Trosečníci

Hry recenze

Kdo bude mít žízeň? Kdo bude mít hlad? Koho nemáme rádi? A kdo se naopak na voru dostane z ostrova? Na to vám dá odpověď párty hra Trosečníci od Albi.

Když se řekne deskové hry od společnosti Gigamic, pak se mnoha hráčům asi vybaví série abstraktních dřevěných deskovek jako Quoridor nebo Squadro, které u nás vycházejí pod hlavičkou Albi. Gigamic ovšem nestojí jen za tímto segmentem, ale portfolio společnosti je mnohem větší a mj. zahrnuje i sérii párty her, ze které už nás vyšla bláznivá hra Yogi a Yogi Guru. A právě k párty hrám se řadí i novinka Trosečníci, která vyšla v češtině koncem léta. I když i v ní najdete nějaké to dřevo, ale o tom dále.

Trosečníci jsou určeni pro 3-12 hráčů od 10 let – ne že by hra byla zvlášť složitá, to vůbec ne, ale obsahuje jisté prvky, kvůli kterým bych jí s mladšími hráči nehrál – a herní partie vám zabere maximálně 30 min. Hráči se ve hře, jak už název napovídá, převtělují do rolí trosečníků na pustém ostrově uprostřed oceánu a jejich hlavní úkol je velmi prostý – přežít, postavit vor a uniknout. Ovšem zapomeňte na to, že to dokážete všichni, protože tahle hra je nejen velmi škodící, ale také dosti eliminační.

Jak už jsme u spojení Gigamic – Albi zvyklí, tak zpracování je opět na skvělé úrovni. Ve vesele barevné krabičce, která rozhodně není nijak přehnaně velká, což je sympatické a díky tomu si hru můžete vzít lehce kamkoliv sebou najdete stejně barevně veselé a kvalitní komponenty. Možná je to na párty hru až překvapení. Herní plán s vyobrazením ostrova a místy pro umístění všech ukazatelů a karet, pravidla, balík karet a na ně stojánek ve tvaru vraku lodi, to asi tolik nepřekvapí. Co ale asi úplně čekat nebudete je plátěný sáček a šestice dřevěných kuliček ve dvou barvách a se symboly ryb. Zpracování hry je zkrátka moc hezké a hra úplně svádí k tomu, vzít si jí sebou na dovolenou a užívat si jí třeba na pláži. Moc se nám líbili karty a hlavně komiksové ilustrace předmětů, které můžete v průběhu hry získat – ač teda některé jsou poměrně, no řekněme brutální.

Jak asi tušíte vzhledem k zasazení mezi párty hry, pravidla a hraní samotné není vůbec složité. Všechny komponenty se rozloží, dle počtu hráčů se rozmístí žetony na stupnici zdrojů, rozdají se počáteční karty předmětů a zamíchají se karty počasí s hurikánem. Jeden z hráčů se ujme prvního tahu a vzhůru do boje za záchranu. Hra se hraje postupně na několik opakujících se kol, kdy se hráči vždy střídají v akčních tazích. Každé kolo začíná přesunem pozice prvního hráče, následuje odhalení nové karty počasí určující množství vody, kterou lze získat. Poté následují tahy hráčů, kdy vždy máte možnost:

1. Rybařit – hráč zkrátka sáhne do sáčku, vytáhne jednu kuličku a podle počtu ryb posune ukazatel jídla.

2. Zisk vody – hráč posune ukazatel na stupnici vody dle hodnoty karty počasí.

3. Sběr dřeva – stěžejní ve hře je postavit vor a uniknout. Za každého hráče je třeba „postavit“ jednu kartu, přičemž její cena je 6 dřev. To získají hráči v lese. 1 dřevo ej vždy automaticky zdarma, ale hráč se může rozhodnout přinést další v množství 1-5. Pak se tedy musí vydat hlouběji do lesa, což se vyhodnotí tažením kuliček ze sáčku. Bílé jsou dobré, černé špatné a znamenají hadí uštknutí a zranění a vynechání celého dalšího kola. Tedy pokud se ho dožijete.

4. Poslední akcí je prozkoumání vraku, čímž získáte novou kartu předmětu do ruky. Některé karty jsou dobré – voda, jídlo, protijed – ale některé také třeba nedělají vůbec nic, jako takové klíčky od auta. A taky je mezi předměty pistole a kulka – a hádejte, k čemu já můžete využít? Nebo takové nádobíčko pro kanibaly? Už víte, proč tu hru nemůžete hrát s dětmi?

Po akcích hráčů přichází na řadu kontrola zásob. Za každého hráče musíte utratit jednu vodu a jedno jídlo. Pokud jich máte dostatek, nic se neděje. V opačném případě nastává další stěžejní část hry – hlasování kdo zemře. Vybraný hráč se sice může zachránit zahráním příslušné karty, ale tohle není pro hráče, kteří těžce nesou zradu, eliminaci a škození. 

Posledním bodem je kontrola konce hry. Ten může nastat třemi způsoby. Začněme od toho nejhoršího – hráči nemají dostatek vody a jídla a všichni zemřou, čímž všichni okamžitě prohrávají. Logicky. Duhou možností je, že se podařilo složit tolik částí voru a v zásobě je 1 jídlo a 1 voda, dle toho kolik zbývá na konci kola hráčů. Pak všichni, kdo ještě žijí, odplouvají z ostrova a vítězí, třetí varianta je modifikace dvou předchozích – pokud se na začátku kola objeví karta počasí „hurikán“, musí na konci příslušného kola dojít k odplutí některých hráčů. Opět se hlasuje, pokud nezbývá dost jídla, vody nebo místa na voru. A tohle hlasování bývá skutečně tvrdé, protože každý se přece chce zachránit a přežít.

Trosečníci jsou sice párty hrou, ale asi tou nejbrutálnějších a nejvíce škodící, kterou jsem kdy hrál. Její nespornou výhodou je maximální počet hráčů, máme tak alternativu pro větší skupiny. Konečně se nemusí hrát stále dokola Activity, vždyť Trosečníci jsou mnohem lepší zábavou.

Pochvalu si zaslouží i produkční stránka hry a snadná a přístupná pravidla.

Nejlepší (a nejhorší) částí hry je samozřejmě hlasování, kde se pořádně ukáže (ne) charakter jednotlivých hráčů. Celkově je to sice kooperativní zážitek, ale pouze do chvíle, než začne jít do tuhého. V tu chvíli si každý chce zachránit hlavně svou kůži bez ohledu na dobro ostatních. O nějakém hlubším taktizování většinou nemůže být řeč, protože zkrátka nikdy nevíte, kdy se ostatním znelíbíte a zrovna vy dostanete Černého Petra. Nebo teda spíš nedostanete najíst a napít.

Trosečníci jsou dobrou párty hrou pro dospělejší publikum, která rozhodně pobaví a svůj úkol plní na jedničku. Jen jí prostě nesmíte hrát s někým, kde těžce nese zradu nebo vyřazení. 

 

Koupit se slevou u Albi!

 

Trosečníci

Autor: Laurence a Philippe Gamelin

Vydavatelství: Albi

Rok vydání: 2020 

Počet hráčů: 3-12

Věk: 10+

Herní doba: 30 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři