Trůn

Hry recenze

Sejdou se skřeti, rytíři, nemrtví, trpaslíci a měňavci. Není to začátek vtipu, ale začátek souboje o uvolněný královský trůn ve hře Trůn.

Trůn nebo-li Claim v originálním znění je opravdu malá hra. Ne hratelností, ale skutečně rozměry. Její autor Scott Almes jakoby chtěl dokázat, že umí minimalistická řešení a podobně jako v Malých velkých královstvích přináší hru zredukovanou do malé krabičky. I když Trůn je pořád ještě menší. Hra je určena pro 2 hráče s věkovou hranicí 10 let (zvládnou i mladší, věřte mi) a herní dobou okolo 10 min na partii. V zásadě se jedná o klasickou „štychovku“, tedy známé „větší bere“, zasazenou do fantasy světa s tématem boje o uvolněný královský trůn.

Trůn je hned na první pohled ideální hra kamkoliv. Třeba na cesty. Krabička se hrou je malá, nízká, lehká a zdobí jí povedená ilustrace. Po rozbalení na vás nečeká nic moc velkého. Nebo spíš toho čeká dost málo – pravidla a 56 karet, tečka. Pravidla jsou krátká, stručná, jednoduchá, postačí na ně maximálně 5 minut a pochopí je doslova každý. Doplněna jsou pak o čtveřici přehledových karet – 2 v češtině, 2 v angličtině – s přehledem pětice frakcí.

To hlavní pod víčkem je 52 herních karet. Ty jsou rozděleny barevně do pětice frakcí – skřeti, rytíři, nemrtví, trpaslíci a měňavci – kdy každá karta obsahuje číslo (0-9), znak frakce a hlavně naprosto geniální ilustraci oblíbeného „Mica“ alias Mihajla Dimitrievskiho, kterého můžete znát třeba ze série „Západní království“. Každá karta nese jedinečnou originální ilustraci (až na pětici nulových skřetů) a frakce je graficky udělána a rozdělena od nejslabších poskoků (0-1) až po nejsilnější hrdiny (9), kdy doslova vidíte růst postav. Je to možná drobnost, ale na mě to u hry působí opravdu dobře. 

Takže jak se ten herní trůn dá získat? V první řadě si musíte najít jednoho protihráče. Pak zamíchat všechny karty a každému rozdat 13. Zbylých 26 tvoří balíček, o který se bude hrát v prvním kole. Jednoduše se otočí vrchní karta, o kterou se bude hrát a jeden z hráčů začne „štych“ tedy vyloží libovolnou kartu z ruky na stůl. Protihráč musí ctít barvu, pokud může. Pokud je karta druhé hráče vyšší nebo nectil barvu, prohrál. Pokud je jeho karta vyšší, tak vyhrál. Jak snadné, že? Vítěz každopádně získá otočenou kartu ze stolu, poražený náhodnou z vrchu balíčku a jede se další kolo. Takto se projede 13 štychů a následuje druhá fáze hry.

V té hráči hrají s nasbíranými kartami z první části a už nehrají o karty z balíčku, ale jednoduše vítěz bere vše. Pravidla jsou stejná jako v předchozí části. Prostě větší bere, když soupeř nectil barvu, tak prohrál.

Zdá se vám to jako klasika, kterou jste hráli všichni klidně s balíčkem karet na Prší? Tak pozor! Každá z frakcí má totiž jedinečnou schopnost, která ovlivňuje hru. Teda až na tu zelenou bandu skřetů, těch je jen hodně. Každopádně rytíři porážejí skřety. Nemrtví jdou už v první fázi po zahrání na vítězné body. Trpaslíci těží z proher. No a měňavci jsou žolíkové a převléknou se za kohokoliv ve hře.

No ale zpátky. Jakmile se odehraje 13 tahů druhé části, hra končí a je nutné určit nového krále. Každý hráč jednoduše spočítá počet karet z každé frakcí a ten, kdo má u dané bandy většinu, získá její přízeň. Pokud by panovala shoda, získá frakci hráč s nejvyšší kartou. A kdo má přízně víc, vyhrává. Jakože poměr frakcí 3:2 nebo 4:1, aby bylo jasno.

Než se vrhnu na hodnocení, je třeba upravit jedno tvrzení ze začátku článku. Ano, Trůn je malá hra o pár kartách, ale pouze pokud se bavíme o základní verzi. Koncept je totiž tak úspěšný, že postupně vznikla celá řada rozšíření, která přinášejí do hry nové frakce, které přinášejí nové schopnosti a možnosti. A všechny se dají libovolně kombinovat. V češtině tedy zatím máme jen základ, ale pro expanzi je prostoru až až. A kdo by nechtěl zkusit třeba čaroděje nebo draky, že?

Trůn není žádná opulentní hra. V podstatě se ani nejedná o nic strašně převratného a nového, vždyť štychovek je na trhu celá řada. A stejně se jedná o fakt dobrou hru a zábavu, která nás už pěkných pár partií provází. 

Jejím minimalismem a jednoduchostí bych jí přirovnal třeba k oblíbenému Milostnému dopisu. Prostě si jí zahrajete kdekoliv a s kýmkoliv během chvilky a sbalíte jí všude sebou.

Navíc, ač se to možná nezdá, naučíte na ní úplné elementární základy draftu, nějakou tu strategii a představíte i asymetričnost, protože každá frakce je jiná a se schopnostmi je třeba počítat při hře.

Trůn je zábavná, chytrá a ve všech ohledech dobrá dvojkovka do kapsy. Co víc si přát?

 

Koupit se slevou u Tlamy!

 

Trůn

Autor: Scott Almes

Vydavatelství: Tlama Games

Rok vydání: 2022

Počet hráčů: 2

Věk: 10+

Herní doba: 10 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři