejlepší u nás vydaná deskovka roku 2017. A to si vezměte, jakou konkurenci nastavilo jen samotné Albi, nemluvě o peckách ostatních vydavatelů.

 

P.S. Albi již ohlásilo rozšíření, které dokonce u nás vyjde společně se světovou premiérou.

P.P.S. Překládá se i originál doplňující mobilní aplikace ke hře.

 

Koupit přímo u Albi!

 

This War of Mine

Autoři: Michał Oracz a Jakub Wiśniewski

Vydavatelství: Albi

Počet hráčů: 1-6 (ale ideálně v menším, komornějším počtu)

Věk: 18+ (minimálně 15-16 zcela určitě)

Herní doba: 1-2 hod

Pořadí na Boardgamegeek:  184. celkově, 30. tematická

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři