Tokaido Duo

Hry recenze


Malíři, poutníci a obchodníci - Vítejte na ostrově Šitoku!

Jsem soutěživý typ. A v deskovkách to platí mnohonásobně. Většinou hledám soupeření i v kooperačkách a jsem naštvaný, když prohrajeme. Nikdy to přece není moje chyba, nikdy! A snad jediná hra, ve které si dovoluji vypnout a unášet se pohodovým kouzlem je Tokaido. No a protože v současné době letí menší verze her pro dva, dostala i tahle dnes již cenami ověnčená hra svého mladšího, menšího a pouze pro dva hráče určeného bratříčka. A klidné Vánoční svátky byly ideální na vyzkoušení téhle novinky z dílny ADC Blackfire.

Tokaido Duo je zenová pohodová kostkově putovací hra Antoina Bauza (původní Tokaido, 7 Divů světa a Duel) určená (světe div se) přesně pro dva hráče s věkovým doporučením 8+ a herní dobou okolo 30 min na partii. Každý z hráčů dostane trojici rozdílných postav a snaží se získat co nejvíce bodů během putování po ostrově Šitoku.

 

V jednoduchosti je krása

Už ve chvíli, kdy dostanete do rukou krabičku se hrou, musí vám být jasné, že tady půjde o klid v duši a zenovou cestu. Menší čtvercová krabička je vyvedena primárně v bílé barvě doplněné o povedenou ilustraci na středu víka. Po otevření najdete v jednoduchém papírovém insertu hromádku žetonů k vyloupaní – a u těch pozor, protože pevnější platíčka jsme v ruce dlouho neměli a „vyplonkování“ nebylo nic lehkého – dále skládací herní plán, dřevěné figurky ve dvou zenových barvách zelené a fialové. Dále speciální kostky pohybu pro každou ze tří typů figur a také kartonové desky pro ně.

Zpracování celé hry si krásně hraje se zenovým a klidným pojetím. Zapomeňte na přehnané a řvavé barvy, ale naopak se hra podřizuje klidu a pohodě. Kombinace papíru a dřeva doplňuje celkový styl a hra po rozložení na stole potěší oko i duši.

 

Putování po ostrově

Cílem hry je nasbírat body a porazit soupeře. To sice zní klasicky strašně moc kompetitivně, ale jakmile hru na stole rozložíte a rozehrajete partii, soupeření zde ustupuje trochu do pozadí a japonští duchové hráče unášejí po zákoutích ostrova.

Každý z hráčů má trojici figurek – kupce, malíře a poutníka – se kterými putuje po ostrově a na základě jejich diametrálně odlišné hratelnosti plní jejich „úkoly“. Pohyb funguje na bázi kostek, kdy vždy jeden z hráčů hodí trojící speciálních kostek, jednu si vybere a provede pohyb danou figurou po plánu, následuje druhý hráč a první bere poslední kostku. Jakmile se kolo dohraje, role se obrátí. Každá z postav, už ze své podstaty, plní a činí něco jiného. Malíř maluje obrazy a následně je daruje. Kupec zase nakupuje zboží a následně ho prodává na pobřeží. No a poutník vykonává svou cestu poznání, aby svému pánu přinesl body a bonusy za návštěvy chrámů a krás ostrova.

Jakmile je splněna jedna z podmínek – darování určitého počtu obrazů, návštěva chrámů nebo dostatečně úspěšné kupcovo obchodování a střádání zlatých plátů – nastává konec hry a součet bodů. Za každou postavu si hráč sečte získané body, no a kdo má nejvíc, stává se nejúspěšnějším návštěvníkem ostrova. Gratulujeme!

Tedy v kostce řečeno, principem hraní hry je putování po ostrově pomocí kostek a závod o to, kde nejlépe uspořádá své plány.

Pravidla jako taková mají cca osm stran i s příklady a vysvětlením, což je jako nic a hru vysvětlíte a pochopíte během minutky.

Zajímavým herním prvkem, který musím kromě výše zmíněného uvést, a který mě na jinak poměrně nekonfliktní a klidné hře zaujal, to je možná „krádež“ žetonů. Pokud už totiž nejsou v nabídce speciální žetony, můžete si je vzít od soupeře.

 

Na vahách duchů

Takže jaké je Tokaido pro dva hráče?

Inu mám rád hry pro dva. Za poslední dobu je naším nejčastějším hraním večerní soupeření ve dvou, když dcera usne. A právě na tyhle chvíle je tahle hra jako stvořená. Když nemáte náladu na žádné složité taktizování a přemýšlení, když chcete něco lehkého, klidného a přinášejícího zenový klid do těla, je tu právě Tokaido.

A na druhou stranu není to tak, že by hra byla nějak banální nebo nezáživná. Ba naopak přináší dostatek výzev a nutnosti taktizování a vymýšlení strategií, abyste jeden hráč druhého svým hraním bodově „přetlačil“. Tím že se v každém kolem musí vždy pohnout tři figurky a každý druh jednou, dostává hra zajímavou taktickou hloubku a staví hráče do pozice neustále přemýšlení nad tím, co zvolit a co nechat soupeři.

Hra má úžasně jednoduchá a přístupná pravidla a není problém jí během minuty vysvětlit i nehráčům, což je velké plus. Základem je v podstatě pochopit jen střídání akcí a posun po plánu, nic víc v tom není.

Zpracování hry je na vysoké úrovni a kombinace dřeva a pevného kartonu hře opravdu sluší. Navíc ilustrace působí velmi dobře a poklidně.

Další výhodou je krátká herní doba, ale i fakt, že hra netrpí na čekání na tahy a velmi dobře plyne.

K vítězství nevede jen jedna cesta, ale rovnou tři (případně i více, pokud máte chuť objevovat). Není dobré nějakou herní část úplně vynechat, ale zároveň se nám neosvědčilo se nechat úplně rozptýlit do všech stran.

Tokaido Duo se rychle vyšvihlo na první místa našeho soukromého žebříčku deskovek a atakuje takové stálice jako Jaipur, Star Realms nebo 7 Divů světa Duel, a to už je co říct.

Zkrátka jednoduše a v kostce, Tokaido Duo je hravá, klidná a pohodová zábava pro každý pár, který hledá zenový klid a pohodu na deskoherním stole. A co víc si od takové hry přát.

 

Hru můžete koupit třeba v eshopu Cech hráčů zde!

 

Tokaido Duo

Autor: Antoin Bauza

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 2

Věk: 8+

Herní doba: cca 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři