Třikrát plechová krabička

Hry recenze

Ne všechny deskové hry musí trvat několik hodin (plus moře času na přípravu), abyste s nimi zažili dost zábavy. Nevěříte? Máme pro vás 3 hry od Blackfire, které vám dokážou opak!

Znáte to, jedete natěšení na rodinnou dovolenou a náhodou se nevyvede počasí a vy musíte zůstat na chatě/hotelu/boudě. Za deset minut už si všichni lezou na nervy, děti lezou i po stropě a všem tečou nervy. Samozřejmě těžko potáhnete na hory nebo k moři třeba váš milovaný Zombicide nebo Kmotra, tak co teď? Ne, dneska se nebudeme bavit o klasickém Dobblu (a jeho milionu a jedné reinkarnaci), ale naštěstí pro vás máme rovnou trojici možností – QuiZoo, Fast Flip a Originál nebo kopie -, jak se se situací vypořádat (a nemusíte být na dovolené, ale děti je dobré rychle zabavit kdekoliv, že jo?). Výhodou všech těchto her je snadné pochopení, časová nenáročnost (do 15-20 min na partii) a stylové balení vhodné na cesty. Zároveň všechny tři hry pocházejí od firmy Blue Orange a u nás vycházejí pod hlavičkou Blackfiru.

 Quizoo

Co takhle zvířátka? Hodně zvířátek! Ve hře Quizoo na vás čeká 60 karet s vtipnou dětskou grafikou různých zvířat (na každé kartě jich je od 3 do 5) na straně jedné a jedním ze 4 symbolů na straně druhé, 4 přehledové tabulky (s určením váhy, délky, délky života a rychlosti) a krátká pravidla. Hra se pohodlně vleze do 15 minut a je určena pro 2-8 hráčů od 6 let.

Karty se zamíchají a dají na společnou hromádku. První hráč pak otočí vrchní kartu a všichni se snaží najít schodu mezi právě otočenými zvířaty a vrchní kartou balíčku (tedy např. nejrychlejší, nejpomalejší, největší zvíře atd.). Komu se to povede jako prvnímu, získává kartu do své zásoby. Když se ale splete, musí jednu ze svých karet vrátit. Komu se jako prvnímu podaří získat 8 karet, vyhrává. Ve všem vám pak pomáhají právě přehledové tabulky, kde jsou všechna obsažená zvířata přehledně seřazena. Pokud chcete hru trochu ztížit, není nic jednoduššího než přehledové karty schovat nebo otáčet rovnou dvě karty namísto jedné! A schválně, víte, jestli je rychlejší slon nebo zajíc? Nebo jestli se více let dožije netopýr nebo hroznýš? Hra je samozřejmě zcela jednoduchá, ale i tak je plná zajímavostí a vzhledem k provedení bude děti jistě bavit a zároveň jim doplní vzdělání ze zvířecí říše!

Podívejte se na hru přímo u Blackfire!

 Originál nebo kopie?

Dokážete určit všechny kopie najít jediný pravý (ne ten od Matella) originál? V této rychlé hře pro 1-6 hráčů ve věku od sedmi let na vás čeká 72 karet, na kterých je vždy jeden originál a jeho 3-4 kopie, které se liší jen drobnými detaily, dále 6 oboustranných žetonů (pro různé varianty hry) a samozřejmě krátká pravidla. Všechny karty se zamíchají a rubem nahoru se položí doprostřed stolu. Jeden z hráčů otočí vrchní kartu a všichni se snaží co nejrychleji najít originál! Ale pozor, pokud se spletete, nejen že přijdete o jednu ze svých karet, ale zároveň už ani nemůže toto kolo hledat! Kdo první takto získá pět karet (bodů) vyhrává. Variantou hry je pak možnost hledat kopie, kdy hráč za každou takto nalezenou získá jeden z barevných žetonů a na konci kola obdrží tolik bodů, kolik žetonů má. V tomto případě vítězí hráč s body osmi. Hra se dá hrát i kooperativně, kdy hráči „nezávodí“, ale postupně v klidu odhalují kopie, ale též i sólo, kdy má hráč za úkol během 2 minut odhalit co nejvíc originálů. Na rozdíl od předchozí hry, tentokrát nebudou prověřeny vaše znalosti (nebo neznalosti?), ale za to se připravte na pořádnou prověrku vašeho postřehu!

Podívejte se na hru přímo u Blackfire!

 Fast Flip

A jak se říká, do třetice všeho dobrého, po zvířátkách a originálech tu tentokrát máme karty plné ovoce. Ve hře Fast Flip podobně jako v Quizou vaším úkolem najít shodu s vrchní kartou balíčku (případně žetonem), ale zároveň je potrápena vaše pozornost jako ve hře předchozí. Hra je určena pro 2-8 hráčů od 7 let. V trojúhelníkové krabičce na vás tentokrát čeká 72 karet plných různých druhů ovoce, 10 žetonů (s čísly a ovocem) a pravidla. V základní hře se opět zamíchají všechny karty a položí doprostřed lícem dolů. První hráč pak vrchní obrátí a všichni se snaží najít shodu s rubem vrchní karty balíčku. V tomto případě to může být buď číslo – v tom případě všichni hledají shodný počet ovoce – nebo jedno z ovocí – poté je vaším úkolem určit jeho počet na kartě. Každá správně určená karta znamená bod, chyb pak ztrátu jedné karty a vynechání dalšího kola (což čistě osobně ve dvou hráčích není moc fér :-D). Hra končí, jakmile zbývá v balíčku poslední karta. Variantou hry je pak buď určování podmínek dle žetonů, které se zamíchají a dají do řady na hrací plochu nebo tzv. „chňapnutí po žetonu“, kdy místo odpovědi berete odpovídající žetony a dáváte je před sebe. Fast Flip je rychlá postřehovka ve stylu Dobblu, ale neméně zábavná.

Podívejte se na hru přímo u Blackfire!

 Tři malé plechové krabičky, tři rychlé karetní hry pro celou rodinu, které vás rozhodně nezklamou. No, a pokud nemáte rodinu, vždycky se dají využít jako párty hry po pár skleničkách, takže nudit se s nimi nebude opravdu nikdo!

 

 

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři