Ťuk! Ťuk! Podzemí

Hry recenze

Ťuk! Ťuk! Kdo tam? Podzemí. Jaké Podzemí? No přeci plné nepřátel a hlavně ovládané Černý rytířem. Tak vzhůru dobrodruzi do kobek.

Už to může znít trochu jako klišé - hrdinové musí projít podzemí, prosekat se hromadou příšer a zabít finálního padoucha, nebo chcete-li bosse, a tím vyhrát. Kolikrát už jste tuhle základní premisu slyšeli? Osobně už to ani nepočítám. Mění se hrdinové, mění se padouši, mění se hlavní záporák, ale základ je pořád stejný - dovnitř, vybouchat, vyhrát. A přesně takhle na mě po přečtení popisu na krabičce působila i hra Ťuk! Ťuk! Podzemí. A ono to i v zásadě platí, i když vše je trochu jinak. No pojďme se na to podívat.

Ťuk! Ťuk! Podzemí je malá kooperativní karetní hra vydavatelství ADC Blackfire od Anthonyho Perona, určená pro 1-6 hráčů od 7 let s raketově rychlou herní dobou pohybující se v rozmezí do 10 minut. Cíl hry je jasný - projít podzemí, pozabíjet monstra a vyhrát dřív, než vás matika vyřadí. Ano, vážně v téhle hře můžete prohrát díky základní matematice.

Příjemným překvapením je podařené balení hry. Malá modrá krabička s příjemnou ilustrací a magnetickým zavíráním, která se vejde do kapsy, obsahuje kromě krátkých pravidel už jen hromádku karet a přesýpací hodiny a žetony. A to je vše co potřebujete. Snad jediná věc, které mi při hraní trochu vadila, byla velikost karet. V ruce to ještě jde, ale na stole se při drcnutí mají tendenci „rozprchnout“ všemi směry.

Princip hry je super jednoduchý. Všichni hráči postupně z karet budují podzemí a do něj vykládají příšery, které musí porazit. Každý hráč má svou zásobu karet, kterou nesmí ukazovat ostatním - ale můžete se domlouvat. Na tahu vezmete jednu kartu a jednoduše jí přiložíte k již vyloženým, a to tak že překryjete aspoň jedno rohové číslo na již vyložené kartě ve vašem podzemí. Předtím než může hrát další hráč, musí se zkontrolovat a udělat pár věcí. Za prvé se musí zkontrolovat nebezpečí, tedy zda součet rohových čísel někde nedosáhl víc než 5, což by znamenalo prohru. Navíc na sobě příšera může mít ikonu žetonů času, které určují počet tahů nutných k jejím zlikvidování, jinak zburcuje své druhy a hráč též prohrají. Cesta podzemím není dlouhá, ale její konec je vždy stejný - Černý rytíř, kterého musíte porazit k dosažení vítězství. 

Kromě základní jednoduché hratelnosti je možné hrát i na čas s přesýpacími hodinami, které neúprosně tikají (nebo se spíš sypou) a tlačí hráče rychle se rozhodovat. A bohužel také dělat docela dost chyb, aspoň u nás. Časomíru tak doporučuji spíš ve chvíli, kdy už se naučíte princip hry a víte co chcete a hlavně máte dělat. Krom toho obsahuje hra i možnost „kampaně“, kdy se jednotlivé partie ovlivňují zvláštními schopnostmi.

Ťuk! Ťuk! Podzemí není žádnou velkou hrou. Ani se jí nesnaží být. A mnohem víc než nějakým epickým RPG je čistou matematickou hříčkou, či hlavolamem, který trápí mozkové závity hráčů nutností neustálého dopočítávání do magické pětky a rozhodování, kterou kartu použít a vyložit. Některé karty opatřené nulami vás např. v průběhu partie hezky zachrání, ale ve finálním souboji vám můžou dost drasticky chybě.

U hry je nutné společně plánovat a přemýšlet. Karty si sice neukážete, ale domluva je nutnost a hrát „multiplayer sólo“ se zde rozhodně nevyplácí. Zkrátka hráči jsou jedna parta dobrodruhů v dobrém i špatném a musí se tomu přizpůsobit. Pro zaryté sólisty zde není místo (tedy pokud nehrajete čistě v jednom hráči).

Přemýšlení je nutné, ale zase nechci tvrdit, že by hra byla nějakým tvrdým bolehlavem. Navíc tím že herní doba je extrémně krátká, prohra tolik nemrzí a zkusit vše znovu je příjemná výzva. Což ovšem úplně nemohu říct o verzi s časovým presem, kterou jsme několikrát vyzkoušeli, ale rychle ubíhající čas není nic pro nás -  a ano, klidně vám může být třicet a víc a stejně tu pětku špatně ve spěchu spočítáte.

Ťuk! Ťuk! Podzemí je docela příjemným překvapením. Ano, samozřejmě se v zásadě jedná o dětskou hru, kterou bude dospělí spíš jen dohlížet, ale zkuste jí po pár panácích vytáhnout na stůl v partě hráčů - najednou není tak jednoduchá sranda dostat se z podzemí!

 

Další info a možnost nákupu u Blackfiru!

 

Ťuk! Ťuk! Podzemí

Autor: Anthony Perone

Vydavatelství: ADC Blackfire

Rok vydání: 2020

Počet hráčů: 1-6

Věk: 7+

Herní doba: 10 min

Autor: Adam Vondra Vondris

Galerie:

Partneři