Tipni si! a Pravda nebo lež

Hry recenze

Párty hry u kterých se nejen pobavíte, ale i dozvíte spoustu nových informací ze všech možných odvětví? Přesně to je série několika her od Albi skrývajících se pod společným názvem „Tipni si“. My se podíváme na základní hru a verzi Pravda nebo lež.

Znáte to, někdy se sejde parta lidí, ale nikomu se nechce hrát nic náročného jako Scythe či Tapestry, ani depresivního jako This War of Mine, ale zároveň ani natolik ztřeštěného jako Yogi nebo klasické Ubongo. A po čem tedy sáhnout? Albi v loňském roce přineslo sérii několika her pod společným názvem „Tipni si!“. Kromě původní hry se tak nabízí varianty Česko pro zaryté vlastence, Junior pro menší a rodiny a Pravda nebo lež pro pořádné lháře. Jak vás asi napadlo, tak společným jmenovatelem je využití vědomostí z různých sfér a odvětví pro co nejlepší tipy a zisk bodů. Společné je také maximum šesti hráčů, ale vřele doporučuji hrát ve dvojicích, zvlášť pokud máte hodně rozhádané parťáky kolem stolu. Největší odlišnosti pak sebou oproti ostatním nese verze Pravda nebo lež, ale o tom dále.

 

Tipni si!

V podstatě základní hra série, ve které hráči odhadují rychlost, délku, období, výšku, hmotnost nebo třeba rychlost – zkrátka všechny možné veličiny. 

Hra je pro 3-6 hráčů od 12 let (ale ze zkušenosti jí zvládnou i mladší) a jedna rychlá partie vám zabere zhruba 30 minut času. V modré krabici na vás kromě krátkých, jednostránkových pravidel čeká 6 mazatelných destiček a fix a k nim žetony hráčů, hromádka modrých a žlutých žetonů pro body a hlavně celý 1188 otázek rozdělených podle barev do šesti oblastí – společnost, fauna a flóra, věda a technika, stalo se, sport a různé.

Průběh hry je zcela prostý. Každý si vezme jednu destičku, jeden fix, svůj odpovídající barevný žeton a 5 modrých žetonů bodů. Zbytek bodovací žetonů se dá do společného banku a karty s otázkami se rozdělí dle příslušných témat na 6 hromádek. Hráč na tahu vždy vybere jednu z oblastí, vezme vrchní kartu z balíku a z ní si vybere jednu ze tří nabízených otázek, na kterou chce, aby všichni odpovídali. Otázku nahlas přečte a následně každý z hráčů napíše tajně svůj tip na svou destičku. Ale pozor! Před odhalením odpovědí nastává druhá část hry, a tou je sázení. Každý si totiž musí, tedy pokud má nějaké žetony bodů v zásobě, vsadit 1-5 žetonů na to, kdo podle něj bude mít nejlepší tip. Následně se kolo vyhodnotí – na zadní straně každé karty jsou správné odpovědi. Kdo měl nejlepší tip obdrží 3 body. Hráč který si vsadil na vítězný tip (může jich být samozřejmě i více) dostane okamžitě dvojnásobek vsazených bodů. Ostatní sázky propadají. Tímto způsobem se hraje, doku každý nevybere 4 (při 2-4 hráčích) nebo 3 (při 5-6) otázky. Vyhrává jednoduše ten, kdo má nejvíc bodů.

Tipni si sice spadá do ranku párty her, ale rozhodně to neznamená, že by si jí neužil nikdo jiný. Vzhledem k jejímu vzdělávacímu přesahu si jí rozhodně užijí i rodiny s dětmi, ale i zkušenější hráči jakožto oddychovou zábavu nebo filler. Hra má spád a tempo a nic zbytečně netrvá – rychle se přečte, tipne, vsadí a jde se dál. Díky sázení hra není prostým vědomostním kvízem, ale přináší i jistou dávku napětí. Pokud můžete, musíte totiž vždy vsadit a zde nastává i bluffovací prvek, není totiž nic slastnějšího, než nalákat ostatní vsadit právě na vás a pak prohrát, čímž oni o své body přijdou. Otázky v nabídce mají různou obtížnost a díky jejich počtu je zde dostatečná variabilita a znovuhratelnost. Navíc kde se dozvíte, jak daleko od bouře může udeřit blesk nebo kolik let strávil Emil Holub v Africe?

 

Koupit přímo u Albi!

 

Tipni si! Pravda nebo lež

Pravda nebo lež je taková varianta pro zaryté lháře. A určitě se vám bude mnohem více hodit bluffování a „pokerface“. Znáte to – na každém šprochu pravdy trochu… Cílem hry je opět na základě tipování získat nevyšší počet bodů. Opět na vás čeká 6 balíčků karet rozdělených do okruhů – věda, geografie, historie, různé, zábava a příroda. 

Oproti výše zmíněnému bratříčkovi si hru užijete už ve dvou. Jinak je vše při starém – tedy maximum 6 hráčů, věková hranice 12 let (a zase jí zvládnou i mladší) a herní doba okolo 30 min.

Kromě krabice, která se nese v odstínech fialovo-růžovo-červené, prošly změnou i komponenty. Ano, otázky jsou opět na oboustranných kartách, kterých je celkem 420, rozdělené do kategorií, ale namísto tří otázek jsou zde jen dvě a odpověď na ně je jen pravda nebo lež. Díky tomu zmizely mazatelné tabulky a nahradilo 6 otočných ukazatelů, které na jedná straně mají právě výše uvedené dvě možnosti, na druhé číslice. Posledním komponentem jsou růžové a černé žetony bodů.

Ono podobný je zcela logicky i průběh hry. Na stůl se připraví společná nabídka karet po šesti hromádkách, společná zásoba žetonů a každý hráč dostane jeden svůj ukazatel nebo chcete-li rozhodovací destičku. Hráč na tahu vezme SPODNÍ kartu jedné z nabídek a nahlas přečte vybraný výrok. Každý hráč pak tajně nastaví na jedné straně „pravda nebo lež“ a na druhé číslovku označující počet hráčů, kteří podle něj odpoví správně – takže např. „lež“ a „2“, pokud si myslí, že je výrok nepravdivý a správně si tipnou dva hráči u stolu (včetně něj samotného). Za správnou odpověď dostane hráč růžový žeton, za správný tip černý. V této variantě hry je vynecháno sázení, které je nahrazeno právě tipováním na počet správných odpovědí. Vítězem se opět stává hráč s největším počtem bodů.

Zatímco Tipni si (a varianty Česko a Junior) hrají na prvek co nejpřesnějšího odhadu odpovědi a sázení, Pravda nebo lež jde trochu jiným směrem. Máte na výběr jen ze dvou možností odpovědi, takže i když nevíte, stejně je to 50 na 50 šance na úspěch. Největší zábava začíná v tipování správných nebo špatných odpovědí soupeřů a odhadu jejich vědomostí a případné bluffování. Ano, opět je tu jistý vzdělávací prvek a člověk se něco nového vždy dozví, ale primárně jde o rychlou zábavu pro větší počet hráčů, kterou klidně protočíte několikrát za večer. Otázek je opět dostatečné množství a jsou zajímavé. Hra je variabilní a nabízí opět slušnou dávku znovuhratelnosti. Upřímně nemám nijak v lásce kvízové a vědomostní hry, ale u všech verzí Tipni si jsem se bavil a to kupodivu i u „Juniora“ – však počkejte, až vás porazí školáci prvního stupně. Hra klade důraz na přemýšlení, uvažování a kamennou tvář při četní, když třeba předem znáte odpověď (přece nechcete nikomu zbytečně napovídat, že ne?). Podobnou hrou může pro někoho být např. starší Umí prase létat, ale Tipni si! je přeci jen o mnoho variabilnější a nabízí větší množství možností a otázek, které jsou navíc rozděleny do několika okruhů, takže si každý přijde na své v tom, co mu zrovna jde.

 

Pokud vám ve sbírce chybí vědomostní párty hra, která nezabere zbytečně mnoho času a zabaví i větší počet hráčů, pak s žádnou verzí Tipni si! rozhodně neuděláte krok vedle. A rozhodně je to podstatně větší zábava než klasické Monopoly.

 

Koupit verzi Pravda nebo lež přímo u Albi!

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři